Advert
Deniz Haber Türk Denizcili?ğinin Haber Sitesi
| RSS | Sitemap | Künye | Reklam | İletişim | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 114 kişi var..| 14/02/2016 5:46:24
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 114 kişi var..| 14/02/2016 5:46:24
DenizHaber Türk Denizciliğinin Haber Sitesi


FATİH YILMAZ

fatih.yilmaz08@mynet.comYerli Gemi Motoru Yolunda Bir Marka: TÜLOMSAŞ

Yayınlanma Tarihi: 15-06-2011 13:00:00  


Yıl 2009: İlk Yazım ve İlk Ziyaretimiz

Bundan yaklaşık 2 yıl önce, 27 Nisan 2009 tarihinde,  “Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli”  başlığıyla bir yazı kaleme almıştım. Bu yazım, Gemi Mühendisleri Odası (GMO)’nın yayın organı olan “Gemi ve Deniz Teknolojisi Dergisi”nin Ekim 2009/182. sayısında da yayımlanmıştı.

2009 yılında kaleme aldığım o yazımda Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Vagon Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ)’yi tanıtmış ve yazımın sonuç kısmında; 2.400HP’ye kadar güç üretebilen TÜLOMSAŞ yapımı motorların, Türk özel sektörünün yük ve yolcu gemilerinde yardımcı makine olarak, İDO'ya ait feribot ve vapurlarda ise ana ve yardımcı makine olarak kullanılmasının teşvik edilebileceğini, askeri gemiler de dahil muhtelif tip ve tonajdaki gemilerin ana tahrik (sevk) sistemlerinin bu fabrikada üretilmesi için söz konusu fabrikanın imkan ve kabiliyetlerinin (kapasitesinin) yeni yatırımlarla kademeli olarak geliştirilebileceğini ve tıpkı PENDİK-SULZER Motor Fabrikası gibi TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’nın da Türkiye’nin gemi motoru imalatı konusundaki bir başka potansiyeli olduğunu ifade etmiştim.

Konuyla ilgili yazımızı okuyan TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sn. Hayrı AVCI Bey, 07 Temmuz 2009 tarihinde gönderdiği bir e-mail ile fabrikasına davet etti. Bunun üzerine, Pendik Tersanesi ve PENDİK-SULZER Motor Fabrikası’nın kurulmasında büyük emeği geçen Denizcilik Bankası E.Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ali CAN Bey ve Pendik Tersanesi Eski Müdürlerinden Prof. Dr. Şükrü YÜCEKAYA hocamız ile gemi inşa özel sektöründe uzun yıllar hizmeti olan meslektaşımız Sn. Murat BİRECİK’i, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sn. Hayri AVCI'nın davetine binaen gerçekleştireceğimiz bu ilk ziyarete benimle birlikte icabet etmeye davet ettim. Prof. Dr. Şükrü YÜCEKAYA hocamız, TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’na yapacağımız ziyarete sağlık sorunları nedeniyle katılamayacağını ama dualarının bizimle olacağını ifade ettiler, sağ olsunlar. Ben de, bir motor fabrikasının olmazsa olmazları hakkında ziyaret öncesi verdiği öğütlerini not alıp, geçmiş olsun dileklerimi ilettim ve ziyaretimizin sonucundan kendisini bilgilendireceğini söyledim, çok memnun oldular. Sn. Ali CAN Bey ve Sn. Murat BİRECİK ise ziyarete memnuniyetle iştirak edebileceklerini ifade ettiler ve böylece üç kişilik teknik bir heyet olarak ilk TÜLOMSAŞ ziyaretimizi planlamış olduk.

24-25 Ağustos 2009 tarihlerinde, güzel bir Ramazan gününde Eskişehir’de buluştuk. TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sn. Hayri AVCI Bey tarafından büyük hüsnü kabul gördük. Hep beraber TÜLOMSAŞ bünyesindeki fabrikaları ve tabii ki büyük bir heyecanlada Motor Fabrikasını ziyaret ettik. TÜLOMSAŞ Motor Fabrikasının fiziki, beşeri ve teknolojik alt yapısı gerçekten çok etkileyiciydi. Mevcut üretilen motorların gemi ve deniz araçlarında kullanımına yönelik sertifikasyon eksiğinin giderilmesi ve ayrıca bir miktar ilave yatırımla deniz tipi diesel motor üretimine çok daha yatkın bir fabrika haline gelebileceği konusunda mutabık kaldık. Bundan sonra yapmamız gereken TÜLOMSAŞ’ı ve TÜLOMSAŞ yapımı motorları Türk denizcilik camiasına tanıtmak ve bir sinerji ortamı oluşturmaktı. Bu ziyaretten sonrada TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sn. Hayri AVCI Bey ile iletişimimiz hiç kesilmedi.

