Antalya Balıkçı Barınağına Kavuşuyor

hukuki hazırlıklarını tamamlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Balıkçı Barınağı projesini hayata geçiriyor.

Antalya Balıkçı Barınağına Kavuşuyor

Antalya Balıkçı Barınağına Kavuşuyor

Yıllardır sürüncemede kalan Antalya Balıkçı Barınağı projesi hayata geçiyor. Balıkçı barınağı yapımı ile ilgili hukuki hazırlıklarını tamamlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yüksek Planlama Kurulu'ndan çıkacak yatırım onayını beklemeye başladı. Barınağın yaklaşık 15 milyon YTL'ye mal olması bekleniyor. Balıkçı barınağı tamamlandığında 586 tekneye hizmet verebilecek.

Konu ile ilgili Antalya Valisi Alaaddin Yüksel başkanlığında yapılan toplantıda balıkçı barınağı yapımına ilişkin planlama sürece görüşüldü. İlgili kamu kurumlarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de iştirak etti. Toplantı çıkışında konu hakkında bilgi veren Menderes Türel, projenin Antalya-Kemer karayolu yapımı esnasında doldurulan Topçam mevkiinde hayata geçirileceği bilgisini verdi. Balıkçı barınağı yapılması ile ilgili 1/25000'lik nazım imar planının Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylandığını, bundan sonra projeyi Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) yatırım programına alınması için çalışacaklarını söyledi. 

Antalya için 'hayal gibi görünen' projenin 1/25000'lik planlarda göründüğünü belirten Türel, "Antalya'da çok sayıda koruma, orman ve sit alanları olması nedeniyle balıkçı barınağını yapabileceğimiz alan bulmakta zorlandık. O zorlu bölümü geçtik. Ödeneğin YPK'dan temin edilmesi için girişimlere başlıyoruz. En kısa zamanda Antalya'yı balıkçı barınağına kavuşturacağız." dedi.

Antalya Balıkçı Barınağı tamamlandığı zaman 366'sı denizde, 220'si karada olmak üzere toplam 586 tekneye hizmet verecek. Barınağın karada kalan bölümünde buz fabrikası ve soğuk hava deposunun yanı sıra yıkama ve ayırma ile sergileme ve satma alanları da bulunacak. Barınakta günlük kulanım için ayrılan market, bekleme salonları, otopark gibi ünitelerin yanı sıra tamir, bakım, av malzemeleri sundurması, atık ve atık su arıtma tesisi gibi üniteler de yer alacak. (CHA)

haberler.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
muharrem eral
muharrem eral - 10 yıl Önce

Onayı verilipte bir türlü gerçekleşmeyen antalya balıkçı barınağı ,balıkçılar için umutsuzluk kaynağı oldu Dilerizki en yakın zamanda başlanır bizlerde fırtınalarda teknede yatmaktan kurtulup evlerimizde rahat yatarız SAYGILARIMLA

muharrem eral
muharrem eral - 10 yıl Önce

herkesin bildiği gibi üç tarafımız denizle kaplı hala bunu bildiğimiz halde deniz bakanlığımız malesef yok.Ulaştırma bakanlığının dürtülerinle yol almaktayız.buna bağlı olarak hiçbir derdimiz dinlenemiyo 2 yıldır denizlerimiz feryat figan[BALON BALIĞI] bütün canlıları yok etmeye devam ediyo emin olunki önümüzdeki gelecek yıllarda hiç bir deniz canlısı kalmayacak, tarım ve köy isleri, ne yapar ne eder bilinmez ama lütfn en kısa zamanda bu BALON balığı tehditinden kurtulmalıyız

ufuk igan
ufuk igan - 10 yıl Önce

aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen hiç bir gelişme yok. umarım yeni belediye başkanımız bu konuda gerekli duyarlılığı gösterir. en uzun sahil şeritlerinden birine sahip antalyamızda amatör denizcilik ve balıkcılık o kadar sahipsiz bulunuyorki... hafta sonu kemer veya alanya yoluna bakarsanız 10 larca araç arkasına takılı ufak teknelerle birşeyler yapama çabasındaki bu insanlara biraz destek verilmesi lazım diye düşünüyorum. konu eski ama zorululuğu bir o kadar güncel. lütfen bu haberi tekrar güncelliyerek gerekli yerlere tekrar hatırlatalım.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176