Gemport'a 80 milyon dolar yatırım

Türkiye dış ticaret hacminden yüzde 7, otomobil ihracatından yüzde 24 pay alan Gemport limanı kapasite artırıyor. 80 milyon dolarlık yatırımla iş hacmi iki katına çıkacak.

Gemport'a 80 milyon dolar yatırım

Gemport'a 80 milyon dolar

Türkiye dış ticaret hacminden yüzde 7, otomobil ihracatından yüzde 24 pay alan Gemport limanı kapasite artırıyor. İş Bankası'mn iştiraki olan limana yapılacak 80 milyon dolarlık yatırımla iş hacmi iki katına çıkacak...

TÜRKİYE'DE liman işletmeciliği hem yerli hem de yabancılar için stratejik bir yatırım alan oldu. Kuşkusuz bu gelişmede her yıl yüzde 25 artan dış ticaret hacminin büyük etkisi var. İşte bu nedenle başta büyük sermaye grupları olmak üzere, bir çok yatırımcı bu alana yatırım yapmak istiyor. Var olan yatırımcılar da işletmeleri daha modern hale getirmek ve artan ticaret hacmine cevap vermek için kapasite artırımına gidiyor. Gemport Liman Genel Müdürü Süha Aktaş, son yıllarda ülkemizde ve Gemport'un hizmet verdiği Güney Marmara Bölgesi'nde ivme kazanan konteynır taşımacılığını göz önüne alarak 80 milyon dolarlık bir yatırımı başlattıklarını belirtiyor. Bir İş Bankası iştiraki olan Gemport Limam'nda bu yatırımla birlikte, bu yü 300 bin teu'yu (1 teu= 20'lik konteynır) aşması beklenen elleçlenen konteynır sayısı 600 bin TEU'ya çıkacak. Araç kapasitesi ise 250 bine yükselecek. 2009 yılında bitirilmesi hedeflenen yatırımın tamamlanan bölümünde 12 dönümlük ek CFS alanı faaliyete geçti. Yedi kath araç otoparkının ise eylül ayında hizmete girmesi bekleniyor. Süha Aktaş'ın açıklamalarına göre, yatırım projesi kapsamında yeni
Konteynır ticaretinin yüzde 62'si Marmara'dan
  • Gemport Limanı Türkiye'nin dış ticaretinde c nemli bir paya sahip olan firmaların konteynırları için dolum hizmeti de sunuyor. Günde yaklaşık bin 500 ton blok mermer dolumu yapan liman, bu konuda tek.
  • Türkiye'de konteynır ticaretinin yüzde 62'si Marmara Bölgesi'nden yapılıyor. Gemlik Körfezi bu dilimin yaklaşık yüzde 15'ini, Gemport ise yüzde 11'ini karşılıvor. Araç ithalat ve ihracatında ise Renault ve Tofaş markalarının yüzde 90'ı Gemlik Körfezi'nden yapılıyor.
  • Gemport Genel Müdürü Süha Aktaş, "Bölgede ticaret hacmi büyüyor, araç trafiği artıyor. Son günlerde sıkça dile getirilen Bursa bölgesi demiryolu projesi önem kazanıyor. Bir an önce projenin hayata getirilmesi gerekiyor" diyor.

bir rıhtım yapılacak. Bu sayede Gemport, halen serviste bulunan uzun gemilere, bitişik limanlara taşmadan kendi rıhtımından liman hizmeti verebilecek. Yatırımın Gemport için olduğu kadar bölge ticareti için de çok önemli olduğuna dikkat çeken Aktaş, şunları söylüyor:

"Başlatılan yatırım Gemport için ne kadar önemli ise Bursa ve Marmara bağlantılı Batı Anadolu hinterlandı için de aynı derece önemli. Makine parkına dahil edilecek ikisi gemiden karaya olmak üzere toplam 12 vinç, kablosuz iletişimli konteynır elleçleme ve liman otomasyon sistemleriyle Gemport, Türkiye'nin en üst teknoloji ile yönetilen limanlarından biri olacak."

