İzmir Limanı için Mersin'i almayacak

Hamdi Akın, "Rekabet Kurumu'na görüşüne göre, Mersin Limanı’nı alan İzmir Limanı’nı alamayacak. İzmir Limanı’nı almak için Mersin Limanı'ndan vazgeçebiliriz" dedi.

İzmir Limanı için Mersin'i almayacak
Mersin ve İskenderun Limanı’nın özelleştirme ihalelerini kazanan Akfen, gözünü İzmir Limanı’na dikti. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Rekabet Kurumu görüşü gereği, Mersin Limanı’nı alan firmanın İzmir Limanı’nı alamayacağına işaret ederek, İzmir Limanı’nı almak için Mersin’den vazgeçebileceklerini kaydetti.

Katıldıkları liman özelleştirmelerine ilişkin bilgi veren Akın, İskenderun ve Mersin limanlarının ardından, İzmir Limanı’nın özelleştirme ihalesine yine aynı ortakları PSA firmasıyla gireceklerini söyledi. Akın, ancak, bu ihaleye girmeleri için Rekabet Kurumu’nun engel koymaması gerektiğini aktardı.

İKİ LİMAN DÖVÜÞECEK

Akın, İskenderun ve Mersin Limanı özelleştirmelerini kazanmalarına rağmen, Rekabet Kurumu’nun, “Ya İskenderun Limanı’nı ya da Mersin Limanı’nı al. İkisini de alamazsın” dediğini söyledi. İskenderun Limanı’nı geliştirmek istediklerini aktaran Akın, 300 milyon dolarlık bir yatırımla limanın Mersin gibi olabileceğini ifade etti. Akın, ellerinde bulunan bu iki limanın güçlü bir liman haline gelebileceğini, ancak şimdi ikisinin birbiriyle dövüşeceğini aktardı.

Rekabet Kurumu’nun görüşü gereği, Mersin Limanı’nı alan firmanın İzmir Limanı’nı alamayacağını anımsatan Akın, kendileri için İzmir Limanı’nın daha önemli olduğunu vurguladı. Akın, İzmir’i almak için İskenderun Limanı’nı da alıp Mersin’den vazgeçebileceklerine işaret etti.

İHALE TAVÞANI OLDUK

İskenderun Limanı özelleştirmesinde, tavşan görevi görerek fiyatın yükseltilmesini sağladıklarını belirten Akın, “Atletizmde, tavşan atlet vardır. Hızı yükseltir. Diğer yarışmacılar, ona göre kendilerini ayarlar. Amaç yarışı kazanmak değildir. Son metrelerde yarışı bırakır” dedi. Araç muayene istasyonları özelleştirmesini kazandıklarını ancak ardından pek çok davayla karşılaştıklarını da anımsatan Akın, bu davaların kendilerini yıldırmayacağını, araç muayene istasyonlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Akın, kendilerine dava açan bir kurumun da Makine Mühendisleri Odası olduğunu kaydetti.

Akın, “Ben de makine mühendisiyim. Gittim konuştum, ama bana diyorlar ki ‘seninle ilgisi yok, biz özelleştirmeye karşıyız’ Tek gerekçeleri bu” dedi.

Kaynak:Deniz ÇİÇEK / ANKARA

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 13 yıl Önce

liman başkaı köleteli en iyisini bilir

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190