Mersin Dünyanın En Uzun 104. Limanı

Krize rağmen gelişim projelerine ara vermeyen Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP), dünya konteyner limanları sıralamasında 104. oldu.

Mersin Dünyanın En Uzun 104. Limanı

Mersin dünyanın en uzun 104. limanı

Dünyanın en büyük 120 konteyner limanı sıralamasında Mersin Limanı 104. oldu.

Krize rağmen gelişim projelerine ara vermeyen Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP), dünya konteyner limanları sıralamasında 104. oldu.

İngiliz Container Management Dergisi'nin, her yıl limanların yıllık konteyner elleçleme oranlarını baz alarak hazırladığı en büyük 120 konteyner limanı açıklandı. Sıralamaya geçen yıl ilk kez giren MIP, 112. olmuştu. Bu yıl daha da yükselerek 104. sıraya ismini yazdıran MIP, uluslararası standartlarda bir liman olduğunu bir kez daha tescil etti. MIP, özelleştirmenin ilk yılında da Lloyd's List Türkiye Denizcilik Ödülleri'nde yılın limanı seçilmişti.

MIP'in, limandaki ekipman sayısını artırırken, mevcut ekipmanlarının yenilenmesi için de büyük yatırımlar yaptığını belirten yetkililer, terminal operasyon sistemi ile liman içerisinde yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırdıklarını kaydetti. Çok şeritli kapılar projesinin büyük bir kısmı da tamamlayarak, özellikle Adana-Mersin Karayolu'nda yaşanan trafik şıkışıklığının hafifletildiği belirtildi.

Yetkililer, "Yeni Demiryolu Terminali hizmete sunularak liman içi güvenliğinde ve trafik düzeninde başarı sağlandı. Ekonomik kriz nedeniyle özellikle ihracatçıların yaşadığı sıkıntılara da destek olmaya çalışıyoruz. Dünya genelinde 2008 yılının son çeyreğinde baş gösteren krizin, ihracatçılar üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla destek veriyoruz. Yeni alan projeleri kapsamında limana dahil edilen yeni sahasındaki konteyner ardiye muafiyetine de yeni düzenlemeler getirildi. Dolu konteynerlere 5 gün, boş konteynerlere 8 gün ardiye muafiyeti sağlandı. Bu yeni düzenlemeye göre; Mersin Limanı'na karayoluyla ya da gemiyle gelen boş konteynerlerin iç dolum işlemlerinin yeni sahada yapılması halinde, dolu konteynerlere 5 gün, boş konteynerlere de tarife gereği 8 günlük ardiye muafiyeti uygulanıyor." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sıntıne  seperatörü
sıntıne seperatörü - 10 yıl Önce

MErsin limanına ugrak yapan bir gemiyle oldukça sık bır sekılde Mersin limanına ugramıs oldum. limanın buyumesındekı basarıyı tebrıke dıyorum keske dıger lımanalrımızda bu sekılde buyuyebılseler. ama benım en cok yadırgadıgım kısım. Mersin limanının MIP (Mersin international port) olması. ya burası ingiltere değilki neden kendi dilimiz yerine ingilizce isimler veriyoruz. Uluslar arası Mersin limanın bence daha guzel olurdu. ayrıca gemlik limanıda Gemport dıye gacıyo. ya bır ıtalyan lımanında veya ıspanyol lımanında boyle ıngılızce ısımler değil kendı ana dıllerınde yazıyorlar. bız neden hala boyle ıngılız ozentısı oluyoruz anlamıyorum. umarım bırılerı bunlara kulak kabartarak lıman ısımlerını kendı dılımızdekı ısımlele değiştirirler

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176