Boğaz'da Arıza Yapan Yapana!

İstanbul Boğazı, her gün arıza yapan gemiye tanık olmaya başladı. Dün bir tankerin arıza yapmasının ardından bugün de bir kuruyük gemisi boğaz girişinde arızalandı.

Boğaz'da Arıza Yapan Yapana!

Boğaz'da Arıza Yapan Yapana!

İstanbul Boğazı, her gün arıza yapan gemiye tanık olmaya başladı. Dün bir tankerin arıza yapmasının ardından bugün de bir kuruyük gemisi boğaz girişinde arızalandı.

Dün Saat 1300 sıralarında İstanbul Boğazı Kuzey girişinde Athina adlı tanker arızalandı. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü olaya hemen müdahale etti. Kavak Kılavuzluk İstasyonu ile eşgüdüm içerisinde yapılan çalışma neticesinde arıza yapan tankere Türkiye Denizcilik İşletmeleri Kavak Kılavuzluk İstasyonundan kılavuz kaptan Kıvanç Ergönül çıkarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma 3 adlı römorkörün eşliğinde gemiyi Büyükdere acil Durum Demiryeri'ne demirledi. Gemi halen burada beklemekte.

Arıza yapan "Prince Hani" şu sıralarda demir yerine götürülüyor

Öte yandan, şu sıralarda yine İstanbul Boğazı Kuzey girişinde Prince Hani adlı kuru yük gemisi arıza yaptı. Comoros bayraklı gemi 31 yaşında ve 3997 gross tonajlı. Armatörü Lübnan merkezli olan geminin Liman Devleti Kontrollerinde oldukça kötü bir sicili bulunuyor. 2002 yılından bu yana 3 kez tutulan gemide toplam 101 eksik bulunmuş. En son denetim 18 Temmuz 2007 tarihinde Köstence'de yapılmış ve 6 eksik bulunmuş. Bulunan eksiklikler:

Gemi Sertifikaları1
MARPOL annex I1
Deni,z Güvenliği1
Seyir Emniyeti1
Gemi belgeleri ve sertifikalar 1
Yapısal emniyet1

Bu eksikliklerle birlikte geçmek üzere İstanbul Boğazı'na yönelen gemi şimdi arıza yapmış durumda. Kılavuz Kaptan Oğuz Bağçeci tarafından ve Kurtarma 3 Römorkörü eşliğinde İstanbul Boğazı Kuzey Demiryeri'ne demirleyecek.

Arıza yapan kimyasal tanker "Athina" da eksiklik çok, tutulma yok

Önceki gün arıza yapan tanker Athina ise 32 yaşında, Barbados bayraklı 7613 Gros Tonajlı bir kimyasal tanker. Registro İtaliano Navale klasına kayıtlı tankerin Köstence'de 30 temmuz tarihinde yapılan liman devleti kontrolünde 10 eksiği bulunmuş ancak tutulmasına gerek görülmemiş. Bulunan eksiklikler:

"Athina" Kimyasal Tanker 30 Temmuz 2007 Köstence Liman Devleti Kontrolünde bulunan eksiklikler:

- Kaza önleme(ILO147), Diğer (kaza önleme)

- Mürettebat belgeleri bayrak devleti
- Müretebat belgeleri, istirahat kayıtları yok.
- Yeme-İçme; kumanya yetersiz.
- Can kurtarma teçhizatında eksikler.
- MARPOL annex I, SOPEP
- Bağlama donanımlarında eksiklikler(ILO 147), ırgatlar yetersiz
- Makine dairesi temiz değil
- Seyir güvenliği: notik yayınlar eksik.
- Yapısal güvenlik: IMO numarası bordaya işlenmemiş.

 Barbados, bayrak devleti olarak "Beyaz Liste" de yer alıyor.

Kazalar ne zamana kadar ucuz atlatılacak?

Öte yandan, Türk Boğazlarında gemilerin sık sık arızalanması, "Kazalar ne zamana kadar ucuz atlatılacak" sorusunu tekrar gündeme getirdi. Bölgesel işbirliği ile Türk Boğazlarından geçen gemilerin standartlarının yükselmesinin sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde yapılan bütün başarılı çalışmalara rağmen teknik bir arızanın kritik bir bölgede meydana gelmesi halinde istenmeyen sonuçlar yaşanabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.

