"Türkiye dev konteyner gemilerine hazır olsun"

Türkiye; 18.000 TEU gemilerin devreye girmesiyle Avrupa-Uzakdoğu rotalarından boşa çıkacak konteyner filosunun uğrağı olmaya aday.

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, 4. Yıllık Akdeniz Navlun Konferansında konuşan APM (Maersk) Terminaller Avrupa ve Akdeniz Liman Yatırımları Müdürü John Trenchard, uzun vadeli demografik eğilimler ve bölgesel Akdeniz ticareti için liman gelişimi ve Akdenizde genişleme açısından itici güç olacak daha büyük konteyner gemileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk Limanlarının, Asya-Avrupa limanlarından boşa çıkan büyük tonajlı konteyner gemileri için yeni sefer rotaları açısından en büyük aday olduğuna değinen Trenchard, 18.000 TEU büyüklüğe kadar en son nesil ultra-büyük konteyner gemilerinin ise muhtemelern Avrupa-Uzak Doğu ticaretinde kullanılacağını ve bu gemilerin Akdeniz-Süveyş rotasını kullanacaklarını söyledi.

Liman dizaynının gemi dizaynına paralel olarak ilerlemesi ve çalışma gereksinimlerini karşılaması gerektiğini söyleyen John Trenchard; 2014 yılında 10.000 TEU ve üstü 260 kontener gemisinin hizmete girmiş olacağının altını çizdi. Bunun limanlara giriş ve üretkenlik açısından yeni düzenlemeler ve geliştirmeler gerektireceğini belirtti. Trenchard'a göre Güney Avrupada konteyner taşımacılığı açısından büyüme yavaşlarken Kuzey Afrika ve Türkiye ise heyecan verici olarak nitelediği bir büyüme potansiyeli mevcut.

Trenchard; "Türkiye, hızlı genişleyen ekonomiye hizmet veren çok iyi bazı limanlara sahip. Buradaki zorluk dünya klasında operasyonlar geliştirebilmektir" dedi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Boris Salinger
Boris Salinger - 8 yıl Önce

başlık apl müdürü... olması gereken apm müdürü.

saygılar

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 8 yıl Önce

Bu gemiler Çanakkale ve istanbul Boğazları gibi dar ve riskli su yollarından geçip gelmekteler. taşıdıkları tehlikeli yüklerin miktarı ve gemilerin bunker(yakıt )kapasiteleri tanker düzeyindedir. Boyları 320-350 metreyi bulan bu gemileri istemiyoruz. Açık deniz limanları için dizayn edilen bu gemiler heran çevre felaketine neden olabilirler.

Örneğin MSC RENA Avustralyada karaya oturdu ve yakıt kirliliği sahillerini vurdu.Devrilen kimyasal konteyner yükleri denizi kirletti.

Ticari menfaatleriniz için güvenlikten ve çevre güvenliğinden taviz vermek istemiyoruz.Sayın Liman başkanları ve Bölge müdürlükleri bu konuya biraz hassasiyet göstermenizi ve riskleri daha iyi hesaplamanızı arz ederim.Testi kırıldıktan sonra akıl veren çok oluyor.Ama testiyi kırmamak esas olmalı.Kılavuz kaptan alarak geçiyorlar ancak bizler süpermen değiliz.Dümen arızası/makina arızası/ani bastıran sis vs vs sebeplerle kaza halinde tam bir felaket olacaktır.NOOO!!!! Thank you Mr Trenchard. We don't need giant container ships!!! We dont want them!!!Kılavuz Kaptan

Hüsamettin Canbilen

- 8 yıl Önce

Anadoluavak'ta masaya oturuyorsunuz, salata,peynir-kavun ikilisi ve malum refikleri masaya konuluyor, birdenbire garsonları bir telaş alıyor,herşeyi-masa örtüleri minderler dahil- kaldırmaya başlıyorlar, şaşırıyorsunuz.Neden? diye sorduğunuzda aşağıdan yukarı 13-14 kts süratle çıkan büyük konteyner gemisini ve dalgasını gösteriyorlar. Az sonra dalgalar kaçırılamayan masa ve iskemleleri ıslatıyor, garsonlar bu sefer dalgaların içeri attığı pislikleri ve suyu temizlemeye, masaları yeniden servise açmaya koşuşturuyorlar.Sorulduğunda mesleğinizin "denizcilik" ve sıfatınızın "Kaptan" olduğunu söylemeye utanıyorsunuz.

