Karasu Limanı Sakarya'nın Kapısı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde devam eden liman inşaatının tamamlandığında şehri dünya ticaretine açacağı belirtildi.

Karasu Limanı Sakarya'nın Kapısı
Karasu Limanı, Sakarya’yı dünyaya açacak

Sakarya'nın Karasu ilçesinde devam eden liman inşaatının tamamlandığında şehri dünya ticaretine açacağı belirtildi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Marmara Bölgesi’nden Türk cumhuriyetlerine yapılan ticareti büyük ölçüde canlandırması beklenen Karasu liman inşaatının hızla sürdüğünü söyledi. 2005 yılında 2 milyon YTL (2 trilyon lira) ödenek ayrılan liman 2007'de hizmete girecek.

Liman inşaatının hemen yanında tersane için de yer bırakıldığını hatırlatan AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, "Liman ve tersanenin yan yana olması büyük bir avantaj oluşturacak. Tersanelerin şimdiden taliplisi çok." diye konuştu. Sakarya'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan Karasu ilçesinde 1994 yılında balıkçı barınağı şeklinde başlayan proje, AK Parti'nin iktidara gelmesiyle 2002 yılında ticari gemilerin yanaşabileceği liman olarak değiştirildi. Ödenek sıkıntısı sebebiyle 11 yıldır süren limanın 1.600 metrelik ana mendirek inşaatının 1.000 metresi tamamlandı. 630 metrelik tali mendirek inşaatının ise 250 metresi bitirildi. Bu yıl 2 trilyon lira ödenek çıkartılan Karasu Limanı'nda ana mendirek ihalesini alan firma çalışmalarını sürdürüyor.

Milletvekili Hasan Ali Çelik, yüzde 70 oranında tamamlanan liman inşaatı bittiğinde 135 metre uzunluğunda ve 8 bin ton ağırlığında gemiler rahatlıkla yanaşabilecek. Çelik, limanın önemli görevler üstleneceğini dile getirerek, Türk cumhuriyetlerine giden malların buradan gönderilmesiyle, İstanbul Boğazı'nın da yükünün hafifleyeceğini dile getirdi. Dünyanın her yerinde tersanelerin 2010 yılına kadar dolu olduğunu vurgulayan Çelik, "Gemi yaptırmak isteyenlere 2010 yılına tarih veriliyor. Tersanemize değişik yerlerden 350 milyon dolarlık yatırım gelecek. Tersane ile binlerce insan iş sahibi olacak. Liman ve tersanenin iç içe olması da büyük bir avantaj sağlayacak." şeklinde konuştu.

Kaynak:  Zaman Gazetesi; Duran Savaş /Sakarya

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan çakır
orhan çakır - 9 yıl Önce

güzel sehrimin boyle buyuk bır projeyle dahada guzelleşip gelişecegıne ınanıyorum hayırlısı lour ınsallah

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190