Kruvaziyerde İlk Bayan Kaptan

Kruvaziyer gemi endüstrisinde ilk bayan kaptan; Royal Caribbean şirketi tarafından Monarch of the Seas gemisine atandı.

Kruvaziyerde İlk Bayan Kaptan

Büyük Yolcu Gemilerinde İlk Bayan Kaptan

Kruvaziyer gemi endüstrisinde ilk bayan kaptan; Royal Caribbean şirketi tarafından Monarch of the Seas gemisine atandı.

Kruvaziyer gemilerinde kaptanlık yapmak erkek egemen bir meslek olarak bilinir.

İsveçli bayan kaptan Karin Stahre-Janson; 1997 yılında ilk kez görev aldığı Royal Carribean şirketinde çalıştığı 10 yıl içerisinde önceleri zabit olarak başladığı görevinde sonra Serenade ve Majesty gemilerinde Staff Kaptan olarak görev yaptı. Royal Carribean şirketinde işe başladığı 1997 senesinden önce ise yük gemilerinde 9 yıl çalıştı, çalıştığı yük gemileri daha çok petrol tankerleri ve kimyasal tankerler.

Staff Kaptan'lıktan Gemiş Kaptanlığına yükseltilen  Karin Stahre-Janson; endüstrinin gemi yönetecek ilk bayan kaptanı oldu.

Karin Stahre-Jansonun deniz sevgisi 7 yaşındayken başlamış.7 yaşındayken anne ve babası ona küçük bir bot hediye etmiş. Bu botla birlikte  bir yelken okuluna yazdırılan Karin'in  denize tutkusu pekişmiş. Büyüyünce de yelken çalışmalarına devam etmiş. Karin Stahre-Janson, Chalmers Teknoloji Üniversitesinden mezun olmuş ve burada doktorasını Deniz Bilimleri üzerine yapmış. Daha sonra Uzak Yol Kaptanı yeterlik belgesi alan Karin Stahre-Janson her büyüklükte gemiye kumanda etme yeterliğine sahip.

Karin Stahre-Janson aslında son seferinde Monarch gemisinde kaptanlık yapmış; ancak Royal Carribbean şirketinden bir sözcü şirketin Karin Stahre-Janson'un Kaptan olarak atandığını duyurmayı haberin duyulmasından sonra röportaj teklifleriyle meşgul olmaması için kendi talebi üzerine  üzere bir süre ertelediklerini açıkladı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
nazlı vurallutoglu
nazlı vurallutoglu - 11 yıl Önce

ben nazlı ben bır yat kaptanıyım uzun yıllardır denızdeyım ve henuz 30 yasındayım esım de kaptan denıze asık bırıyım egıtımımı tamamladım ıst da bogazlardayım erkekmeslegı gıbı gorunsede bu ısı bayanlar da yapıyor bıraz cesaret yeter bence denızı seven bayanlar sızde halat baglayıp demır atıp kopru ustunde dumen tuta bılırsınız

- 12 yıl Önce

yok cnm yalandır bizim okuldan değilse olamaz

INDEPENDENCE
INDEPENDENCE - 12 yıl Önce

kadında da kaptan tipi war aslında....helal olsun....keşke hepsinin amacı bu olsa....

mustafa kaptan
mustafa kaptan - 12 yıl Önce

darısı aybike hanımın başına ... ama bu ülkede biraz zor

hazel GJHLK
hazel GJHLK - 12 yıl Önce

Yazılan yorumlara benım yazım .Azcık cıddı olun .Kaç erkegın amacı gerçekten kaptan olmak bı sorun kendınıze,biri ukrayna limanları için biri para için biride ikisi için ister bu işi.

aybike yanar
aybike yanar - 12 yıl Önce

teşekkür ederim mustafa kaptan ama HAZEL in talihsiz yorumu açıklıyoki bu dar görüşlü ortamda dediğiniz gibi çok zor..

recep odabas
recep odabas - 12 yıl Önce

mrb arkadaslar bu bayan sorunu nedır anlamıyorum.bayan zabıtlerle calışmış bir zabıt olarak hiç bir sorunla karsılasmadım,bilhassa memnun kaldım.personelın zabitan salanunda konusma sekli bile seviyeli oluyor.

muharrem sayar
muharrem sayar - 12 yıl Önce

bayan zabit ve personelle çalışmaya bizim türk denizcilerinin

hazır olduğunu zannetmiyorum.eğitim ve gemilerimizin dizaynı ile teknolojisinin buna hazır olması için biraz daha vaktimiz olduğunu düşünüyorum.burada başta gemi adamları ve armatöre çoook iş düşüyor,

bunun örneklerini yaşadım.SAYGILARkapt.muharrem sayar


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190