Dereye atılan atık limana doluyor

Zonguldak il merkezinden geçen Acılık ve Üzülmez derelerine çevrede yaşayanlar tarafından sürekli çöp atılması yüzünden liman çöplüğe dönüşüyor.

Dereye atılan atık limana doluyor
Derelere atılan çöpler yağışla limana doluyor

Zonguldak il merkezinden geçen Acılık ve Üzülmez derelerine sürekli çöp atılması yüzünden liman çöplüğe dönüşüyor. Dere çevresindeki mahallelerde oturanlardan suya çöp atılmaması istendi.

Yağışlardan sonra her defasında çöplerle dolan Zonguldak Limanı’na çare bulunamıyor. Şehrin içinden geçen Acılık ve Üzülmez derelerinin getirdiği pet şişe ağırlıklı çöplerin hepsi limana doluyor. Vatandaşlar ise yıllardır değişmeyen çöp problemi için yetkililerin artık çare bulmasını istiyor. Yağmur sonrası Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı olarak faaliyet gösteren limana dolan çöpler, rüzgarın etkisiyle limanın belli köşelerini kaplıyor. Adeta çöp denizini andıran görüntülerden rahatsız olduklarını ifade eden Fuat Baş, “Burası yıllardır böyle. Ne zaman yağış olsa hemen arkasından liman çöple dolar. Daha sonra rüzgar bu çöpleri sürükleyerek belli köşelere yığar. Bu da limanın güzel görüntüsüne balta vuruyor.” dedi. Çöplerin limanda birikmesinin sağlık açısından da zararlı olduğunu belirten Baş, “Şimdilerde havalar soğuk gittiği için kokusu pek hissedilmiyor; ama sıcak havalarda kokudan durulmuyor. Sinekler artıyor ve bu da sağlığımızı tehdit ediyor.” diye yakındı.

Yaşanan olumsuzluğu defalarca dile getirdiklerini; ancak bu durumun değişeceğine olan inançlarını yitirdiklerini anlatan Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Çetinkaya da şunları söyledi: “Yıllardır böyle. Değişeceğine pek inanmıyorum. Defalarca söylendi, açıklamalar yapıldı, tepkiler gösterildi. Gazeteler yazdı. Sonuçta zerre miktar bir değişiklik olmadı.” Mahalle sakinlerinin dereye çöp atmaması gerektiğini ifade eden Çetinkaya, “Bu arada çözümü sadece devletten beklememek lazım. İnsanlar çöp bidonları-kutuları varken gidip dereye çöp atıyorsa bu da büyük bir yanlış. Vatandaşlar olarak duyarsız olmamalıyız. Çöpümüzü atmamız gereken yerler belli. Her şeyi dereye atarsak yağmurla birlikte dere yükselince bütün çöpler limana dolar. Bu da ortaya nahoş bir görüntü çıkarıyor. Köklü bir değişim lazım.” dedi.

Öte yandan belediye yetkilileri, önceki yıllarda oluşan manzara karşısında derenin belli yerlerine çöplerin elenmesi için tel ızgara yapılacağını söylemişti.

Kaynak:Abdullah Karabacak

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190