CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: “15 Temmuz’un nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz’un yaşanmasında bir tek CHP’nin katkısının olmadığını belirterek, “15 Temmuz’un nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor” dedi.CHP Malatya İl Teşkilatı’nda düzenlenen bayramlaşma...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: “15 Temmuz’un nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz’un yaşanmasında bir tek CHP’nin katkısının olmadığını belirterek, “15 Temmuz’un nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor” dedi.
CHP Malatya İl Teşkilatı’nda düzenlenen bayramlaşma törenine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, barışın ve huzurun egemen olduğu bir bayram dileğinde bulunarak, “Umarım Türkiye’ye demokrasinin egemen olduğu günler gelir” diye konuştu.
Ağbaba, “Maalesef darbeler Türkiye’yi hem geriye götürdü hem de gönüllerde onarılamayan yaralar açtı. 15 Temmuz akşamında bir darbe girişimi oldu. CHP olarak bizlerin bu süreci çok iyi anlayıp herkese anlatmamız gerekiyor. Bir şeyin muhasebesini yapacağız, buraya nasıl geldiğimizi muhasebe edeceğiz ki bir daha bunları yaşamayalım” dedi.
Ağbaba, “15 Temmuz’un nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor. Paşalar, askerler tarihimizde ilk kez Meclis’i bombaladı. Bunun ne olduğunu anlamamız ve anlatmamız gerekir” ifadelerini kullandı.
12 Eylül 2010’da yapılan 26 maddelik referandumda CHP olarak 24 maddeyi kabul ettiklerini ancak 2 maddeye karşı çıktıklarını hatırtalatan Ağbaba, “Kabul edilen bu 2 madde darbenin yolunu açtı. Evet cephesinde kimler vardı, hayır cephesinde kimler vardı hatırlayalım. Bu referandum geçerse yargı cemaatin eline geçer diyen tek bir parti vardı, o da CHP’ydi. Evet sonucu çıkarsa Türkiye’de demokrasi yok olur dedik. MHP kampanya yapmadı, HDP sandığa gitmedi, aydınlar da demokrasi getireceğini söyleyerek evet dediler” ifadelerini kullandı.
Anayasa değişikliği ile HSYK’nın değiştirildiğini belirten Ağbaba, “Değişen o savcılar, hakimler TSK’da ne kadar Atatürkçü subay varsa hepsini darbeci diye içeri attılar. Toplumun önemli bir kısmı bu olayı alkışladı ama bir tek CHP bu duruma karşı çıktı” dedi.
15 Temmuz’un sorumlusunun iyi bilinmesi gerektiğini dile getiren Ağbaba, CHP’nin Türkiye’nin güvencesi olduğunu ve hiçbir zaman kimseyi kandırmadıklarını söyledi. Ağbaba, cemaat konusunda olduğu gibi Suriye konusunda da hükümeti uyardıklarını belirterek, “Suriye’ye girmeyin dedik, orada yanan ateş bir gün Türkiye’ye de sıçrar ve sıçradı da. Malatya Gençlik Kolları’nın yarısı Ankara’daki patlamada katledildi” diye konuştu.
CHP İl Başkanı Enver Kiraz da konuşmasında geçtiğimiz Ramazan Bayramı’ndaki konuşmasını hatırlatarak, “2 ay önce Ramazan Bayramı’nda iyi dilek temennilerinde bulunmuştuk ama maalesef ülke daha büyük travmalarla karşı karşıya kaldı. Önümüzdeki döneme ilişkin terörün artık son bulduğu, şehit cenazelerinin gelmediği, insanların katledilmediği, katliamların yaşanmadığı, insanların bayramdan bayrama et yemediği, yoksulluğun yok olduğu bir gelecek diliyoruz” dedi.
12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü olduğunu da belirten Kiraz, “Hepimizin kafalarında karanlık bir yeri var. Dolayısıyla 36 yıl geçmesine rağmen o derin yaralar hala yüreğimizde devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Son yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin halen yeteri kadar ders alınmadığını gösterdiğini belirten Kiraz, “Bu darbe girişimi bu yüzyılda içler acısı bir durum” dedi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190