Boğaz Sürdürülebilir petrol rotası değil

Karadeniz Petrol ve Gaz Zirvesi'nde konuşan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Cahit İstikbal; Boğazların sürdürülebilir petrol rotası olmadığını söyledi.

Boğaz Sürdürülebilir petrol rotası değil

 Boğazlar Sürdürülebilir petrol rotası değil

Karadeniz Petrol ve Gaz Zirvesi'nde konuşan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Cahit İstikbal; Boğazların sürdürülebilir petrol rotası olmadığını söyledi.

Karadeniz Petrol veGaz Zirvesi'nde dün Türk Boğazlarında Güvenlik ve Çevre konulu panel yapıldı.

Panele konuşmacı olarak Çevre Bakanlığı Karadeniz Bölüm Başkanı Muhammet Ecel, Denizcilik Müsteşarlığı adına Onur Sarı, Seacor Çevre Hizmetleri Başkan Yardımcısı David Cook, Seadarq Genel Müdürü Geert Mosterddjik ve Chevron İnternational Eurasia Bölümü Genel Müdürü John A. Connor katıldı.

John A. Connor yaptığı konuşmada bölgede deniz emniyetinin sağlanması adına yapılan bütün girişimlere rağmen hala riskin azaltılması adına büyük sonuçlar elde edildiğinin söylenemeyeceğini bildirdi.

John A. Connor özellikle yeni devletler ve yeni idare sistemlerinin var olduğu Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yüksek risk kategorisinde yer alan gemilerin yoğunlaştığına dikkat çekti.

Bu gemilerin büyük çoğunluğunun Türk Boğazlarından geçtiğini anlatan Connor, Türkiye'de 2002 yılında gerçekleşen yeniden yapılanmada işbaşına gelen enerjik yöneticilerin denizden kaynaklanan riskleri iyi tahlil ettiklerini ve Türk Denizcilik İdaresinin bu riskleri yönetmek üzere kural koyma da dahil başarılı girişimlerde bulunduğunu belirtti. Ancak yapılan bütün girişimlere rağmen hala riskin azaltılması adına büyük sonuçlar elde edildiğinin söylenemeyeceğini de ekledi.

Panelde Denizcilik Müsteşarlığı adına konuşan Onur Sarı; Türk Boğazları bölgesinde taşımacılıktan kaynaklanan risklerin bertaraf edilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özellikle Gemi Trafik Hizmetleri'nin çalışmalarına değinen Onur Sarı, kazaların bu sistem devreye girdikten sonra azaldığına dikkat çekti.

Çevre Bakanlığı Karadeniz Bölüm Başkanı Muhammet Ecel ise Çevre Bakanlığının özellikle Acil Müdahale Sistemi konularında yaptığı çalışmaları anlattı.

Panelde "Türk Boğazlarında Petrol Taşımacılığının Sürdürülebilirliği" başlıklı bir sunum yapan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı ve Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği Başkan Yardımcısı Cahit İstikbal ise, 1979 yılında İstanbul Boğazı'nın Güney girişinde meydana gelen Independenta Kazası'nı anımsattı.

Bu kazada denizin nasıl bir alev nehrine dönüştüğünü fotoğraflarla katılımcılara gösteren İstikbal, benzer bir kazanın Boğaz içerisinde meydana gelmesi halinde Boğazın bir alev nehrine dönüşebileceğini belirtti.

Kazalarda %82 oranında insan hatası %18 oranında teknik arızanın etkili olduğunu belirten İstikbal, Türk Boğazları bölgesinde görev yapan kılavuz kaptanların insan unsurundan kaynaklanan kazaları en aza indirme adına başarılı bir görev gerçekleştirdiklerini anlattı. İstikbal, kılavuz kaptan alma oranının henüz istenilen seviyeye gelmiş olmadığını halen oranın çok düşük olduğunu bildirdi.

İstikbal, Teknik arızalardan meydana gelebilecek kazalarda da riskin en aza indirilebilmesi açısından, ABD'de olduğu gibi 5000 tonun üzerinde akaryakıt bulunduran tanker olsun olmasın bütün gemilere eskort römorkörü verilmesi önleminin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İstikbal, 2007 yılı geşişleri ortalaması olarak İstanbul Boğazından günde ortalama 157 gemi geçtiğini, bu gemilerini 28'inin tanker olduğunu belirterek, 2007 sonu itibariyle taşınan petrol ve türevi madde miktarının 147 milyon ton olarak gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

İstikbal şunları söyledi.

"Boğazlar özellikle petrol taşımacılığı açısından doygunluk noktasına ulaşmıştır. Boğazlarda meydana gelebilecek bir tanker kazasında sadece Türkiye zarar görmeyecek bütün bölge ülkeleri zarar görecektir. Karadeniz ülkelerinin tek çıkış kapısı olan Boğazların belli bir süre kapalı kalması, önemli ihtiyaçlarının taşınması açısından Boğazlara bağımlı olan Karadeniz ülkelerini büyük zarara uğratır. Bu anlamda Türk Boğazlarının petrol geçiş rotası olarak sürdürülebilirliği yoktur."

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abbas Karduğ
Abbas Karduğ - 12 yıl Önce

dünyayı yöneten asıl güç olarak görülen beş büyük petrol şirketidir.. dünyadaki her olayın ardından çıktıkları düşünülmektedir.. hiç bir gücün dokunamadığı ve aslında bağımsız bir güç gibi görülen her gücü yöneten güç oldukları varsayılmaktadır..

söz konusu kızkardeşler şunlardır;

- british petroleum (şu anda bp amoco olmuştur)

- gulf oil company (şu anda chevron corporation'un bir parçasıdır)

- royal dutch petroleum yada bilinen ismiyle shell oil

- socony vacuum (sonra mobil, daha sonra exxon mobil corporation olmuştur)

- standard oil of california (şu anda chevron corporation olmuştur)

- standard oil of new jersey (sonra exxon, daha sonra exxon mobil corporation olmuştur)

- texaco incorporationgörüldüğü üzere aslında sayıları yedinin altına düşmüştür... ancak bilinen isimleri the seven sisters'dır..http://www.bpamaco.com

http://www.chevron.com

http://www.shelloil.com

http://www.exxon.com

http://www.texaco.com

Murat Yeşil
Murat Yeşil - 12 yıl Önce

"bu topraklarda hersey, bizi mal-mulk dusundurmeye getiriyor. hirsizin katilden daha kotu bir sey yaptigi, burada genel olarak kabul edilmis bir sey. biz ise galiba meselenin insan hayatina kasteden bolumuyle daha fazla ilgileniyoruz. hayati sadece fiziksel olarak yok etme veya mundar etme degil de, anlam dunyamiza yapilan tacizler baglaminda da. asla kendi basina kabullenemeyecegin kadar buyuk kotulukler, sirket kisvesi altinda, bir anda kabullenilebilir oluyor. -oyle cunku karlilik-, -oyle cunku buyume- denebiliyor. surdurulebilir cinayet aslinda.

"sürdürülebilir kalkınmanın en önemli kalemlerinden biridir.

tübitak, sürdürülebilir enerjiyi, "gereksinimiz olan enerjinin en az finansmanla, en az çevresel ve sosyal maliyetle ve sürekli olarak teminine olanak sağlayan politika, teknoloji ve uygulamalar" olarak tanımlar.

enerjinin etkin kullanımı, çevreyi kirletmeyen ve sürekliliği olan kaynaklardan üretimi ve bu bağlamda yenilenebilir enerji sistemlerine ağırlık verilmesini öngörür.

iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi ile, sürdürülebilir enerjinin prensipleri belirlenmiştir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176