25 Ağustos 2009 tarihli ilk TÜLOMSAŞ ziyaretimizden
 
(25 Ağustos 2009 tarihli ilk TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)


25 Ağustos 2009 tarihli ilk TÜLOMSAŞ ziyaretimizden
(25 Ağustos 2009 tarihli ilk TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)

Yıl 2010: GMO Panelinde “TÜLOMSAŞ” ve “PENDİK-SULZER" Konuşuldu

TÜLOMSAŞ’a yaptığımız bu ilk ziyaretten yaklaşık 1 yıl sonra, 07 Aralık 2010 tarihinde, Gemi Mühendisleri Odası (GMO)’nın 56. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Gemi İnşa Sanayinde Krizin Etkileri” konulu panele konuşmacı olarak davet edildim. İstanbul Kartal Titanic Business Otel’de yapılan bu Panel’e Sn. Ali CAN Bey ve Sn. Murat BİRECİK de dinleyici olarak katıldılar. Yaptığım konuşmada; TÜLOMSAŞ’ın, tıpkı PENDİK-SULZER Motor Fabrikası gibi, Türkiye’nin gemi motoru imalatı konusunda ciddi potansiyeli olduğunu ve meslek örgütümüz olan GMO tarafından hem PENDİK-SULZER Motor Fabrikası’na, hem de TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’na birer teknik ziyaret düzenlenmesinin çok faydalı olacağını belirttim. Bunun üzerine, Paneli yöneten GMO Başkanı, konunun GMO Yerlileştirme Komisyonu’nun gündemine alınacağını ifade etti. Panelden sonraki süreçte GMO Başkanı Sn. Osman KOLAY ile bahse konu ziyaretler hakkında görüşmelerimiz devam etti.  

(07.11.2010 tarihli GMO Panelinden)
 (07.11.2010 tarihli GMO Panelinden)

 (07.11.2010 tarihli GMO Panelinden)

 (07.11.2010 tarihli GMO Panelinden)

Yıl 2011: İkinci Ziyaretimiz

Nihayet 19 Nisan 2011 tarihinde, TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO) ve Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı tarafından TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’na ikinci bir ziyaret gerçekleştirildi.  Bu ziyarete ilişkin "GMO VE DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞINDAN ORTAK ZİYARET" başlıklı haberi basından ilk olarak Sn. Murat BİRECİK'in kaleminden okuduk. Ben, bu ikinci ziyarette kendimi ev sahibi olarak hissettim çünkü TÜLOMSAŞ’la ve TÜLOMSAŞ çalışanlarıyla 2009 yılının Ağustos ayından beri tanışıyordum. Zira, 2 yıl önce kaleme aldığım "Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli" başlıklı köşe yazımın TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’nın girişindeki panoda halen asılı durduğunu görmek beni ayrıca duygulandırdı ve onurlandırdı. Bu vesileyle, Genel Müdür Hayri AVCI ve Yardımcıları Semavi BİLGİÇ, Fatih TURAN ve Hilmi BAŞTÜRK ile Satış ve Pazarlama Daire Başkanı Ekrem TURAN, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Ayten BAYTAROĞLU, Halkla İlişkiler Şefi Özgür UYSAL, Özel Kalem Müdürü Abdullah KAYA, Protokol Şefi Zafer GÖZ ve Motor Fabrikası Müdürü Ercan DEMİRCİ ile Motor Fabrikasının çok kıymetli çalışanları başta olmak üzere, bütün TÜLOMSAŞ personeline bir kez daha en içten selam ve saygılarımı sunuyor, TÜLOMSAŞ’ta gemi motoru üretme projemizin ilerleyen süreçlerinde tekrar görüşmeyi ümit ediyorum.

