Yüzülebilir körfeze doğru adım adım hamle

İzmir Körfezini 80 yıl öncesine döndürecek dünyanın en büyük ekolojik geri dönüşüm projelerinden birine imza atmaya hazırlanan büyükşehir belediyesi, tarama işlemlerinde kullanılacak yeni gemi, boru ve pompa gibi malzemeler ile oluşturulacak...

Yüzülebilir körfeze doğru adım adım hamle

İzmir Körfezini 80 yıl öncesine döndürecek dünyanın en büyük ekolojik geri dönüşüm projelerinden birine imza atmaya hazırlanan büyükşehir belediyesi, tarama işlemlerinde kullanılacak yeni gemi, boru ve pompa gibi malzemeler ile oluşturulacak iki doğal yaşam adasının etüdü için peş peşe ihaleler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

İzmir Körfezindeki sığlaşmanın önüne geçmek ve İzmirliler’e ’yüzülebilir bir körfez’ armağan etmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, ’İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon’ projesi için alınan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) izninin ardından çalışmalarını hızlandırdı. Körfez’in kuzey aksında 13 buçuk kilometre uzunluğunda ve 8 metre derinliğindeki sirkülasyon kanalının açılabilmesi için ihale hazırlıklarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. İZSU’nun sirkülasyon kanalı ve TCDD’nin liman derinleştirme çalışmalarından çıkacak 47 milyon metreküp tarama malzemesinin değerlendirileceği alanlarla ilgili çalışmalar sürerken, İZSU Genel Müdürlüğü de diğer taraftan sirkülasyon kanalının tarama işlemlerinde kullanılacak yeni gemi, boru, pompa ve duba alımı ile doğal yaşam adalarının imar planı, ada yapımına ilişkin etüt çalışmaları ve müşavirlik hizmetleri için ihale hazırlıklarına devam ediyor.

Tarama için yeni ekipmanlar geliyor

Körfez’in yüzülebilir hale getirilmesi ve İzmir Limanının kapasitesinin verimliliğinin artırılması için TCDD ile birlikte yürüttükleri projenin ÇED izni sonrasında ihale hazırlıklarına başladıklarını söyleyen İZSU yetkilileri, Körfez’in kuzey aksında açacakları 13,5 kilometrelik sirkülasyon kanalı için denizde kullanılacak boruya, ilave tarama gemisine, çıkan malzemeyi karadaki havuzlara iletebilmek için hem denizde, hem de kara kullanılacak yaklaşık 5 kilometrelik boruya, pompaya ve dubaya ihtiyaç duyduklarını söyledi. İZSU yetkilileri, “Kamu İhale Kanunu mevzuatı kapsamında ihale hazırlıklarını sürdürüyoruz. Taranan malzemenin miktarı ve özelliklerinden dolayı boru ve pompa gibi ekipmanlar ancak özel imalatla temin edileceğinden, üretici firmalar en az 10 aylık bir imalat süreci öngörüyor. Tüm ekipmanların alımına yönelik ihale işlemleri tamamlandığında, sirkülasyon kanalında tarama işlemlerini başlatacağız. Taradığımız malzemeyi Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi içinde yer alan geri kazanım alanına taşıyacağız. Burası 1.2 milyon metrekarelik bir alan. Sahanın zemin etüdü için ihaleye çıkmıştık. Zemin etüdü çalışmaları tamamlanmak üzere. Burada öncelikle 4 adet susuzlaştırma havuzu yapacağız. Kurutulan tarama malzemesini Harmandalı Katı Atık Tesisini yeşil alana dönüştürecek proje kapsamında kullanabileceğimiz gibi, inşaat alanlarında ve taş ocaklarının dolgularında da kullanabileceğiz” diye konuştu.

İki doğal yaşam adası kurulacak

Tarama malzemelerinin liman içindeki konteyner terminal dolgu sahası ile Tuzla İskelesinin ilerisinde oluşturulacak iki adet doğal yaşam adasına taşınması için de ÇED kapsamında gerekli izinlerin alındığını hatırlatan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, şunları kaydetti:

“Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü, adaların imar planını yapabilmek için oluşturulacak alana ilişkin batimetri ölçümlerini tamamlamak üzere. Bu veriler doğrultusunda, adaların imar planları için gerekli jeolojik, jeofizik ve geoteknik etüd çalışmaları için ihale hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Ardından imar planı hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onay için sunulacak. Tüm bu çalışmalara, projemize ÇED izni verilmesinin ardından yaklaşık bir aylık itiraz sürecini de bekledikten hemen sonra başladık. TCDD de yaklaşma kanalı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak ve çevreye çok önemli katkılar koyacak bu projenin çok büyük olması, en sağlıklı, en verimli şekilde yürütülebilmesi için özellikle tarama işi ve ada uygulamalarında ulusal ve uluslararası deneyime sahip uzman kişi veya kişilerle çalışmak üzere ayrıca müşavirlik ihalesine de çıkacağız. Bu ihale ile özellikle adanın yapımına esas uygulama projesini hazırlayacağız. Bunlar tamamlandığında, sirkülasyon kanalında çalışmalara başlayacağız.”

Körfez’de denize girilecek

Körfezin güney aksı boyunca açılacak olan navigasyon kanalı ile körfeze temiz su girişi artacağı, kuzey aksında oluşturulacak sirkülasyon kanalı da, bu bölgedeki akıntısını hızlandıracağı belirtildi. Yine su kalitesi ve biyolojik çeşitlilik iyileştirileceği, İzmir Limanının kapasitesinin artacağı, yeni nesil gemilere hizmet vermeye başlayarak ana liman olma statüsüne kavuşacağı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği dünyanın en büyük ekolojik geri dönüşüm projesi tamamlandığında körfez de, denize girilebileceği de kaydedildi. Bu projenin aynı zamanda, İzmir’in Akdeniz’deki en önemli liman olma özelliğini yeniden kazanmasını da sağlayacağı ifade edildi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176