Advert
Deniz Haber Türk Denizcili?ğinin Haber Sitesi
| RSS | Sitemap | Künye | Reklam | İletişim | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 121 kişi var..| 06/02/2016 1:54:20
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 121 kişi var..| 06/02/2016 1:54:20
DenizHaber Türk Denizciliğinin Haber Sitesi
"DENİZCİLİK OLDUKÇA KARLI BİR SEKTÖR"...

"DENİZCİLİK OLDUKÇA KARLI BİR SEKTÖR"...


"DENİZCİLİK OLDUKÇA KARLI BİR SEKTÖR"...
Forbes Türkiye dergisi; Türkiye'nin en zengin 100 kişisini yayınladı. Buna göre en zengin yüz içerisinde pek çok armatör de bulunuyor. İlk yüz içerisinde yer alan Armatör Yalçın Sabancı ile derginin yaptığı röportajı aşağıya alıyoruz.

YALÇIN SABANCI: "DENİZCİLİK OLDUKÇA KARLI BİR SEKTÖR"...

Forbes Türkiye dergisi; Türkiye'nin en zengin 100 kişisini yayınladı. Buna göre en zengin yüz içerisinde pek çok armatör de bulunuyor. İlk yüz içerisinde yer alan Armatör Yalçın Sabancı ile derginin yaptığı röportajı aşağıya alıyoruz.

Yalçın Sabancı açık denizlerde İş yaşamına verdiği kısa molanın ardından denizcilik sektöründe yatırım yapan Yalçın Sabancı, sadece dokuz yılda Türkiye’nin en büyük denizcilik filosunu kurdu. Sabancı bir yıl içinde filoya katılmasını beklediği 10 yeni gemisiyle Türk deniz taşımacılığı pazarının yüzde 25'ine hakim olacak.

Yalçın Sabancı, Miami'de yaşayan kardeşi gibi yapamadı.

Sabancı grubu'nda 39 yıl sürdürdüğü mesaisinin ardından Fransa’nın Cannes kentine emeklilik tatiline giden Sabancı, çok çabuk sıkıldı.

Cote D'azur sahilinde yaptığı sabah yürüyüşlerinden birinde kararını verdi; Türkiye’ye dönecek ve 'bir yerlerden” başlayacaktı. tatilinin onuncu gününde Türkiye’ye dönen Sabancı, yeni dünyasını oldukça ilginç bir alanda kurmaya karar verdi. o dönem 55 yaşında olan bu heyecanlı adam, yüzme bilmiyor olmasına aldırmadan büyük denizlere açılmaya karar vermişti. Aradan yedi yıl geçti.

O bugün, Türkiye’nin en genç ve taşıma kapasitesi bakımından en büyük denizcilik filosunun sahibi bir armatör.

Halen 12 adet gemisi bulunan filoya yakın bir zamanda altı, 2008 yılında ise dört yeni gemi daha katılacak.

Filonun mevcut haline 1 milyar dolar değer biçen Yalçın Sabancı, geçen süre içinde çoğu denizcilik sektöründe faaliyet gösteren sekiz şirket kurdu.

Şirketlerini Türk iş dünyasının 'ikinci sa birliği1 olarak anılan YA-SA Holding’de birleştirdi. 2005 cirosu, 120 milyon dolar olan holding 2006'yı ise 150 milyon dolar civarında bir rakamla kapattı.
Tarihi 10 yılı bile bulmayan bu etkileyici hikâyenin şifreleri, Yalçın Sabancı'nın Sabancı holding'deki günlerine bakıldığında rahatlıkla çözülebilir.

İlkokulu bitirir bitirmez soluğu ailenin tekstil tesislerinde alan Yalçın Sabancı, kısa bir zamanda sektörün bütün İnceliklerini öğrenmiş, Sabancı "bizim ailede mutlaka herkesin iyi bildiği bir iş vardır. Mesela kuzenim Erol bankacılıktan iyi anlar. o yüzden Akbank’ın kontrolü onda. ve ailede en çok söz sahibi olan kişidir. bense herhalde tekstil sektöründen iyi anladığım için grubun başında kaldım" diyor.

Tekstil sektöründeki birikimleri konusunda mütevazı davranmayan Sabancı hiç haksız değil. Zira 39 yıl süren 'yorucu ve stresli' mesaisinden sonra emeklilik kararı aldığında ulaşılan nokta parmak ısırtacak cinsten; yedi fabrika ve dokuz bin çalışanıyla devrettiği tekstil grubu'nun, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü grubuna dönüşmesi başarısının kanıtı adeta.