(19 Nisan 2011 tarihli ikinci TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)

(19 Nisan 2011 tarihli ikinci TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)

(19 Nisan 2011 tarihli ikinci TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)
(19 Nisan 2011 tarihli ikinci TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)
(19 Nisan 2011 tarihli ikinci TÜLOMSAŞ ziyaretimizden)

Kısaca PENDİK-SULZER Motor Fabrikası

Bir zamanlar SULZER-İsviçre lisansı ile 35.000 BHP güce kadar dizel motor yapabilen PENDİK-SULZER Motor Fabrikası, 1984 yılında faaliyete geçmişti. 150 tonluk tavan vincine ve gelişmiş otomatik portal freze tezgahına sahipti ve üretim kapasitesi 64.000 BHP/yıl olarak ifade edilmekteydi. Ülkemizde gemi ana makine üretimi yapılabilen tek yer olan Pendik Tersanesi’nin 17 Ağustos 1999 depreminin ardından Dz.K.K.’na devri ile bu fabrikada üretilen Pendik-Sulzer marka dizel motorlarının üretimi de durdu.

Oysa, MİL-GEM, Türk Koster Filosunun Yenilenmesi vb. gibi milli projelerin yüksek yerli katkı oranı ile hayata geçirilmesi için gemi sevk ve seyir sistemlerinin yerli imkanlarla üretilmesi şart. Aksi halde yerli katkıda % 60-65 barajını aşmak mümkün değil.

Kısaca TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası

Kuruluşu 1894 yılına kadar uzanan TÜLOMSAŞ, Ticaret Kanununa tabi bir Anonim Şirket. 176.000 m2 kapalı ve 324.000 m2 açık olmak üzere toplam 500.000 m2 üzerine kurulu olan ve 2009 yıl sonu itibariyle 1241’i işçi olmak üzere toplamda 1581 personel istihdam eden TÜLOMSAŞ, Lokomotif Fabrikası, Vagon Fabrikası, Motor Fabrikası, Elektrik Makineleri Fabrikası, Dişli Takım Fabrikası, Döküm Fabrikası ile Bakım ve Yardımcı Üretim Fabrikası olmak üzere 7 fabrikadan müteşekkil entegre bir tesis. 14.000 m² kapalı alan üzerine kurulu olan Motor Fabrikasının tek vardiya düzeninde yıllık üretim kapasitesi 100 adet motor olup, şimdiye kadar üretilen motor sayısı 600’den fazla. Çeşitli tiplerde CNC tezgahı ve işleme merkezleri içeren makine parkı, kalite kontrol sistemleri ve test odalarına sahip olan fabrikada, 16 PA4-185  (2400 HP, 1.500 rpm, 7,1 ton)  ve 12 PA4-185 (1.800 HP) olmak üzere iki tip dizel motor üretimi % 75-80 yerli katkı oranı ile yapılabilmekte. Ayrıca çeşitli tip ve güçte dizel motorların bakım onarım ve yedek parça imalatı da yapılabilmekte. (Detaylı bilgi için: http://www.tulomsas.com.tr/upload/dosya/77.pdf)

TÜLOMSAŞ Gemi Motoru Üretimi Fizibilite (Arz-Talep-Teşvik) Faktörleri: “Üzerine Görev Düşenler”

TÜLOMSAŞ yapımı motorların gemi ve deniz araçlarında kullanımına yönelik tip onay sertifikasyon süreci devam ediyor. Mevcut motorların sertifikasyon süreci tamamlandıktan sonra, başta diesel jeneratör D/G motorları olmak üzere, TÜLOMSAŞ yapımı motorların özellikle yüksek devir ihtiyacı duyan gemi ve deniz araçlarında kullanıldığını da görebileceğiz inşaallah. Bunun yanısıra, şayet yeterli talep ortamı oluşursa, küresel pazarda tekamül etmiş markaların lisansı altında deniz tipi diesel motor üretimi için yeni bir montaj hattı, yani “TÜLOMSAŞ Marine Diesel Engine Department” da kurulabilecek. TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Sn. Hayri AVCI bu konuda gerçekten çok cesur, kararlı ve istekli gözüküyor.

