Karasuya Hem Liman Hem Tersane

Liman inşaatının hemen yanımla ise tersane için yer bırakıldı. Liman ve tersanenin yan yana olmasının büyük bir avantaj oluşturacağı belirtiliyor.

Karasuya Hem Liman Hem Tersane

Karasu Limanının inşaatı sürerken bölgeye bir de tersane yapılacak

Sakarya'nın Karasu ilçesinde modern liman inşaatının yanında bir de tersane oluşturulacak. Dünyanın her yanında tersanelerin 2010 yılına kadar dolu olduğunu hatırlatan Karasu Belediye Başkanı Ahmet Gene, ilçeye yapılacak tersane ile binlerce insanın iş sahibi olacağını kaydetti.

Sakarya'da ödenek yetersizliği sebebiyle 11 yıldır süren Karasu Liman inşaatı Kalen devam ediyor. Marmara Bölgesi'nden Türk Cumhuriyetleriyle  yapılan ticareti büyük ölçüde canlandırması beklenen limanın inşaatı, ödenek gelse bile 4 yılda ancak tamamlanacak.

Liman inşaatının hemen yanımla ise tersane için yer bırakıldı. Liman ve tersanenin yan yana olmasının büyük bir avantaj oluşturacağı belirtiliyor.

Sakarya'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan Karasu ilçesinde 1994 yılında balıkçı barınağı olarak başlanan proje 2002 yılında ticari gemilerin yanaştığı  liman olarak değiştirildi.

Ancak limanın inşaatı ödenek yetersizliği sebebiyle bir türlü bitirilemedi.

İnşaatı 11 yıldır süren limanın 1.600 metrelik ana mendirek inşaatının 760 metresi tamamlandı.

630 metrelik  tali mendirek inşaatının ise 125 metresi bitirildi.

Bu yıl 2 trilyon lira ödenek çıkartılan Karasu Limanı'nda ana mendirek ihalesini alan firma sorumlusu Gökçen Erdem, liman inşaatının fiziki olarak yüzde 65 oranında tamamlandığını belirterek şöyle konuştu:

"Biz firma olarak ana mendirek inşaatını bitireceğiz. Bizim işimiz bittikten sonra yeni bir ihale daha yapılarak tali mendirek, rıhtım İnşaatı, kromon betonları ve çevresi yapılacak. Liman inşaatının bitmesi İçin 12 trilyon lira gerekiyor. Kim gelse bile 3-4 yıldan tince bitirilemez. Bu limana 135 metre uzunluğunda ve 8 bin ton ağırlığındaki gemiler gelebilecek."

Uluslararası arenada Türkiye'de liman sayısının az olduğunu belirten Karasu Belediye Başkanı Ahmet Genç de, Karasu Limanı'nın İstanbul'u da, rahatlatacağını  söyledi.

"Karadeniz çevresinde bulunan Türk cumhuriyetlerinden yük taşıyan gemiler İstanbul deniz trafiğini yoğun şekilde tehdit ediyor." diyen Başkan Genç, "Taşıma yapan gemi sahipleri  büyük paralar ödeyerek Boğaz'dan geçiyor ve 3 günlük zaman  kayıpları oluyor. Limanımız bittiği zaman, Türk cumhuriyeti bölgelerinden gelen mallar Marmara Bölgesi'ne buradan dağıtılacaktır." şeklinde konuştu.

Karasu Limanı'nı işadamlarının da çok önemsediğini anlatan Genç, limanın bitmesiyle bölge ticaretinin canlanacağını, önemli ekonomik girdinin sağlanacağını kaydetti.

Limanla karayolu trafiğinin de hareketleneceğini aktaran Genç, "Limana gelen malların rahatlıkla dağıtılması için çift şeritli yol yapımı sürüyor." bilgisini verdi.

Ticaret yapan bazı işadamlarının liman inşaatı tam bitmeden hizmete açılmasını istediklerini belirten Genç, "Limanın yük indirme ve bindirme bölgelerinin bir an önce hizmete açılması için yoğun istek var. İşadamlarının bu isteğini gerekli mercilere bildirdik." şeklinde konuştu.

Liman inşaatının hemen yanında tersane için de yer bırakıldığını aktaran Genç, tersanenin ilçeye büyük imkan sağlayacağını kaydetti.

Dünyanın her yerinde tersanelerin 2010 yılına kadar dolu olduğunu hatırlatan Başkan Ahmet Genç şunları kaydetti: "Gemi yaptırmak isteyenlere 2010 yılına süre veriliyor. Tersanemize değişik yerlerden 350 milyon dolarlık yatırım gelecek. Tersane ile binlerce insan iş sahibi olacak. Liman ve tersanenin iç içe olması da büyük bir avantaj sağlayacak"

(Kaynak: ZAMAN BURSA /Salih Hamurcu /Sakarya )

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERDİNÇ  GÜVENEL
ERDİNÇ GÜVENEL - 12 yıl ÖnceSayın Ahmet GENÇ beyi,öncelikle bu ileri görüşlü modern yatırımcılığından dolayı kutlamak isterim.Şimdiden Karasu halkı içinde hayırlı olmasını temenni ederim.Bu proje Karasu halkı için yeni iş imkanları ve Karasu'nun kalkınması demektir.Bu arada hemen asıl konuya girmekte fayda görmekteyim,zira liman ve tersane yapmakta olduğunuz bölge içerisinde benim ve hissedarlarımın 675 metre kare arsamız bulunmaktadır.Bizler buranın vergilerini ödemekteyiz,acaba buraların akabiyeti hakkında bana bir bilgi verebilirmisiniz?Şimdiden ilgi ve lakanız için teşekkür eder,başarılarınızın devamını temenni ederim.SaygılarımlaErdinç GÜVENEL

Feyzullah ÖZTURHAN
Feyzullah ÖZTURHAN - 12 yıl Önce

Ben memurum yıllardır biriktirdiklerimizle liman bölgesinde bir arsa sahibi olduk.İlerleyen zamanın bize neler getireceğini bilemeyiz fakat buradaki yatırımın bize faydalı olacağını düşünüyorum ve sabırla bekliyorum.Fakat bu konuda biz arsa sahiplerine somut bir bilgi verilirse gelecek hakkında bir fikir edinebiliriz.Çalışmalarınızda kolaylık ve başarılar dilerim,saygılarımla.

nil
nil - 10 yıl Önce

Ben hem sakaryalı hemde gümrük işletme mezunuyum..Büyük bir umutla bu limanın bi an önce kurulmasını bekleyenlerdenim.Karasunun hem ticari hem kültürel hem sosyal gelişiminde büyük ölçüde yarar sağlayacağına inanıyorum.Yastık altı paralarla Karasuya yatırım yapan ve yatırım yapmaya hazırlanan herkesi tebrik ediyorum..Sabırla beklemesnini bilenler çok şanslı olucak bu konuda.Umarım bir an önce biter ve ticari hizmet başlar.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190