İskenderun Limanı ARKAS'a gidiyor

Rekabet Kurulu, İskenderun Limanı özelleştirmesinde PSA&AKFEN ortaklığına onay vermedi. Ancak Kurul ikinci en iyi teklifi yapan LİMAR'a verilmesinde sakınca görmedi.

İskenderun Limanı ARKAS'a gidiyor

İSKENDERUN LİMANI'NDA EN İYİ İKİNCİ TEKLİF "LİMAR'IN" 

Rekabet Kurulu, İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesi ihalesinde ikinci en yüksek teklifi veren ARKAS Holding iştiraki Limar Liman ve Gemi İşletmeleri A.Ş'ye söz konusu limanın işletme hakkının devredilmesinde ise bir sakınca bulmadı.

Rekabet Kurulu bu kararından sonra İskenderun Limanı'nın işletme hakkı ARKAS iştiraki LİMAR'a verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Rekabet Kurulu, dün Mustafa Parlak başkanlığında toplanarak TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) izin başvurusunu karara bağladı.

Yapılan değerlendirme soncunda Rekabet Kurulu, İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin yaptığı değerlendirme sonucunda, söz konusu limanın 36 yıllığına işletme hakkı devri yöntemiyle yapılan özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu'nun Mersin Limanı'nı işletme hakkını devralması halinde, aynı coğrafi pazarda yer alan İskenderun Limanı'nın işletme hakkını da devralmasının hakim durumu daha güçlendirilmesi sonucu ortaya çıktığından, söz konusu gruba İskenderun Limanı işletme hakkının verilmesine izin vermedi.

Kurul, İskenderun Limanı'nın özelleştirme ihalesinde en yüksek ikinci teklifi veren Limar Liman ve Gemi İşletmeleri A.Ş'nin ilgili coğrafi pazarda herhangi bir faaliyetinin olmaması nedeniyle hakim durum yaratılması veya hakim durumun güçlendirilmesi riski meydana gelmeyeceğini, dolayısıyla söz konusu şirkete İskenderun Limanı'nın işletme hakkının devredilmesine izin verilmesinde bir sakınca bulunmadığına karar verdi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190