Buna karşın, Türk armatör ve tersanecilerini temsilen Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR)’nin satın alma gücüyle desteklenmiş talep ve isteklerini ortaya koymaları ise fizibilitenin en önemli ayağını oluşturuyor. Bu ise, krizden dolayı şimdilik biraz zaman alacağa benziyor. Fakat şurası kesin ki, Türk denizcilik sektörü, PENDİK-SULZER Motor Fabrikası ile kaybettiği imkanları TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası ile yeniden kazanabilirse eğer, gelecek 10-15 yılda müthiş avantajlar elde edecek. IMO standartlarında gemi motoru temininde dışa bağımlılıktan kurtulabilecek. Geç teslimden kaynaklanan sıkıntılar yaşanmayacak. Yerli gemi motoru tercihinden dolayı ulusal teşviklerden yararlanabilecek. Daha yakın ve daha ucuza servis imkanı elde edecek. Bunlar, aynı zamanda makro ekonomik açıdan cari açığı azaltan faktörler.

Şu anda TÜLOMSAŞ’ta yüksek güçlerde motor üretimine yönelik tek dar boğaz motor test kapasitesi olarak gözüküyor. Diğer tarafta ise eski adı Pendik Tersanesi şimdiki adı İstanbul Tersane Komutanlığı olan tersane bünyesindeki PENDİK-SULZER Motor Fabrikası’nda 7.500 HP ve 35.000 HP’lik test üniteleri atıl durumda bekliyor. En azından biz böyle biliyoruz. PENDİK-SULZER Motor Fabrikası’ndaki test üniteleri (en azından 7500 HP’lik olanı) TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası’na nakledilebilirse şayet, hem TÜLOMSAŞ’ın motor test kapasitesi artmış olacak, hem de gemi motoru üretimine yönelik yatırım maliyetinden tasarruf edilmiş olacak. Bu, fizibiliteyi etkileyen bir diğer önemli faktör.

TÜLOMSAŞ yapımı diesel motorların kamu kurum ve kuruluşlarına ait gemi ve deniz araçlarında kullanılmasının fiili olarak teşvik edilmesi ve ayrıca yerli gemi teçhizatı üretim ve tercih edilirliğini menfi yönde etkileyen mevzuat hükümlerinin ortadan kaldırılması da fizibilite açısından büyük önem taşıyor. 

Ayrıca, Gemi Mühendisleri Odası (GMO)’nın, TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası ile ilgili teknik inceleme sonucunu bir an önce bir “Rapor” olarak yayınlanmasını da bekliyoruz.


Teşekkür

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada “Türkiye’de Yeniden Gemi Motoru Üretmek” mefkûremiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam etmeyi umuyor, çalışmalarımızda şu ana kadar bize destek veren ve bundan sonrada destek verecek olan herkese teşekkür ediyorum.

Fatih YILMAZ

Gemi İnş. Müh., GMO Üyesi


 Not: "Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli" başlıklı yazımı okumak için tıklayınız.

Bu Yazı 31570 kez okundu.
Yazarımız FATİH YILMAZ'a ait bu yazıyı paylaşın:

Facebook'ta Paylaş

Arkadaşına GönderYazdır Geri Dön

YORUMLAR

Yorum Ekle | Tüm Yorumlar |
Bu yazıda 5 Yorum var.
GEMİ MAKİNASI TÜRKİYE'DE ÜRETİLMELİDİR.
Gemi Mak. İşl. Baş Mühendisi olarak Sn. Fatih YILMAZ'ı kutlarım.
Yıllardır yılmadan araştırıyor, yazıyor.
PENDİK-SULZER Projesinin iptali soruşturulmalıdır.
TÜLOMSAŞ desdeklenmeli ve bu tip çalışmalar çoğalmalıdır.
GEMİMO İZMİR olarak bu konuda sonbaharda bir seminer organize etmeyi Fatih YILMAZ'a teklif ediyorum.
Seminer özellikle İZMİR'de gündemde olan ALAYBEY Tersanesinin sivilleşmesi konusunada yardımcı olacaktır.
HAKKI TOROS / 16-06-2011 13:52:19

Pendik Sulzer neden kapatıldı?
Değerli okuyucular,

Pendik Sulzer fabrikasının kapatılış sebebi acaba bu fabrikada Sulzer standardında makina üretilememesimidir?

