Metin Kalkavan’dan ilginç sözler

DTO Başkanı Metin Kalkavan, Haziran ayı olağan meclis toplantısında; “Gemi adamı ehliyetinin, araba ehliyetinden tek farkı geminin arabadan daha büyük olmasıdır” dedi.

Metin Kalkavan’dan ilginç sözler

Metin Kalkavan’dan ilginç sözler

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan haziran ayı olağan meclis toplantısında “Gemi adamı ehliyetinin, araba ehliyetinden tek farkı geminin arabadan daha büyük olmasıdır” dedi.

Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Olağan Meclis toplantısı yoğun tartışmaların dışında, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın, gemi adamları ehliyetlerini araba ehliyeti ile “karşılaştırması”, meclis toplantısında en ilginç anektod olarak yer aldı.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın konu ile ilgili mecliste yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

"Gemi adamları konusunda Müsteşarımız İsmet Yılmaz ile yaptığımız görüşmede bu olay dile getirildi. Gemi Makine Mühendisleri veya herhangi bir makine mühendisinin verilen haklarının neden kaldırıldığı niye verilemediği dile getirilmiştir.

Dersler eksik diyebilirsiniz. IMO’da bunu söylüyor. Gemi adamı ehliyeti Üniversite diploması değildir. Bu bir ehliyettir. Bu ehliyette izin elinizde verirsiniz dersleri ve bu konuda üniversite mezunu olmanız gerekmiyor.  IMO diyorki herhangi bir kişinin şu dersleri geçtikten sonra bu ehliyeti alır. “bunun araba ehliyetinden tek farkı, geminin (size'nın) arabadan daha büyük olmasıdır” dedi.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cafer Kayadar
Cafer Kayadar - 13 yıl Önce

Allah'tan metin bey devlet kademesinde değilsiniz de rahat mesleğimizi icra ediyoruz. Bir insan emeğe bu kadar saygısızlık gösteremez diye düşünüyorum. Hadiseyi bu kadar küçültmeyin...

BULENT
BULENT - 13 yıl Önce

Bilgi görgü vs yi bir kenara bıraksanız bile "denizci" adı üzerinde karacı değildir. O yaşam koşullarına uyum sağlayan, doğayla mücadele eden, kritik kararlar verebilen insandır denizci. Metin bey bu gün büyük kazaları hep beyaz bayraklı ülkelerin yaptığını bizim ( çok şükür) daha iyi durum da olduğumuz da belirtti. Çünkü beya bayrakların çoğunda "sadece ehliyetli" insanlar çalışıyor. Yani onlar bunun üniversitesi okuyan insanlar da değil çoğu zaman. Denizci olmak , başka yerde iş bulamayanların tercih ettiği bir meslek olmamalı. Denizcilik "Denizci" olmak isteyen ve başından beri buna çalışan bunun eğitimini alanların hakkıdır.

arif  ertik
arif ertik - 13 yıl Önce

ne muhendisler var ki ehliyetleri olmamasina ragmen tersanelerde tum bakimlari onlar yapabiliyorlar.ehliyet sahibi makinecilerimiz icinde ise konudan bihaber olanlar var. ehliyeti olupta konuya hakim olmalarina ragmen calismak istemeyenleride goz onunde bulundurursak metin bey kesin hakli gibi.

ibrahim mert
ibrahim mert - 13 yıl Önce

Metin bey, madem öyle düşünüyor bence, hemen kendi gemilerindeki ehliyet sahibi kişileri indirsin ve 'araba ehliyetli' gibi insanlara gemisini teslim etsin. Ne yazikki kendi sektörünün en önemli faktörü olan personelini böyle karşilaştirma yapabiliyeor ve de DTO başkani bu arkadaş.

Saygilarimla

Ceyhun Yılmaz
Ceyhun Yılmaz - 13 yıl Önce

Gemi adamı olmak Denizci olmak Mühendis ve Kaptan olamak ayrı bir meziyettir..Her önüne gelen de bu meziyetlere sahip değildir.Fakat Bu düncedeki meziyetlere sahip olan insanlar malesefki Türk denizciliğini ve türk milletinin dünya kamoyunundaki kimliğini nerelere kadar bu kıyaslamayala küçültüğünün ufak bir örneğidir.Ne yazıktır ki araba ehliyetlerinden fark görmediğin insanlar sayesinde uç kuruşla on kuruşluk iş yaptırdığınız gemılerın sayesınde orda oturuyorsunuz bunu unutmayınız..Sewgiler Saygılar Hakkedenlere...

- 13 yıl Önce

bu kafada oldugunuz surece yurtdısı lımanlarda daha cok gemınız baglanır sayın kalkavan sızın gıbı zıhnıyetlılerde gemıadamını kucuk gordugu ıcın gurcu ehlıyetlerın gemıelrınızde kullanılmasına goz yumuyorlar ve kazaların onune gecmek ıstıyorlar bırde hesapta,cunku sız ve sızın zıhnıyetınızdekı ınsanalr gurcustandan para karsılıgı ehlıyet alıp kendılerını zabıt yada kaptan olduk sanıyorlar ama sız ve sızın kafanızdakı armatorlerın boyle adamları calıstırıp sırf fazla para kazanalım dıye goz yumuyorsunuz egıtımsız pesonel calsıtırmaya sonrada bu ıs egıtımle cozulur dıyorsunuziama soyledıklerınız bıle bırbırıyle celıskılı once soyledıgınız kelımeerı ıyı bır dusunun bakalım nerde hata yapıyorsunuz acaba sız boyle konusmaya devam ettıgınız surece vede boyle seylere goz yumdunuguz surece gemılerınızın bası beladan turkıyenınde adı kara lısteden eksık olmaycaktır.

Gökhan Timuçin
Gökhan Timuçin - 13 yıl Önce

Sayın DTO Başkanının bu sözleri deniz emekçilerini üzer. Nereden mezun olursa olsun herkesi üzer. Gemi bir fabrikadır. Deniz üstünde bir fabrika. Gemideki kaptan "Şoför" değildir. Gemiyi sürmez zaten. Bahsedilen kaptan ise kaptan gemiyi şoför anlamında sürmez ki. Kaptan gemiyi sevk ve idare eder. Sayın DTO Başkanının bütün bunlardan bihaber olması ayrı bir mevzu, bihaber değil de söylüyorsa yani kasıt varsa ayrı bir mevzu. Başkan kendi gemilerindeki "ŞOFÖR" ler (!) dahil bütün deniz emekçilerini üzmüştür. Ne gerek vardı?

Murat deniz
Murat deniz - 13 yıl Önce

Denizcilik mesleğini yapmadığı için anlıyamaz. Normal karşılamak lazım .Aslında onun gibi adamları başımıza getidiğimiz için kabahatlıyız. Allah'tan emeğe saygısızlk eden bu adamın şirketinde çalışmıyorum.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176