Çatal, kaşık seslerine sohbet sesleri karıştı

Ramazan ayı boyunca düzenlediği meydan ve sokak iftarlarıyla binlerce vatandaşı bir araya getiren Zeytinburnu Belediyesi, Gönül Sofrası’nda bu kez Telsiz Mahallesi’ni ağırladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler eşliğinde yapılan iftarda...

Çatal, kaşık seslerine sohbet sesleri karıştı

Ramazan ayı boyunca düzenlediği meydan ve sokak iftarlarıyla binlerce vatandaşı bir araya getiren Zeytinburnu Belediyesi, Gönül Sofrası’nda bu kez Telsiz Mahallesi’ni ağırladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler eşliğinde yapılan iftarda çatal, kaşık seslerine sohbet sesleri karıştı.

Genciyle yaşlısıyla binlerce vatandaşın aynı masada buluştuğu Gönül Sofrası’nda bir araya gelen Zeytinburnulular, Telsiz Mahallesi çatısı altında iftar yaptı. Sokakların rengarenk ışıklarla donatıldığı sofrada bir arada olmanın mutluluğunu yaşayan komşular, senede bir kez de olsa böylesine güzel bir organizasyonda buluşmanın mutluluğunu yaşadı. Akşam karanlığında sokakta olmayı fırsat bilen çocuklar ise arkadaşlarıyla birlikte bol bol oyun oynadı. İlerleyen dakikalarda ezan sesinin yerini amin seslerine bıraktığı sofrada hep birlikte dualar edilip oruçlar açıldı. Yemekten sonra ikram edilen lokma tatlısı ise iftar sofralarına renk katan çocukların ikinci durağı oldu.

“Birlikte güç olalım, birlikte Türkiye olalım”

Ramazan ayı boyunca her akşam Zeytinburnu’nun farklı bir mahallesinde iftar verdiklerini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Organizasyonu Zeytinburnu Belediyesi olarak biz yapıyoruz ama ikram sahipliğimizi hayırsever iş adamlarımız yapıyor. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Rabbim onlara helalinden bol ve bereketli kazançlar nasip etsin. Güzel yerlerde harcamayı nasip etsin.”diye konuştu.

Çocukları bu akşamın şeref konukları olarak nitelendiren Başkan Aydın, “Özellikle çocuklarının ellerinden tutarak iftar sofrasının manevi iklimini onlara yaşatan ailelerimize çok teşekkür ediyorum. Bu akşamın şeref konuklarını çocuklarımız. Bu güzel atmosferde, güzel ülkemiz Türkiye’mizde Ramazan’ı yaşıyoruz. Bu akşam burada huzur ortamı içerisinde iftar yapıyoruz. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Ama çevremiz ateş çemberi, bölgemiz sıkıntı yaşıyor. Türkiye üzerinde oynanan oyunlar var. Bu oyunları bertaraf etmenin tek bir yolu var. Burada olduğu gibi bir araya gelmek. Gönüllerimizi birbirimize açmalıyız. Türkiye ayakta kalacaksa, bu topraklarda kıyamete kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti var olacaksa, bizlerin çocukları bizlerin nesli değerlerine bağlı olarak yaşamaya devam edecekse bunun tek yolu gönüllerimizi birbirimize açmaktan geçiyor. Bunu yaparsak Rabbimin izniyle bu topraklarda huzur ortamı içerisinde kıyamete kadar yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

130 ailenin evine sıcak yemek servisi

Ramazan ayı boyunca meydan ve mahalle iftarıyla yaklaşık 50 bin vatandaşı bir araya getirecek olan Zeytinburnu Belediyesi, kültürel ve sosyal etkinliklerine de aralıksız devam ediyor. Her akşam söyleşi, Kur’an tilaveti, ilahi konserleri ve semazen gösterileri gibi birçok etkinliğin gerçekleştirildiği Merkezefendi, bu yıl ilk kez yüzlerce yayınevinin bir araya geldiği Merkezefendi Kitap Fuarı’na da ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan iftara yetişemeyen vatandaşların da unutulmadığı Gönül Sofrası’nda her akşam Cevizlibağ Metrobüs durağı, Marmaray Kazlıçeşme durağı, 15 Temmuz Meydanı, Merkezefendi ve Belediye Hizmet Binası önünde 3 bin kişilik sıcak çorba, cevizli ekmek, hurma ve su ikram ediliyor. Evinden çıkamayan yardıma muhtaç 130 ailenin ise kapısına kadar sıcak yemek servisi yapılıyor. Tüm bunların yanı sıra müftülükle gerçekleştirilen iş birliği sonucu Zeytinburnulular, her gece Türkiye’nin ünlü hafızlarını Merkezefendi ve Seyitnizam Camii’nde dinleme fırsatını yakalıyor. Kur’an tilaveti ve Teravih namazı sonrası ise camiden çıkan vatandaşları doğal limonata ikramı karşılıyor.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190