Alsancak en karlı limanlar arasında

Liman-İş Sendikasının hazırladığı raporda, konteyner ihracat üssü konumundaki Alsancak Limanı'nın aynı zamanda ülkedeki en karlı limanlar arasında yeraldığını açıkladı.

Alsancak en karlı limanlar arasında
ALSANCAK EN KARLI LİMANLAR ARASINDA

Türkiye’nin konteyner ihracat üssü konumundaki Alsancak Limanı aynı zamanda ülkedeki en karlı limanlar arasında yeralıyor. Liman-İş Sendikası’nın hesaplamalarına göre Alsancak Limanı’nda yıllık ortalama 70 trilyon lira net gelir elde ediliyor. 11 milyon tonun üzerindeki kapasitesiyle Alsancak Limanı, Türkiye’nin en büyük konteyner ihracat limanı olma özelliğine sahip.

Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatın yüzde 93.2’si, ithalatın ise yüzde 91.1’i İzmir’den yapılıyor. Bunun yüzde 90’ı da İzmir’deki limanlardan gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en önemli limanlarından İzmir Limanı, Adnan Menderes Havalimanı’na 25 dakika, kentin yoğun sanayileşme bölgelerinden Bornova’ya 10, Torbalı’ya 35, Atatürk OSB’ye 20, Manisa OSB’ye 35 dakika mesafede.

Liman, konteynerin yanısıra kargo, kuru ve sıvı yük gemileri ile yolcu gemilerine de hizmet verebiliyor. 2 bin 959 metre rıhtım uzunluğuna sahip limanın derinliği 7-13 metre arasında.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190