Mavi Marmara baskınının 7. yılı sergisi

Samsun İnsani Yardım Hareketi (SİYAH), Mavi Marmara baskınının 7. yılı dolayısıyla fotoğraf sergisi açtı.SİYAH, İsrail askerlerinin 7 yıl önce Filistin’e yardım götürmek için Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırmasını...

Mavi Marmara baskınının 7. yılı sergisi

Samsun İnsani Yardım Hareketi (SİYAH), Mavi Marmara baskınının 7. yılı dolayısıyla fotoğraf sergisi açtı.

SİYAH, İsrail askerlerinin 7 yıl önce Filistin’e yardım götürmek için Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırmasını ve birçok kişiyi öldürmesini çeşitli etkinliklerle andı. İsrail askerlerinin saldırısı sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan 70 fotoğrafın bulunduğu serginin açılışında konuşan SİYAH Onursal Başkanı Hüseyin Mutlu, “Mavi Marmara, katliamının bu yıldönümü sadece Türkiye’de değil başta Gazze olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aynı coşku ile anılmaktadır” dedi.

Sergi açılışında konuşan Hüseyin Mutlu, “Filistin’e uygulanan haksız ablukayı kırarak, ihtiyaç duyulan yardımları mazlumlara ulaştırmak üzere yola çıkan özgürlük filosuna karşı uluslararası sularda girişilen terörist saldırı üzerinden 7 yıl geçti. Dünyanın 35 farklı ülkesinden 700 gönüllünün katıldığı küresel vicdanın sesine karşı İsrail’in giriştiği bu korsanlık nedeniyle, 10 kardeşimiz şehit olurken, 50’den fazlası da yaralanmıştı. Aradan geçen zamana rağmen Mavi Marmara dünya gündeminden hiç düşmediği gibi mağdurların yürüttüğü hukuki mücadele, önümüzdeki dönemde de gündemde kalacağını göstermiştir. Batının bu güne kadar savunmuş olduğu ne kadar değer varsa hepsini yerle bir etmiş olan İsrail’e karşı uluslararası alanda yükseltilmiş olan hukuki ve insani mücadele daha bir kararlılıkla sürmektedir. Bu, bir Türkiye-İsrail sorunu olmadığı gibi, bu sadece Filistinlilerin bir meselesi de değildir. Tüm dünyanın vicdan sahibi insanları ile Siyonist işgalciler arasındaki bir varoluş mücadelesidir. Mavi Marmara’nın misyonunu ısrarla daraltmaya çalışan ve onu iki taraf arasındaki siyasi bir çekişmeye indirgeyen tüm yaklaşımların yanlış olduğunu özellikle vurguluyoruz. Yedinci yılında Mavi Marmara bize bir kez daha ezilen Filistin halkının davasını, Kudüs’ün mahzun konumunu ve hepsinden önemlisi Orta Doğu’daki Siyonist işgalin çirkinliğini daha gür bir sesle haykırmaktadır” diye konuştu.

Sergi 7 gün boyunca halkın ziyaretine açık olacak.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190