OTOMOBİLDEKİ PAYI YÜZDE 24

7 gün 24 saat hizmet veren Gemport Limanı'nın, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Ankara'ya kadar olan sanayi bölgelerine ulaşım avantajı bulunuyor. 8 adet rıhtıma sahip olan limana geçen yıl 831 gemi yanaşmış. Bunun 604 adedi konteynır gemilerinden oluşmuş ve 275 bin TEU elleçleme yapılmış. Türkiye otomotiv sanayiinin merkezi Bursa'ya yakın olmanın avantajlarını değerlendiren Gemport, Türkiye'nin otomotiv ticaretinde de önemli bir yer tutuyor. Liman, elleçlenen konteynır adedi göz önüne alındığında Türkiye'nin dış ticaret hacminden yüzde 7 pay alırken, binek ve ticari araçlar ihracatından (Tofaş ve Renault markalan ağırlıklı olmak üzere) yüzde 24 pay alıyor. Süha Aktaş, Bu yıl Gemport'ta elleçlenen konteynırın 300 bin TEU'nun üzerine çıkacağını, araç sayışırım ise 150 bini bulacağını belirtiyor.
 

Kaynak: PARA HAFTALIK EKONOMİ DERGİSİ 17 - 23 HAZİRAN 2007

YORUM EKLE
YORUMLAR
EX Gemportien
EX Gemportien - 12 yıl Önce

Hakikaten hayal kuruyorlar. Birincisi yatırımları yapmakta çok geç kaldılar. Çevre limanlar ( Gemlik Körfezi içindeki limanlar )da yatırımlara çoktan başladı. 2 - 3 sene önce bu yatırımlar başlasaydı ne Tügsaş, ne de Borusan bölgede söz sahibi olabilirdi. Roda Limanı ise sadece proje olarak kalırdı.

Sonra her şey yatırımla bitmiyor. Çalışan personeli ellerinde tutmayı başaramıyorlar. İnsan Kaynakları politikaları günlük ve multi-standart. Şimdiden üst düzey yöneticilerini başka limanlara kaptırdılar. Vinç operatörlerinden 2'si Mersin'e gitti bile. Diğerleri komşu limanlarla görüşme halinde. İş makinesi operatörleri keza aynı durumda.

80 mio yatırım bittiğinde ne yöneticileri, ne operatörleri kalmış olacak. Belki İnsan Kaynakları Müdürü veya Satınalma Müdürü vinç kullanmayı öğrenir. :-)

mazlum derin
mazlum derin - 12 yıl Önce

sayın denizhaber sitesi okurları 80 milyon yatırım yapmak çözüm olacakmı bu bir muamma ancak şöyle bir gerçek varki ne müşteriler ne çalışanlar nede hizmet veren nakliyeciler ne yazıkki memnun degil zaten bu konuyla ilgili bursa sanayi ve ticaret odaları şikayetlerini içeren bir toplantı hazırlıgında,çalışanlar büyük bir kısmı antalya,izmir,mersin ve özellikle yeni acılacak olan roda limanıyla görüşmekte bu tabloyu ne yazıkki sadece yönetim göremiyor yada görmek istemiyor günlerce konteyner alamayan sanayiciler ardiye ücretlerinden bıkmış durumda yani kazın ayagı tam olarak anlatıldıgı gibi degil bunu bursalı, eskisehirli,bozüyüklü sanyicilere lütfen sorun haber amaclı bir site oldugunuza göre bu konuyla ilgili sizden ricam bir haber yapmanız allah gemport çalısanlarına ve müsterilarine sabır versin çalısanlar 500 ytl gibi rakamlarla çalışıyorlar buda işin gercegi yıllardan beride ne yazıkki masal dinliyorlar

gemport  sevdalıları
gemport sevdalıları - 12 yıl Önce

haberde belirtildigi gibi büyük yatırımlar blraz gec kalsada yapılmaya devam edlyor gectlglmlz günlerde asıl gemport lçln çok önemli bir konu daha büyük blr kararlılık sonucu halledıldı gemport üst yönetlmlnın üstün gayretleri sonucu vınc operatörü kel memet büyük bır transfer atagıyla yuvada kaldı ve günlerdlr karalar baglayan yönetımde rahat bır nefes aldı bu sorunda halledılmlş oldu bu konuda emegl gecen tum yönetime tesekkuru edlyoruz transferle ılgılı detaylarla ılgılı herhanglblr acıklama yapılmadı

yok  yokmuş
yok yokmuş - 12 yıl Önce

NEDEN YAZDIKLARIMIZ YAYINLANMIYOR ÖZGÜRLÜK NEREDE YORUMA AÇIK BİR LİNK DEĞİL GALİBA SİTE YÖNETİCİLERİ BU MAAŞLARLA GEMPORTTA KİMSE KALMAZ BU BÖYLE BİLİNE TEŞEKKÜRLER....

