Gemi acentelerinin sınırları belirlendi

Gemi Acenteleri hakkında yönetmelik, Dünkü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Gemi Acentelerine bazı kısıtlamalar getiriyor. İşte detaylar...

banner106

Gemi acentelerinin sınırları belirlendi

Gemi Acenteleri hakkında yönetmelik, Dünkü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Gemi Acentelerine bazı kısıtlamalar getiriyor. İşte detaylar...

01 Kasım 2005 Salı 00:33
1756 Okunma
Gemi acentelerinin sınırları belirlendi
Gemi Acenteları Hakkında yönetmelik yürürlüğe girdi 

Gemi Acenteleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, gemi acenteleri, Türk Ticaret Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından verilecek çalışma izni ve bu çerçevede düzenlenecek Gemi Acenteliği Yetki Belgesi ile faaliyet gösterecekler.

Yetki belgesi almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, Denizcilik Müsteşarlığı'na başvuracak. Aranan koşulları taşıyanlara yetki belgesi verilecek.

Gemi acentelerinin merkez işyerlerinde sorumlu müdür çalıştırılması zorunlu olacak. Gemi acenteleri, yurt içinde ve yurt dışında sürekli veya geçici şubeler açabilecekler.

Gemi acenteleri, uluslararası denizcilik kurallarına, kanun, yönetmelik ve ilgili diğer mevzuata uygun hizmet verecekler.

Gemi Acenteliği Yetki Belgesi olmayan acenteler tali acente olarak atanamayacak. Tali acentenin sorumluluğu merkez acentenin verdiği vekaletname ile sınırlı olacak.

Gemi acenteleri, Yetki Belgesi almadan veya belgedeki yazılı koşullara aykırı olarak acentelik yapamayacaklar.

Gemi acentelerinden, yetki belgesi üzerinde tahrifat yaptığı, başvuru formu veya ekli belgelerden herhangi birinde Yetki Belgesi alabilecek şekilde yanlış ve yanıltıcı bilgiler beyan ettiği tespit edilen acentelere ihtarda bulunulacak ve başvuru sahibi gerçek kişi veya tüzel kişilerin temsilcileri hakkında gerekli kanuni işlem yapılması için adli mercilere bildirilecek. İhtarın gereklerini 14 gün içinde yerine getirmeyen acentelerin yetki belgeleri iptal edilir.

Yetki belgesi almadan faaliyet gösteren gemi acenteleri ile bu Yönetmelik uyarınca yetki belgesi iptal edilen acentelerin faaliyetleri, ilgili liman başkanlığının talebi üzerine mahallin en büyük mülki amiri tarafından derhal durdurulacak ve haklarında gerekli kanuni işlem yapılacak.

Gemi acentesi yetkili personeli olmak isteyen adayların, yılda en az bir defa açılacak eğitim seminerlerine katılmaları ve bu eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı bulunmaları şartı aranacak. Bu suretle yapılacak sınavda başarılı olanlara Denizcilik Müsteşarlığı tarafından sertifika verilecek.

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan gemi acenteleri, bugünden itibaren bir yıl içinde bu yönetmelik hükümlerine göre yetki belgesi alacaklar.

DenizHaber.Com-Özel 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176