Asyaport 2 bin kişiye istihdam sağlayacak

Tekirdağ'da Vali Aydın Nezih Doğan Belçika'daki liman gezisinin ardından yaptığı açıklamada limanların dünya vitrininde yer almak için önemli bir yer teşkil ettiğini söyledi.

Asyaport 2 bin kişiye istihdam sağlayacak

Asyaport Limanı 2 bin kişiye istihdam sağlayacak

Dünyanın en büyük ikinci konteynır limanı kurulacak olan Tekirdağ'da Vali Aydın Nezih Doğan Belçika'daki liman gezisinin ardından yaptığı açıklamada limanların dünya vitrininde yer almak için önemli bir yer teşkil ettiğini söyledi.

Belkiça'nın Anvers kentinde bulunan konteynır limanını incelediğini anlatan Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Liman İşletmeciliği konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi ile etrafı denizlerle çevrili Türkiye'nin liman işletmeciliği konusunda çok daha ileriye gidebileceğini söyledi.Hafta sonunu Belçika'da geçirerek liman şehrinin nasıl olması gerektiği konusunda incelemelerde bulunduğunu anlatan Vali Doğan, "Liman işletmeciliği konusunda eğitimli insanların yetiştirilmesinin çok önemli. Liman kenti olarak dünya vizyonunda yerini alan Belçika'nın Anvers kentinde incelemelerde bulundum. Bin 400 dönüm alan üzerinde bir limanı incelerken kent de pek çok limanın olduğunu gördüm. Orada on binlerce konteynırın yüklendiği depolandığı gördüm ve liman şehri konusunda bilgi sahibi oldum. Dünya'nın en büyük limanlarından birisi Belçika'nın Anvers limanıdır. Türkiye liman işletmeciliğinde yıllık 3 milyon konteynır kapasitesi ile çalışıyor. Ancak yalnızca Anvers de bulunan limanın kapasitesi 3.6 milyon konteynır. Aynı anda 19 bin adet dolu ve 20 bin adet boş konteynır alabilen bu limanda ayrıca depolama yerleri mevcut. Dünya vitrininde yer almak açısından limanlar çok önemli bir konum teşkil etmektedir" dedi.

BAYRAMDAN SONRA İNŞAATA DEVAM

Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Yurdanur ise yaz sezonu ile birlikte yavaşlayan Asyaport Konteynır limanı inşaatının Ramazan Bayramı'nın ardından tekrar başlayacağını söyledi.

2010 yılında liman inşaatının tamamlanacağını ifade eden Mustafa Yurdanur, "Yaz sezonu ile birlikte yavaşlayan inşaat bayramın ardından tekrar hız kazanacak. Denize dolgu yapılacak. Asyaport limanı Trakya'daki bütün sanayi bölgelerine ve İstanbul'a karayolu ile Tekirdağ-Muratlı demiryolu kullanılarak Avrupa'ya ve küçük gemilerle körfez ve Güney Marmara sahillerinde de ekonomik ve süratli olarak servis verme imkanı mümkün olacaktır. Liman ram kapasite ile çalıştığında dünyada da bütün modem limanlarda kullanılmaya başlanan kontrollü gümrük işlemleri yapılacak. Bu yatırımlar Türkiye'nin kalkınmasına ve ekonomik gelişimine katkı sağlanacağı gibi bölgenin kalkınmasına ve istihdam da fayda sağlayacaktır. Tekirdağ'ın Barbaros beldesinde yapılacak Asyaport limanı ilk etapta 400 kişiye işletme döneminde ise bu rakam 2 bin kişiye çıkarılacaktır" dedi.Limanla ilgili olarak bilgiler de veren Yurdanur, "Barbaros beldesindeki Asyaport Limanı seçilen konumu ve kullanılacak vinçleri sayesinde çok büyük gemilere değil, daha dünya denizlerinde henüz sefer yapmaya başlayan çok büyük konteynır gemilerine (Süper Post Panamax) hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır. Limanın yıllık konteynır indirme ve yükleme kapasitesi 1 milyon adettir. Bu kapasitenin 500 bin adedi boşaltma ve yüklenmesi konusunda MSC (Mediterranean Shipping Company) ile anlaşma sağlanmıştır. Bu şirket konteynır yük taşımacılığında dünyada ikinci sıradadır" dedi.

Vatandaş Gazetesi (Edirne)

YORUM EKLE
YORUMLAR
rasim şinel
rasim şinel - 12 yıl Önce

tekirdağ iline liman yapımı için ılk geldigim 1979 yılında eski iskele tadilat ölçümleri yaparkan orada bulunan halk tarafından tarafından kovulmuştuk.

anvers limanlarında 4 ay gibi bir süre ile araştırma yapan ve daha sonra tdı tekirdag limanında da ıkı yıl müdürlük yapan birisi olarak Asyapor un bölgeye katkı saglayacagı muhakkak olmakla birlikde halen gerçek konteyner kapasitesinin %10 seviyesine ulaşmamış akport daki trafiği gözönüne alırsak asyaport un ne kadar gerçekçi rakamlara ulaşacagını tahmin etmemiz gerekir.

hayırlı olmasını temenni ederim

taner türkoğlu
taner türkoğlu - 11 yıl Önce

asyaporta başarılar dilerim liman çalışanı olarak bizde bu yapılanmada rtg steykır oparatörü olarak yer almak isteriz

yılmaz  güneş
yılmaz güneş - 11 yıl Önce

asya porta başarılar dilerim bende bir liman çalışanı olarak rtg ve steykır boşmakinesi operatörü olarak asyaport ta çalışmak isterim

bayram atik
bayram atik - 10 yıl Önce

bu acılan limanın cok sayıda insa iş imkanı sunacak bende bir liman calışanı olarak limanın acılnasını tabiki isterim cok arkadaşıma iş imkanı sunacak böyle yerlerde boş ta kalan tr şöförü evineekmek götürecek

ziya ergen
ziya ergen - 10 yıl Önce

arkadaşlar ben barbaros da yaşıyorum yukarıda okudugum kadarıyla liman başlamış durumda ve şu anda inşaa aşamasında gözüküyor fakat yapılacak olan limanımıza daha 1 kamyon dahi taş dökülmedi ve kimsenin gellip gittiği yok başarılar asyaport çalışanları başarılarınızın dewamını dileriz !!!

erkin genç
erkin genç - 10 yıl Önce

böyle bir oluşumda bende rtg ve kreyn operatörü olarak yer almak istarim

altan  yıldız
altan yıldız - 10 yıl Önce

asyaport inşaatı 1 yıldır devam ediyor. yaz aylarında biraz duraksama yaşandı ama şubat ayıyla birlikte inşaat faaliyete geçti.inşaat sahasında hareketlilik arttı. Limanın barbaros için hayırlı olmasını dilerim...

ahmet şeker
ahmet şeker - 10 yıl Önce

merhabalar

asyaport limanı bölgesinde yazlık evimiz mevcut bu bölgedeki evlerin istimlak gibi bir durumu olup olmadığı hakkında fikri olan var mıdır?


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176