İspanyol bakan VTS'i ziyaret etti

İspanya Kalkınma Bakanı Magdalena Alvares Arza, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetlerini ziyaret etti. Konuk bakana Sıtkı Ustaoğlu ve Salih Orakcı eşlik etti.

İspanyol bakan VTS'i ziyaret etti

İspanya Kalkınma Bakanı VTS’i ziyaret etti.

İspanya Kalkınma Bakanı Magdalena Alvares Arza, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini ziyaret etti. Konuk bakan ve beraberindeki heyet, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’nde Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Bekir Sıtkı Ustaoğlu ve Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Salih Orakcı tarafından karşılandı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan, İspanya Kalkınma Bakanı Magdelena Alvares Arza, “Türkiye’de Deniz Emniyetinin Güçlendirilmesine Destek” konulu Avrupa Birliği eşleşme projesi dahilinde Ankara’da yaptıkları temaslardan sonra İstanbul ayağında Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezinde incelemelerde bulundu.

Ulaştırma Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyarette Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri ve Marmaray Projesi konularında temasta bulunan konuk bakana KEGKİ Genel Müdürü Kaptan Salih Orakcı tarafından Gemi Trafik Hizmetleri hakkında brifing verildi.

Dünya ticaretinde çok önemli bir yeri olan Türk Boğazlarının oşinografik ve jeolojik özelliklerinin anlatıldığı brifingde boğazlardaki önemli noktalara dikkat çekildi. TSVTS sisteminin devreye girmesiyle birlikte Türk Boğazlarında kazaların yüzde 70 azaldığı dikkat çekildi.

Özellikle Türk Boğazlarından yılda 150 milyon ton ham petrolün Avrupa’daki rafinerilere taşındığını öğrenen konuk bakan şaşkınlığını gizleyemedi. Daha sonra konuk bakan Arza, yüzyılın projesi olarak bilinen Marmaray Projesi hakkında DLH yetkilisi tarafından bilgi aldı.

DenizHaber.Com-Özel 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190