Yetkilerini kuzeni şevket Sabancı'ya devrettikten sonra 'köşeye çekilmeyi' düşünen Yalçın Sabancı' nın karar değiştirip iş hayatına dönmesi çok uzun sürmemişti. Yakın çevresinin tavsiyeleriyle denizcilik grubu'na katılarak yaptı. sabana 2004 yılında Ataköy turizm tesislerinin ihalesinde global yatırım holding'le yarıştı. kıran kırana geçen ihalede ısrarla fiyat arttırdı ve tesislerin 33 yıllık kullanım haklarının 200 milyon dolara grupta kalmasında önemli rol oynadı.

Sabancı'nın hisse oranı yüzde dokuz. Tesislere bugün biçilen tahmini değer ise 900 milyon dolar. söz konusu kararın isabetli bir tercih olduğu tartışmasız biçimde ortada. Sabancı da öyle düşünüyor "denizcilik oldukça karlı bir sektör. Ağır sorumluluk gerektiriyor ama karşılığını da alıyorsunuz."

Yalçın Sabancı'nın hikâyesindeki tek YA-SA holding, 2006 yılını 150 milyon dolar ciro ile tamamladı. işine giren Sabancı, sektördeki ilk adımlarım gemi üretimi ve denizcilik işinin bir numaralı adresi Japonya’da atmıştı. Sabancı grubu'yla ortak olan Mitsubishi ve Toyota’daki dostları aracılığıyla Japonya ve güney Kore’de gemi yaptırmaya başlayan Sabancı'nın denizlerde aldığı mesafe baş döndürücü. halen en eskisi beş yaşında olan 12 gemiden oluşan filo, 2008 sonunda 22 gemiye ulaşacak. yapımı sürmekte olan bu gemilerin filoya eklenmesi Sabancı'yı, Türk deniz taşımacılık toplam taşıma kapasitesinin yüzde 25'ini elinde bulunduran bir armatör haline getirecek. ancak bu onun yeterli gördüğü bir pozisyon değil. tamamı yurtdışından 10-12 yıl vadeli kredilerle alınan filosuna 1 milyar dolar değer biçen Sabancı, orta vadeli hedefini ise 5 milyon dwt olarak belirlemiş. İş hayatının ikinci döneminde sekiz yeni şirketten oluşan YA-SA holding'i kuran Yalçın Sabancı, sektördeki önemli hamlelerinden birini de Ataköy ortak girişim pürüzlü nokta ise elindeki gayrimenkullere dair.

Boğaz’a nazır beş yalısından birinde eşiyle ikamet eden Sabancı'nın Londra’daki evini oğlu kullanıyor.
İstanbul, adana ve New York’ta da daireleri olan Sabancının mülklerinin kira gelirleri bile ciddi rakamları bulabilir. "kiralamaya kıyamıyorum" cümlesi ise boğaz yalılarının ve onlarca mülkün atıl beklemesini açıklamaktan oldukça uzak.

Sabancı ailesinin bu enteresan üyesi, gözlerden uzak bir yaşam sürmeyi tercih ediyor. 63 yıllık ömrüne tekstil ve denizcilik gibi iki farklı alanda kıskanılan başarılar sığdıran Sabancı, nazardan çok çekiniyor çünkü. Medyaya çıkmama kuralını geçtiğimiz ekim ayında Forbes Türkiye için bozan Sabancı "ben göz önünde olmayı çok seven bir insan değilim. Bizde nazar inancı vardır. derginizde haberim yayınlandıktan sonra annem beni aradı ve 'ne yapıyorsun sen oğlum sana nazar değecek' diye kızdı" diyor.

İŞTE TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN YÜZ KİŞİSİBu Haber 2849 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Yazlanlardan Lojiturk Ltd. veya denizhaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)
Bu habere byrakylan toplam 13 yorum var.
  13 yorum gösteriliyor. Yorum Ekle


Gemilerini Türkiyede yaptırsın

Yalçın bey,

Gemilerini Türkiyede yaptırsında kendi ülkesinin ekonomisine daha çok faydası olsun.

Erhan Çorap

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

TEBRİK

KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM. BİZ DE BU SEKTÖRÜN İÇİNDEYİZ. KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BİR İŞLETME OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ. KEŞKE GEMİLERİNİ TÜRKİYE"DE YAPTIRSAYDI DA TEKSTİL ALANINIDA OLDUĞU GİBİ YAN SANAYİ ÇALIŞANLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE BİNLERCE KİŞİYE İŞ İSTİHDAMI SAĞLANMIŞ OLSAYDI.