DenizHaber.Com

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
faruk ferit incekara
faruk ferit incekara - 12 yıl Önceİstanbul Boğazı su ortamı olarak kent için önemlidir. İstanbul Boğazı yıllık yaklaşık 50 000 gemi trafiği olan önemli bir su yoludur.Yılda 50 000 geminin geçmesinden dolayı sürekli tehdid altındadı,İstanbul boğazının stratejik ve ekolojik olarak öneminin göz önünde bulundurularak yeni yönetmelikler hızlandırılarak çözüme ulaşılmalı.Hava şartlarının kötü olduğu kış aylarında batma tehlikesi ile birlikte gemilerin bazı sebeplerden dolayı batırılma olasılığı çoğalmakta,yetkililerini bulup batık enkazı kaldırılana kadar çevre kirliliği ve seyir güvenliği boğazlarımız için risk olmaktadır.faruk ferit İNCEKARA

Ayhan Mutlu
Ayhan Mutlu - 12 yıl Önce

Dünyanın ağaç çeşitliliği açısından en zengin yeri. yani dünyada bir tek istanbul boğazında bu kadar dar bir alanda bu kadar çok çeşitli ağaç vardır. bu özelliği ile dünya fauna literatürüne geçmiş, kadın gerdanı kadar güzel allah vergisi akli basinda bir ulkenin elinde bulunsaydi adam gibi korunacak, degil tanker, kuş bile ucurtulmayacak, degil carpik yapilasma ev bile yapilamayacak bir doga harikasi, insana yasamaya deger seyler oldugunu gosteren, dogal moral kaynagi... insan en kotu gununde bile tepelerden bogaza dogru bakar ve icine bir nese dolar... sonra yesilliklerin arasinda traslanmis milyon dolarlik villalara bakar, tas ustu taslara bakar, betona bakar ic ceker, lan ne mal milletiz diye...her sabah daha önce çizdiklerinden tamamen farklı ama en az onlar kadar hayranlık uyandırıcı bir resim çizen

ressam..tüm gökzüyü bulutlarla kaplıyken doğmakta olan güneşin yardımıyla binbir çeşit gri tona bürünen, uzunca bir süre bakakaldığım, güneşin ve bulutların hareketleriyle bir süre aynı tonlarda ama biri birine benzemeyen muhteşem pozlar veren doğa harikası."dünyanın en yoğun ve kaza olasılığı yüksek suyolu olarak kabul edilen istanbul boğazı'nda, son elli yılda 450 büyük kaza yaşandı. kentin yaşadığı bela hiç bir zaman engellenemedi ama her seferinde "ucuz atlatıldı": bazen deniz alevler içinde kaldı, bazen yüzeyini petrol ya da amonyak kapladı. 27 gemi boğaz'ın derinliklerine gömüldü.""boğaziçi bir istanbul ırmağıdır

nice akar huruc alessultanlarda bayraksız davulsuz?"

ece ayhan

Charles  CORREA
Charles CORREA - 12 yıl Önce

"bir yapıya baktığınızda, o binanın nasıl etki yaptığını anlamaya çalışırsınız. eğer bir şehirse, örneğin istanbul neden böyle etkiliyor? geçen gelişimde sanıyorum four seasons oteli’nde kalıyordum. prof. doğan kuban beni ısrarla boğaz’a götürdü. gece bizi, vapurla boğaz’dan iki-üç kez geçirdi. boğaz’ın bütün tarihini anlattı. boğaz’la ilgili en güzel şey neydi biliyor musunuz? saat beş altı sularıydı. işyerlerinden çıkan insanlar evlerine gidiyorlardı. eğer otomobille gidiyor olsalardı, her biri ayrı bir otomobilde olacaktı. bir trende belki bir kompartımanda etrafınızdakilerle konuşursunuz. ama vapurda hepsi ortalıkta dolaşıyor, kahve, çay, kek alıyorlardı. bu, toplumsal bir etkinlik idi. o güne kadar, tekne yolculuğunun tamamıyla farklı bir şey olduğunu fark etmediğimi düşündüm. büyük olasılıkla bir büroda çalışmanın gerginliğinin ardından eve otomobil sürerek giden insanlar birilerini öldürecek noktaya gelebilir. ama vapurlardaki insanlar öyle mutlu ki. kimseye ateş edebileceklerini sanmıyorum örneğin. çünkü vapur yolculuğu sizin normal bir dünyaya dönmenizi sağlıyor. doğan bana bu yolculuğu yaptırmasaydı asla farkına varamayacaktım. bu, istanbul’un en bellibaşlı niteliklerinden biri. bu su yolu yeterince geniş ve çabucak karşıya geçebileceğiniz kadar yeterince dar. bunu paris’te seine nehri üzerinde yapamazsınız. seine çok dardır. boğaz, tam doğru genişlikte, yaklaşık 20 dakika sürüyor galiba yolculuk (ya da geçiş açısına göre değişiyor). insanları birleştiriyor. bilmiyorum kaç kişi deniz yolculuğunu kullanıyor. bence sayıyı artırmak yönünde teşvik edici olmalısınız. çünkü dediğim gibi bu, toplumsal bir etkinlik alanı."