- 8 yıl Önce

Bir tanesi daha geliyor. Umuryeri güney çakarında 12:38 TSİ 15,1 kts.Boğazda hız sınırlaması var mı? Yok mu?

HASAN  OZTURK
HASAN OZTURK - 8 yıl Önce

-Büyük konteyner gemisi daha fazla ithalat daha fazla cari açık demek, bize bir faydası yok

-Yaşlı denizciye; Pilot alır isen sürat serbest, almaz ise cezayı yersin, minibüs

şöförü misali, bana Istanbul Boğazında Pilotsuz kaç kaza sayabilirsiniz?

-Pilot beyefendiye; Herşeyin bir riski var, Istanbul Atatürk Havaalanına günde

gece gündüz kaç uçak iniyor biliyormusunuz, onların büyük uçaklar gündüz diğerleri

gece deme lüksü de yok, Allah korusun bir tanesi arızalanıp üstümüze düşse ne olur?

Bu işin sonu yok, mademki bu işin içindesiniz elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız

ve riskleri minimuma indireceksiniz, Sanki bu gemiler sadece Türkiye’ye geliyor, dünyanın

onlarca Limanına gidiyor onlar da sizin gibi mi düşünüyor acaba.Hayırlı BayramlarSaygılar,

HASAN  OZTURK
HASAN OZTURK - 8 yıl Önce

- 8 yıl Önce

Hız

Madde 13 - Gemilerin İstanbul ve Çanakkale Boğazlan'ndan geçiş hızı karaya göre saatte 10 deniz milidir. Ancak dümen dinleme yolu elde edilemediğinde, Trafik Kontrol İstasyonuna bilgi verilerek çatma ve çatışmayı önlemeye ve çevreye zarar verici dalgalar yaratmamaya özen göstererek bu hız aşılabilir. Gemilerin İstanbul ve Çanakkale Boğazlan'ndan geçiş hızı karaya göre saatte 10 deniz milidir. Ancak dümen dinleme yolu elde edilemediğinde, Trafik Kontrol İstasyonuna bilgi verilerek çatma ve çatışmayı önlemeye ve çevreye zarar verici dalgalar yaratmamaya özen göstererek bu hız aşılabilir.http://www.hssgm.gov.tr/mevzuat/tuzuk%20ve%20yonetmelikler/turk_bogazlari.aspxAyni gemi Karadenizde sog 15,5 kts ile sürat menzil-i maksuduna doğru ilerliyor. Büyük liman önünde Kılavuz indirirken 6 kts sürat ile, boğaz girişinde 5,3 kts sürat ile dümen tutabildiğine göre Boğaz içerisinde sog 15,1 kts sürat izaha muhtaç gibi duruyor.

- 8 yıl Önce

Anlık sürat artışı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Suçlu üretme çabası içersinde olduğum hakkındaki yorumunuza katılamayacağım. Kullanılan süratler (sog) şöyle ;Kızkulesi : 13,5

Ortaköy : 13,7

1.Köprü : 14,3

Kandilli : 13,6

2.Köprü : 13,1

Kanlıca : 14,1

Yeniköy : 14,7

Umuryeri : 15,2

Macartabya: 14,6Anlık değişen bir sürat gibi görünmüyor. Bu gemilerin Süveyş'te kaç kts ile seyrettikleri herkesin malumu.Herkese iyi bayramlar dilerim.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176