Tatlısu Denizcilerinin Kafası Karıştı

16 bin TEU Konteyner gemisinin boyutları suyu bardakta görmüş çevirmenlerce birebir çevrilince, ortaya 400 metre genişliğinde ve 374 metre yüksekliğinde bir hilkat garibesi çıktı.

Tatlısu Denizcilerinin Kafası Karıştı

Tatlısu Denizcilerinin Kafası Karıştı

Samsung'un resmi web sitesinde yayınlanan 16 bin TEU Konteyner gemisinin boyutları suyu bardakta görmüş çevirmenlerce birebir çevrilince, ortaya 400 metre genişliğinde ve 374 metre yüksekliğinde bir hilkat garibesi çıktı.

Türkiye'deki ciddi haber ajansları bile böyle bir nesnenin su üstünde ayakta duramayacağını bile aklından geçiremeyen çevirmenin kurbanı oldular.

Geminin makinesine "motor" makine dairesine "motor odası" kaptan köşküne "kaptan odası" diyen acar çevirmenler ayrı bir denizcilik komedisine imza attılar.

Dünyanın en büyük konteyner gemisi olma ünvanını 397 metre boyu ile elinde bulunduran Emma Maersk'in genişliği 56 metre, "Yüksekliği" 30 metre iken; bu bilgilerden habersiz Türkiye'de ve dünyada pek çok "tatlı su denizcisi" Samsung'un basın duyurusunda yapılan yanlışlığın kurbanı oldular.

Dünyada ciddi denizcilik siteleri ise Samsung'un yazdığı "400 metre genişliğin" uzunluk olması gerektiğini belirtirken, pek çok sitede gerçekleşmesi mümkün olmayan "400 metre genişlik-374 metre yükseklik" değerleri yer aldı.

Denizhaber.Com Samsung'un yaptığı kötü "şaka" yı düzeltiyor Samsung'un üreteceği yeni geminin boyutlarını sizlere sunuyor:

Uzunluk: 400 Metre

Derinlik(Yükseklik!): 37,4 Metre

Genişlik: 60 metre

Dünyanın en büyük gemileri ile ilgili yaptığımız daha önceki bir haberimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

//www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst&id=8306

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Camözü
Osman Camözü - 11 yıl Önce

Sadece konteyner kapasitesini tip olarak belirtmek icin bahsi gecen ibare parantez icerisinde yazilmistir. Tabii ki Ingilizce

TEU'nun tam karsiligi sizlerin söyledigi gibidir. Yine de

mesleki bilgime yaptiginiz elestiriyi saygiyla karsiliyorum.

aybike yanar
aybike yanar - 11 yıl Önce

327 metre yüseklik demiş komedi resmen..400 metre en 327 metre yükseklik yani insan bi düşünür yaa böle bişey mümkün mü diye 327 metre yükseklik de bi cisim seyir yapabilirmi hemde 16 bin teu konteyner yükleyipp allahım yaa ... eee denizcilikle alakası olmayan birisinin yapıcağı haber bukadar olur..

murat birecik
murat birecik - 11 yıl Önce

düşünmezler, ağbi...düşünmezler...lakin, samsung'a ne demeli???işinizi büyütürken, organizasyon şemasının icbar ettiği nitelikteki kişilere ulaşabilecek hayat tecrübeniz yoksa, o işi büyütmeyin, kardeşim!!!saygılarımla

murat birecik

Osman Camözü
Osman Camözü - 11 yıl Önce

Konu geminin TEU kapasitesi 16000 degildir.

Dogru kapasite 11000 TEU (twenty-foot containers) 'dur.

Saygilar.

fatih goksu
fatih goksu - 11 yıl Önce

TEU

TWENTY FOOT

EQUIVALENT

UNIT

Öner Avşar
Öner Avşar - 11 yıl Önce

verilen haberdeki bir hatayı düzeltmeniz güzel birşey, fakat bir de mesleki bilginizdeki hataları düzeltirseniz çok daha güzel olur, TEU parantez içinde emin bir şekilde yazdığınız anlama gelmemektedir TEU teriminin açılımı twenty feet equivalent unit dir

Dursun Alemdar
Dursun Alemdar - 11 yıl Önce

Denizhabere açıklık getirdiği için teşekkürler. Canbaz siteler hiç bişey olmamış gibi gerekli değişiklikleri yaptılar bile. Aralarında okuyucuyu cidiye alıp özür dileme erdemini gösteren Virahaber'i ayırıp kutlamak gerekiyor.

Hakan Gürses
Hakan Gürses - 11 yıl Önce

Haberi bu sefer düzelterek vermişsiniz.Fakat bazen sizin sitenizdeki haberlerde de farklı yerlerden aynen alınmış deniz terimlerinden uzak ifadeler yer almıyor mu?


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176