Hızlı Tren Kredisi Onaylandı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Eskişehir-İstanbul arası hızlı tren projesi için Çin'den alınan 720 milyon dolarlık kredinin onaylandığını söyledi

Hızlı Tren Kredisi Onaylandı

Hızlı Tren Kredisi Onaylandı

Samsun'daki PTTBank şubelerinin açılışını yapan ve yarın da çeşitli açılış ile temel atma törenlerine katılacak olan Bakan Binali Yıldırım, hızlı tren projeleri hakkında bilgi verdi. Hızlı tren projelerine 2004 yılında start verdiklerini belirten Bakan Yıldırım, Ankara-İstanbul arasında 2 kısım halinde hızlı tren projesinin uygulandığın kaydetti. Ankara'dan Eskişehir'e, Eskişehir'den İstanbul'a uygulanan projenin Ankara-Eskişehir hattının bittiğini, küçük çapta çalışmaların kaldığını açıklayan Yıldırım, "250 kilometre hız yapabilen tren mesafeyi 2 saate indirecek. Seferlere bu yıl içerisinde başlanacak. Eskişehir-İstanbul inşaatına başladı. 720 milyon dolarlık kredi Çin Eximbank ile Avrupa Yatırım Bankası'nın müşterek sağladığı bir kredi idi. Bu da kredinin işlemleri sürüyordu. Onay işlemleri hükümetlerin, Avrupa Yatırım Bankası, Çin Merkez Bankası arasında sağlandı ve işlemler bitti" dedi.

Ankara-Konya hızlı tren projesini 2009 yılında hizmete sokmayı planladıklarını dile getiren Bakan Yıldırım, "Git-gel Konya 6 saat, git-gel Konya 2.5 saat oluyor" diye konuştu. Bakan Yıldırım, alt yapı çalışmalarının bittiğini kaydetti.

sondakika.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176