Recai Yıldan
Recai Yıldan - 12 yıl ÖnceKıl payı atlatılan facialar herkesin korkusu. ancak boğaz tamamen elektronik güvenlik sistemleriyle korunuyor.Sistem Çanakkale Boğazi'na kadar genişletilecek. Geçen ay önce bir kuru yük gemisi Ortaköy açıklarında karaya oturdu. Ardından bir diğer gemi Dolmabahçe Sarayı'nı tehdit etti. Yürekleri ağzılara getiren bu olaylar ilk değildi. Bir çok kez ciddi tehlike atlatan İstanbul Boğazı sayısız kez de can ve mal kaybının yaşanmadığı kazalara sahne oldu. 'Dünyanın en riskli dar suyolu' olarak nitelendirilen boğazların tehdit aldında oluşu tepkilere neden oluyor. Ancak boğaziçi, 2003 yılından bu yana Avrupa ve Amerika kıtasında sıklıkla kullanılan gemi trafik hizmetleri (vts) tarafından korunuyor. Gemiler vts sayesinde takip edililyor, olası tehlikeler minumuma indiriliyor. Aslında meydana gelen kaza sonrası yine zararı en aza indirmek de vts'nin görevleri arasında. 2.5 günde bir gemi arızalanıyor. Geçen yıl İstanbul boğazı'ndan 54 bin 880, Çanakkale boğazı'ndan 48 bin 915 gemi geçiş yaptı. 2007 yılının ilk beş ayında ise İstanbul Boğazı'ndan 23 bin 506, çanakkale boğazı'ndansa 20 bin 665 gemi geçti.

vts öncesi ve sonrasına bakıldığında ise boğaz geçişlerinde büyük bir artış ya da azalma gözlenmiyor. 2.5 günde bir gemi arızasının olduğu boğazların son 1 ayda ardı ardına yaşadığı tehlikelerse 'boğazlar korunamıyor mu?' sorusunu gündeme getirdi. Boğaza giriş yapan her gemi vts operatörlerince izleniyor. Geminin hızından, taşıdığı yüke aldığı rotaya kadar her türlü bilgi merkezde kayıt altına alınıyor, önümüzdeki yılın ortalarında vts'in alanı genişleyecek ve marmara'nın tamamında uygulanacak. Böylece türk boğazları'ndan geçiş yapacak gemiler İstanbul boğazi'na 20 mil mesafeden başlamak üzere, Çanakkale boğazı'ndan 20 mil dışarı çıkıncaya kadar takip edilebilecek. 17 mil İstanbul Boğazı, 110 mil Marmara Denizi ve 37 mil Çanakkale boğazı olmak üzere toplam 164 milden oluşan Türk boğazlannı kapsayan sisteme Marmara Denizinin dahil edilmesiyle uzunluk 204 mile çıkacak. halen Armutlu, Şarköy, Bozcada'da 3 kulenin inşaatı devam ediyorHer gemi römorkör almak zorunda değil

Arızalanan ya da kaza yapan gemilere ilişkin bir başka eleştiri konusu ise gemilerin römorkör ya da kılavuz almaması. Denizcilik müsteşarlığı İistanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, boğaz'a giriş yapan her geminin römorkör ya da kılavuz alma zorunluluğu olmadığını belirtti. Şevli, 'tankerler dışında diğer tip gemilerin kılavuz ve römorkör zorunluğunun olmaması Montrö Boğazlar sözleşmesi'nden kaynaklanıyor. Kılavuz almayan geminin sorumluluğu armatör ve kaptanındadır. ancak bizler gerek kentte yaşayanların gerekse gemi personelinin can ve mal güveniliğinden sorumluyuz. Bu yüzden tüm birimlerimiz ve sistemlerimiz bu öncelikle çalışıyor" dedi. Şevli aynca kısa süre önce devreye giren otomatik tanımlama sistemi (ais) hakkında şunları söyledi: "yerli firma aneltech tarafından kurulan sistem sayesinde artık seyir yapan her gemi, nokta tayiniyle ekranımızda belirecek, ilgilendiğiniz gemiyi tıkladığınızda hakkında her türlü bilgi önünüze gelecek. Karadeniz ve Akdeniz kıyılarının tamamını ais kapsamına almış tek ülkeyiz. Bu da seyir güvenliğine verilen önemi, denizciliğin öneminin iyi kavrandığının güzel'bir göstergesi."kaan kurtulus
kaan kurtulus - 12 yıl Önce

her tipte her yasta gemi arıza yapabilecegi goz onune alınarak bazı cıkarlar goz onune alınmadan cok kısa surede mudahale edecek romorkorler bogazın cesitli, yerlerine konmalıdır.

armatorler ve ya kaptanlar arıza veya tehlikeli bir olaya maruz kaldıklarında hiç bu işin kurtarm ayardıma girip girmeyecegini dusunmeden hemen yardım talep etmeleri gerekmektedir

ne kadar hızlı mudahale olursa o kadar kaza riski azalırtabi buna uygun romorkorler lazımsaygılarımla

kaan kurtulus

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176