Operasyonlara AB Standardı

AB Çevre Komisyonu heyeti Kepez Limanı’nda incelemelerde bulundu. Çanakkale Liman İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Ali Özgen heyetin çalışmalarını değerlendirdi.

Operasyonlara AB Standardı

Operasyonlara AB standardı

AB Çevre Komisyonu heyeti Kepez Limanı’nda incelemelerde bulundu 

Boğaz’da oluşacak olası bir kazada çevre felaketi yaşanmaması için alınacak kaza tedbirleri ve kimyasal sızıntının yayılmasını önleyecek tedbirler ve müdahalelerde kullanılacak gemi ve ekipmanları yerinde incelemek üzere Kepez’e gelen AB’nin Hollanda asıllı Çevre Komisyonu Heyeti’nin çalışmalarını değerlendiren Çanakkale Liman İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Ali Özgen; “Bölgenin en büyük tesisi ve ekipmanına sahip işletmemiz, gerekli izni aldıktan sonra atıklardan ürettiği akaryakıtı piyasaya sürerek bir anlamda Türkiye’nin petrol ithalatına harcanan paradan büyük tasarruf yapılmasına olanak sağlayacak” dedi.

AB’nin Hollanda asıllı Çevre Komisyonu Heyeti, Boğaz’da meydana gelecek olası bir kazada çevre felaketi yaşanmaması için alınacak kaza tedbirleri ve kimyasal sızıntının yayılmasını önleyecek tedbirler ve müdahalelerde kullanılacak gemi ve ekipmanları yerinde incelemek üzere Kepez’e geldi. Çanakkale Liman İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Ali Özgen, AB heyetinin uğurlanması sonrası haber müdürümüz Mehmet Celen’e yürütülen çalışmalar ve işletmenin genel hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
 
Biz bu işi biliyoruz

Özgen, Çanakkale Liman İşletmesi A.Ş.’nin üst yapısını kurduğu Kepez Limanı’yla ilgili hiçbir harcamadan çekinmediğini, limanın uzun yıllar kullanılmasının yanı sıra Boğaz güvenliği için de Türkiye’nin ve Avrupa’nın en güçlü donanımına sahip olduklarını belirterek, olası gemi kazaları dahil aciliyet gerektiren müdahalelere operasyon ve çevre emniyeti bakımından güçlü bir deniz taşıtı imkanına sahip olduklarını anlattı.

“Biz atık toplama, atığı ekonomiye kazandırma ve kazaya müdahale konusunda biz bu işi biliyoruz” diyen Özgen, AB Çevre Komisyonu’nun yaptığı incelemeden de memnun kaldıklarını söyledi.

 Türkiye’nin AB üyeliği müzakere sürecinde çevrenin önemli yer tuttuğunu vurgulayan Çanakkale Liman İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Ali Özgen, “Biz bu işi biliyoruz derken, malum, Türkiye’nin AB Uyum Yasaları’na göre hareket etmesi gerekiyor. Bu anlamda Çevre Komisyonu olsun, diğer bağlı kuruluşların yabancılar tarafından inceleniyor olmamız bizi rahatsız etmiyor, bilakis memnun ediyor. Çünkü göğsümüzü gererek iş yapıyoruz. Hem ülkemize hem de Çanakkale ekonomisine istihdam yaratıyoruz” dedi. Özgen, olası kaza durumunda kimyasal sızıntının deniz canlılarını etkilememesi ve daha geniş alana yayılmaması için gerekli tüm donanıma sahip olduklarını belirterek, “İş, sadece olay yerine gidip çevreyi koruma bandı içersine almakla kalmıyor. Sızıntıyı depolayacak imkanınız da olmalı. Bu anlamda gemilerimiz yüksek tonajlarıyla anında depolama yapıp, deniz üzerindeki sızıntının çevresel etkisini minimum düzeye indirmiş oluyor” dedi.

Petrol işi

Özgen, Çanakkale Liman İşletmesi olarak yakında akaryakıt satışı işine de gireceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Malum, şimdi topladığımız atıkları yurtdışına gönderiyoruz. Oysa bu atıkları petrole çevirme imkanına sahibiz. Bölgenin en büyük tesisi ve ekipmana sahip işletmemiz, gerekli izni aldıktan sonra atıklardan ürettiği akaryakıtı piyasaya sürerek bir anlamda Türkiye’nin petrol ithalatına harcanan paradan büyük tasarruf yapılmasına olanak sağlayacak…”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
husamettin canbilen
husamettin canbilen - 11 yıl Önce

Kepez Liman müdürü Ali Özgen 1982 güverte bölümü mezunu kardeşimiz ise hayırlı olsun.Görevinde başarılar dileriz.Tanıyanlar bu bilgiyi doğrulayabilirmi lütfen.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176