Metin Kalkavan'dan hükümete çağrı

Selah Tersanesi'nde gemi indirme töreninde konuşan DTO Başkanı Metin Kalkavan sektörü kriz konusunda uyarırken, hükümete de "bizde ayaklanacağız" mesajını verdi.

Metin Kalkavan'dan hükümete çağrı

Tuzla Selah Tersanesi'nde Yunan Naftotrade Shipping and Commercial SA. firması için inşa edilen 12 bin 500 DWT kapasiteli Çimento Gemisi düzenlenen törenle denize indirildi.

Törende konuşan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan sektörü vurabilecek bir krize karşı üyelerini uyarırken, Hükümete de çağrıda bulundu.

Sektörü vurabilecek bir krizde domino taşı gibi herkesi etkileyebileceğini söyleyen DTO Başkanı Kalkavan "Sanayici, Armatörü ve yan kuruluşları ile bizler, bir havuzdayız. Eğer havuzun içinde bulunan biri zarar görürse herkes etkilenir. Onun için yatırımlarınızı ona göre yapın. Ben size yatırım yapmayın demiyorum, yapın ama dayanacağınız kadar yapın" dedi.

Hükümetin sektöre destek vermesi gerektiğinide söyleyen Kalkavan, yeni bir krizde tekstilcilerin ayaklanmasını örnek göstererek, onların arkasından gelecek sektörün denizcilik sektörü olduğunu sözlerine ekledi.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Turgay TUFANOĞLU
Mehmet Turgay TUFANOĞLU - 13 yıl Önce

SAYIN BAŞKANIMIZ,ÇOK HAKLISINIZ.

DENİZCİLİK BÜYÜK BİR KİTLEDİR ve bir ATOM ÇEKİRDEĞİDİR.

LÜTFEN ATOM ÇEKİRDEĞİN PARÇALANMASINA MÜSAADE EDİLMESİN.

SAYGILARIMLA.

Mehmet T.TUFANOĞLU

TUFAN TUFANOĞLU SHIPPING AGENCY

TRABZON

Can Yiğit
Can Yiğit - 13 yıl Önce

Denizhaber Metin Kalkavan'ın sözünü çok hafif yorumlamış. adam apaçık hükümeti tehdit etmiş. Bak tekstilçiler ayaklandı ha bizde ayaklanırız diye.

Denizhaber.com bu olayı yumuşatmış.

yasar limon
yasar limon - 13 yıl Önce

Bugünlerde her sektörde bulunan sermayenin çıkıp da sektöründeki şartlardan şikayet edip de idareden yardım istemesi – siz buna yardım diyin ben de buna tehdit etmesi diyeyim – çok popülerleşmiş bir durumda. Tabii olarak da bu konuşmlarının sonucunun sermaye lehine olması günümüzde uygulanan liberal ekonomi politikası sonucunda çok da normal bir olaydır. Çıkar sermaye tehdit eder “benim önümdeki engelleri kaldırın der” ve engeller kaldırılır ve sermaye karını arttırır. Denizcilik sektörü olayları her zaman bir adım geriden takip eder. Çünkü önce bunun karada çok iyi bir şekilde uygulanması lazımdır ki sonra denize geçebilsin. Bu teknolojide de böyledir diğerlerinde de. İdarenin, bu şekilde yaptığı ilk eylem tekstil sektöründe olmuştu. Tekstil sermayedarları idareye feryat edince uygulanan politikalar sonucunda idare tekstil sermayesi lehine karar almak zorunda kalmıştır. Ama bu kesinlikle tekstil çalışanlarına yönelik bir uygulama değildi. Önceden de tekstil çalışanları kötüydü şimdi de hatta şimdi daha kötü durumda. Tekstil, turizm sektörü derken sıra geldi denizcilik sektörüne. Tabii olarak da bu işten denizcilik sektörü geri kalamazdı zati. Denizcilik sermayedarlarının oluşturduğu DTO, bu gelişmeden yararlanarak ilerde atılacak ilk adımların sinyalini vermeye başladı. İdare de halk idaresi değil de bir sermaye idaresi olduğu için bu işten karlı çıkacak olan da DTO olacaktır. Her sektörde olduğu gibi bu da sektör çalışanlarına hizmet değil de sermayedarlara hizmettir. Günümüz gemiadamlarına baktığımızda uygulanan esnek çalışma şartlarıyla –hem karada, hem havada hem de denizde – önceki senelere göre çok daha fazla kötü durumdalar. Sorunlu olan tek esnek çalışma şartları değil gemi işçileri için. Karada çok fazla tartışmalara sahne olan meslekte kalifiyelik adı altında sermayeye işçiler aynı şartlar altında daha fazla hizmet ediyorlar. Yani aynı şartlar altında bir kişi iki mesleği birden yapmaya başlıyor ve gelişen teknolojiyle birlikte bu meşru da olacaktır. bir Kişiye birden fazla sertifika verip de kendini çok fazla önemli kişi gören arkadaşlar olabilir ama bu şu anlama gelmektedir:

1- Aynı şartlar altında –maaş aynı, sosyal statü aynı, yaşam standardı aynı – daha fazla çalışıyorsun ve sermayeye tam bağlılıkla hizmet ediyorsun.

2- Alınan sertifikayla veya başka bir kağıtla o işi yapmakta olan diğer bir işçinin ekmek parasına engel oluyorsun.

Çıkıp da bu konular hakkında gemiadamlarının veya en basitinden karada çalışanların önüne idare ve sermaye tarafından engeller konulmuştur. Biz bu adamların çıkıp da denizde iş ve yaşam koşullarını konuşmayı beklersek daha çok yıllar bekleriz. En azından ne kadar ömrümüz kaldıysa o kadar. Tabii şunu da unutmamak ve görmek lazım iyi niyet adı altında kim kimin sözcülüğünü yapıyor.

Adem Kaptan
Adem Kaptan - 13 yıl Önce

Sayın Kalkavan geçen senelerde, piyasa iyi iken sürekli "hükümet sektörü destekliyor" diyordu. Şimdi ne oldu? Piyasalar dünyadaki gelişmelere paralel olarak kötüleşti mi, fırsat bu fırsat, hükümetten ne koparırsak kar, diye düşünülüyor. Hükümet ne yapacak, navlunları mı arttıracak? Size gemi mi yapıp verecek(Hükümetde gemi de kalmadı. Deniz Nakliyatı armatörler birliği aldı, Ankara,Samsun Feribotlarını da DTO aldı). Herhalde yeni bir talepleri olacak hükümetden hazırlık yapıyorlar.

adem kaptan
adem kaptan - 13 yıl Önce

Sayın editörler,

Siz tarafsız yayıncılık yapmıyorsunuz. Yazdığımız yorumları, hakaret içermediği, küfür içermediği halde yayınlamıyorsunuz. Neden? Ben söyleyeyim, çünkü korkuyorsunuz. Metin Kalkavan açacak telefonu, neden yazdınız bunu diyecek ve siz de cevap veremeyeceksiniz. Bu yüzden Metin Kalkavan, DTO, Kaptanoğlu vs vs kişiler eleştirilemez, dokunulmazlıkları vardır diye yazın da biz de boşdan yere vakit harcamayalım.

Ahmet Yavuz
Ahmet Yavuz - 13 yıl Önce

Denizcilik sektöründeki krizin ayak sesleri aylar evvelinden belliydi de neden kimse sesini çıkarmadı? 2005 yılının başından beri ticarette daralma başladı ve Akdeniz/Karadeniz piyasası oldukça yavaşladı. Onlarca armatörün gemisi günlerce spot yatıyor.Eğer sektöre yol gösterilecekse bunu ciddi anlamda yapalım, yumurta kapıya dayanınca değil.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190