Acaba gemi inşaa sanayii nin kalbi olan bu tersane DB Deniz Nakliyat Tarafından finanse edilerek bitirilmiş ise neden TSK ya hibe edildi?

Böyle dev bir tesis Milgem için gereklimidir? Daha küçük bir tersane ile bu projeler gerçekleşemezmiy di?

kurulu fabrikayı kapatmak gibi dahice fikri kim uygulmaya koydu?

Birisi çıkıp bunu açıklasa da bizlerde öğrensek.

TÜLOMSAŞ Amerikan Detroit-Diesel marka makina mı üretiyor?
hüsamettin canbilen / 16-06-2011 23:31:14

gemi dizeli üretmeden gemi sanayi omaz
Sevgili Fatih,
Kapatılan Pendik-Sulzer'in yeniden ihya edilmesi,Tülomsaş'ın gemi dizeli de üretilebilmesi için birkaç yıldır sürdürdüğün gayretleri büyük bir ilgi ve heyecanla takip ediyorum.
Bu gayretlerin,ömrümüzün büyük bir bölümünü Türkiyede gemi dizeli üretetebilmek için harcamış ve Pendik-Sulzeri kurabilmiş olan biz eskileri,bu güzel fabrikanın kapatılmış olmasından dolayı duyduğumuz büyük üzüntüyü hafifletiyor.
Bu sebeple seni hem çalışmalarından dolayı candan kutluyor hem de çok teşekkür ediyorum.
Genç jenerasyon içinde bir yıldız gibi parlayan
Fatih Yılmaz'ların çoğalması dileği ile gözlerinden sevgi ile öpüyor,Gayretlerinin kısa zamanda natice vermsini temenni ediyorum
ali can / 18-06-2011 12:50:18

Teşekkür
Alicenaplık göstererek bize uygun gördüğü nazik ifadelerden dolayı Sn. Genel Müdürümüz Ali Can Beye, konuya gösterdiği duyarlılık ve nazik seminer devetinden dolayı Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Başkanı Sn. Hakkı Toros'a ve ayrıca dün sabah (20.06.2011, 10:20) beni telefonla arayarak tebrik ve teşekkür mesajlarını ileten TÜLOMSAŞ'ın çok kıymetli Genel Müdürü Sn. Hayri AVCI Beye buradan bir kez daha teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Fatih Yılmaz.
FATİH YILMAZ / 21-06-2011 16:57:02

Ülkemizde dizel motor imalatı
Ben her zaman söylerim. Bizim yabancı düşmanlara ihtiyacımız yoktur.İçimizdeki düşmanlar yeterlidir. Pendik- Sulzer'i kapatanlar bunlardan biridir.Bu fabrika on beş bin beygire kadar makine üretmişti.Bir zamanlar rahmetli Necmettin Erbakan bir Alman dizelinin patentini alarak üç, beş beygirlik makineler yapmaya kalkınca kıyamet kopmuştu. Şimdi bakıyoruz ki TÜLOMSAŞ gibi bir fabrika 2500 hp'lik makineler üretiyor. Bütün gücümüzle bunu desteklemeyiz. Tabii yabancı markalar ülkemizde iyi bir yer yAptıklarından bunların yerini almak kolay olmayacaktır.Çeşitili teşvikler vererek fiyat, yedek parça ve servis üstünlüğü ile dizellerin ülkemizde yer alabileceğini düşünüyorum. Temiz iş çıkınca, dürüst çalışılınca başarı elde edilebilir. Allah selamet versin www.refikakdogan.com