yımaz soytürk
yımaz soytürk - 12 yıl Önce

vinç oparatörlerinin gidiceğini öğrenen yönetim oprleri ellerinde tutmak için genel anlamda maaş düzeltmelerine gidildi bu yapılan maaş düzeltmelerinde opr.gurubunu birazda olsa rahatlattı yanlız bu arada diyer çalışanlarını küstürdü çünkü yapılan düzeltmeler opr.ler göz önüne alınarak yapılmıştı ve diğer çalışanlar yok sayılmışdı.gemportun hep bi sözü vardır biz bir aileyiz. güzel bir söz , ama bizler üvey evlat olmak istemiyoruz .

evlatlarınızı ayırmayınız bizim işimiz bir takım çalışmasıdır memur kısmı olmadan opr. ler opr.olmadan memurlar olmaz lütfen bunu unutmayın sayın yöneticiler.

- 12 yıl Önce

Acaba gerçekten çözüm olabildimi?.. 80 mil. dolarlık yatırım. İnsanlar yıkılan gemport enkazının altında kurtulmayı bekliyor belli bir kesimi kurtarmaya çalışan yönetim örgütü enkaz altından az da olsa sesi gelen memur kısımına hala ulaşamadı arama kurtarma çalışmalarına uzun bir süre ara verildi enkazdan kurtarılan vinç operatörlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu anlaşıldı tabii bunlar mizansen özgürlüğün hiçe sayıldığı bir ortamda çalışan işçiler tazminat adı altında ezik ve mahkum kaldıklarından gelen hayatının fırsatlarnı bile değerlendiremiyor bu köle düzenine zoraki çalıştırılma sistemine artık dur denilmesine işçisisnin güvenini kazanmış isteklerinin ve tüm çalışanlarının eşit tutulmuş bir anlayış ortamının kurulması dileği ile unutmayın ki zencilerde beyazlarda insan istedikleri zaman onlarda bir araya gelip tek vucut olabiliyor bizi uzuvlarımızdan ayırmayın biz bütünüz

GEMPORT  A.Ş
GEMPORT A.Ş - 12 yıl Önce

ÇALIŞANLAR BÜTÇENİN NE OLDUĞUNU ÇOK ÇOK İYİ BİLİYOR SAYIN AKTAŞ YAPILAN İYİLEŞTİRME'NİN TABİKİ ADINA İYİLEŞTİRME DENİRSE SADECE VE SADECE VİNÇ GRUBUNA YARADIĞININ SİZDE FARKINDASINIZ< ÇALIŞANLARDA AMA UNUTMAYINKİ İŞ YERİNDE STACKER,TERBERK,ARTTICI,FORKLİFT,10 TONLUK,30 TONLUK VE MEMURLARINIZDA VAR YANILMIYORSAM BUNLAR AYRI KESEDE TUTULMUŞ DURUMDA SİZ SADECE VİNÇ OPERATÖRÜ OLAN SAYIN MEHMET BEYİN İSTİFASINDA VİNÇ GURUBUNU BU ŞEKİLDE ÖDÜLLENDİRDİYSENİZ VAY GEMPORTUN HALİNE YARIN NE MALUM DİĞER OPERATÖR GURUPLARININ VEYA MEMURLARIN İSTİFA ETMEYECEĞİ, BUNU HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ??? SADECE TEK SÖZ (ALLAH RIZASI İÇİN ŞU ÇALIŞANLARIN CEBİNE YETECEK KADAR PARA KOYUN)

- 12 yıl Önce

gemport çalışanı aldıkları paralardan memnun değiller büyük bir kısmı tazminatının peşinde tazminatlarını alabilseler eminimki büyük bir ksmı limandan kaçacak ve başka limanlarda daha iyi paralara iş bulabilecekler.çünkü hergeçen gün liman sektörleri büyüyor ve iş imkanları açılıyor. gerçekler göz önünde lütfen bunun farkına varalım. bunun için diyorumki TAZMİNATININ KÖLESİ OLACAĞINA PARANIN EFENDİSİ OL.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190