ARZU ALPTEKİN

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Teşekkür

Daha önce denizcilikle ilgili deneyimi olmamasına rağmen ileriyi çok iyi görüp, denizcilik sektörüne ve bu sektörde çalışan insanlara güvenerek Türk denizcilik tarihinde görülmemiş yatırımı yapıp, istihdam yaramıza merhem süren ve istikrarlı büyümeye devam ederek bu yaramızı kurutacak en önemli armatörlerimizden biri olan Yalçın bey'e ve ekibine bir denizci olarak teşekkür ediyorum.

Gazi Gökpınar

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Saçma yorumlar...

Gemileri Türkiyede yaptırsın yorumunu yapan arkadaşım. Ya-sa holdingin yaptırdığı gemilerin tonajları hakkında bilginiz olmadığı, Türkiye'de yapılmış en büyük tonajlı tanker veya dökme yük gemisinin maksimum tonajını da bilmediğiniz ve sektörden de bihaber olduğunuz yorumunuzdan belli olmaktadır. Bütün yorumların önce süzgeçten geçirilip sonra yayınlanması daha doğru olacaktır. Saygılarımla...

Güray Özhan

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

teşekkür

yalçın beye gerçekten teşekkür edderim. yasa ya gidip görüştüm ve şirkette muhteşem bi işleyiş biçimi var. gemiler türkiyede yapılamayacak kadar büyük ve güzel. gerçekten bir vatansever bence..

cem öz

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

uykum var uyuyorum ama hala var

enteresan bu yatırımlara hayranlık duyuyoruz yazık çok yazık...
... uyanın millet!!!

emre

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

MERHABA

YALÇIN BEYİ KUTLARIM YALÇIN BEY NE YAPTIYSA KENDİSİ İÇİN YAPMIŞ BİZE BİŞEY YOK

OKAN KAMA

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

merhaba

ülkemizi yönetmeye çalışan büyükler yalçın bey gibi birçok iş adamlarımızı kazanmak yerine hep dışarı ülkelere itmişlerdir yoksa neden ülkemize yatırım yapmasınlarki ülkemize ve milletimize sahip çıkalım onları bize bizlerinde onlara ihtiyacı var.

cenk çıta

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!piyasa doydu şiparişlerinle birlikte tüm filoyu tavanken fiyatlar satmalı.üç sene sonra üç katı filoyu aynı paraya alabilir.hesapsızca gemi yapılıyor navlun dahil fiyatlar geri gelecek.


okan çapat

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Tebrıkler

Yazınızı okurken sızınle bırlıkte yenı basarılara ulasmak ıstegıne kapıldım.Tebrıkler

CENGIZ ODES

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

DENİZİ SEVDİRİN

Ailamizde biri kaptan 2 denizci var."Denizdekiler-Babür Hüseyin Özbek"i okuyorlar, lütfen tanıtırmısınız?Kaptan ağabeyim yazma tanıtmazlar, dedi. Ama ben gene de yazıyorum."Novorosisk--Rio De Jenerio seyri-Bu seyirlerde pembe anı yok" sözü onları çok etkiledi. Hürmetlerimle

HAVVA BULUT

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

Ticaret denizciliği

"Zenginim parası züğürdün çenesini yorarmış" ya da "Zengin dağları aşar,züğürt düz yolda şaşar" gibi yorumlar yerine Sayın
Yalçın Sabancı'yı kutlayalım. Çünkü O diğer sabancılar gibi geminin altı cıvık gemiciliğe yatırım yapılmaz demedi ve bütün servetini korkmadan ticaret gemilerine yatırarak ülkemizin en büyük deniz ticaret filosunu yaratmıştır. Şimdi onun modern gemilerinde gemiadamlarımız modern bir şekilde çalışma olanağı bulduğundan ona teşekkür etmeliyiz.Hele bir de gemiadamlarının SGK tam ise işte bir gemiadamının ömrünün sonuna kadar çalışacağı gemiler. Allah yolunu açık etsin. www.refikakdogan.com

Müh.Kaptan Refik Akdoğan

Bu yoruma cevap yaz! Bu habere yorum yaz!

ROPORTAJ Kategorisinden Diğer Başlıklar:


, Namık Assena, Vefat, dolar, Amerika, Pasifik, Ekvador, Tayyip Erdoğan, Yıldırım Holding, Recep Tayyip Erdoğan, Deniz yatçılık, ,  Brent petrol, , Rusya, Ortaasya, , Beyşehir Gölü, Kuzey Ege, Poyraz, feribot, Türkiye Yelken Federasyonu, Eğitim, Gümrük, Marmara Denizi, Poyraz, Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul, Koster, GİSBİR, TMMOB GMO, GEMİMO, GESAD, KOSDER, Türk Loydu, Türk Armatörler Birliği, , İMEAK DTO, Tahir sarıoğlu, DTO, Binali Yıldırım, Ziyaret,