Müh.Kaptan Refik Akdoğan / 23-06-2011 18:30:53

Yazarın Tüm yazıları
* 11-01-2016 MLC 2006, İMEAK DTO, GMO, DENİZ-DER, 2016...
* 08-09-2015 Kürt-Türkmen, Alevi-Sünni, kardeştir!
* 26-05-2015 Denizci Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı
* 15-05-2015 Gemi Söküm ve Mühendislik
* 21-04-2015 Gemi Mühendisleri İçin 2 Önemli Protokol
* 13-03-2015 Koster Filosunun Yenilenmesi Projesine Dair..
* 03-02-2015 Askeri Gemi Projeleri ve Pendik Motor Fabrikası
* 18-12-2014 Yakın Geçmişe Dair Bir Değerlendirme..
* 13-08-2014 TÜRKİYE’NİN GEMİ İNŞA SANAYİİ HEDEFLERİ
* 07-08-2014 Hazine Arazilerinin Tersane Yatırımına Tahsisi...
* 26-07-2014 Gazze, Sanayi ve Teknoloji
* 20-02-2014 PSC Açısından ILO-MLC 2006 Konvansiyonu-3-
* 23-01-2014 PSC Açısından ILO-MLC 2006 Konvansiyonu-2-
* 31-12-2013 PSC Açısından ILO-MLC 2006 Konvansiyonu-1-
* 19-10-2012 OECD Raporuna Göre: 2007-2011 Gemi İnşa Sektörü
* 11-08-2012 Bir "NECMETTİN AKTEN" vardı...
* 28-07-2012 Gemi Mühendisi İstihdam Takip ve Destek Sistemi
* 25-06-2012 Yeni Yatırım Teşvik Sistemi ve Denizcilik-2
* 17-06-2012 Yeni Yatırım Teşvik Sistemi ve Denizcilik-1
* 20-05-2012 "Gemi Yan Sanayii" Kavramı Üzerine...
* 04-05-2012 Gemi Mühendisinin İş Kazalarındaki Statü Problemi
* 15-04-2012 İzmir Vapurlarına TÜLOMSAŞ Marine Yakışır...
* 27-02-2012 TÜLOMSAŞ'ın BAŞARISI ve YENİ HEDEFLER
* 27-01-2012 Van Gölü Ferilerine TÜLOMSAŞ Motorları Takılacak
* 21-12-2011 TÜRKİYE'NİN DENİZCİLİK HEDEFLERİ
* 05-12-2011 TÜRKİYE'NİN DENİZ ULAŞTIRMA PROJELERİ
* 11-10-2011 %100 Yerli Savunma Sanayii İçin PENDİK ve TÜLOMSAŞ
* 11-09-2011 Yerli Malı ve İhracata Dönük Üretim Stratejisi
* 26-08-2011 Modernizasyon ve Üç Eksenli Kalkınma Modeli *
* 01-08-2011 Gemi Mühendisliği Konseptinde Değişiklik Önerisi-2
* 27-07-2011 Gemi Mühendisliği Konseptinde Değişiklik Önerisi-1
* 15-06-2011 Yerli Gemi Motoru Yolunda Bir Marka: TÜLOMSAŞ
* 24-05-2011 Krizi Fırsata Dönüştürme Stratejileri
* 23-02-2009 Deniz Teknolojisi Geliştirmede Başarılı mıyız?
* 24-01-2009 Tersaneler İçin Yeni Fırsat: "Bakım-Onarım"
* 07-01-2009 1 Mektup 1 Şiir: "Merhaba 2009"
* 21-12-2008 Denizcilik Finansmanında Brezilya Modeli
* 24-11-2008 Tersanelerde Esnek Üretim ve Daimi İstihdam
* 18-10-2008 Alt İşverenlik Yönetmeliği
* 28-09-2008 Filika Kazasından Çıkan Dersler...
* 18-09-2008 Hocaların Hocası Kemal KAFALI'yı Kaybettik...
* 12-09-2008 Teknolojik Açıdan Türk Tersaneleri
* 28-08-2008 Denizciliğin Ek İstihdam Üretme Potansiyeli
* 13-08-2008 Tuzla'yı yaşat ki Devlet yaşasın!

Haydarpaşa Garı, Mübariz Mansimov, Yakıt, Tank, Sayaç, TÜPRAŞ, BUDO, Mudanya, Liman, Batık Tekne, Captain Khayyam, Libya, Türkiye, KKTC, Su Krizi, Cnr Avrasya Boat Show, , GEFCO Türkiye, , Türk Denizcisi, Cenazeyi yakacaklar, Aliağa Gemi Söküm, Ro-Ro Gemisi Courage, Çandarlı, Nemrut Koyu, Otoyol ve Demiryolu Bağlantısı, Yalçın Deniz, Vefat, İzmir, Çeşme, ,