Kuşadası'nda iskele tartışması

Ofer- Kutman ortaklığının özelleştirmeyle aldığı Kuşadası Limanı'nda yaptığı işyerlerinin tartışması sürerken, bu kez limana üçüncü iskele yapılması gündeme geldi.

Kuşadası'nda iskele tartışması

EGEPORTS'UN GİRİŞİMİ TEPKİYLE KARŞILANDI

Kuşadası'nda şimdi de iskele tartışması başladı

Ofer- Kutman ortaklığının özelleştirmeyle aldığı Kuşadası Limanı'nda yaptığı işyerleriyle ilgili tartışma sürerken, bu kez limana üçüncü iskele ve bir otel yapılması gündeme geldi. Limanı işleten Egeports firmasının girişimi, ilçede tepkiyle karşılandı.

Egeports'tan yapılan açıklamada, turistlerin yetersizlik nedeniyle gemilerden inmediği savunularak ''Üçüncü bir iskele yapımına olanak tanınmazsa gemilerin yanaşmayacağı kesindir'' denildi.

İki iskelenin, kapasitesinin çok altında hizmet verdiğini söyleyen eski Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Ali Ergül ise ''İki iskelenin kapasitesinin yetersiz olduğunu söyleyebilmek için yılda 3 bin gemi gelmesi gerekir. Oysa sezon boyunca 400 gemi rekor diye sunuluyor'' dedi.

Ergül, Ofer-Kutman ortaklığının liman işletmesiyle Kuşadası Körfezi'ni ele geçirmek istediğini belirterek ''Kendilerine uygun yasalarla sahili ele geçirip ayrı bir ticaret karteli yaratmak istiyorlar. İhaleye girenler bu ayrıcalıklara sahip olsalardı, limanı Ofer-Kutman ikilisine kaptırmazlardı'' dedi.

Makine Mühendisleri Odası Kuşadası temsilcisi ve CHP ilçe sekreteri Özer Kayalı Egeports'un üçüncü iskele, otel ve yeni ticari alanlar yapmak için kendilerine uygun koşullar yaratmaya çalıştığını öne sürerken Kent Meclisi Başkanı Bülent Tokuçoğlu da Ofer-Kutman ikilisi için çıkarıldığı belirtilen yasanın Egeports'un önünü açtığını söyledi.

Kaynak: CUMHURİYET, LATİF SANSÜR

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190