Limanlar sorununa formül arayışı

Lüksemburg'dan Ankara'ya dönen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "limanların Kıbrıs Rumlarına açılması" sorununu çözmek için çalışıldığını söyledi.

Limanlar sorununa formül arayışı

Babacan Kıbrıs konusunda çözüm için taraflara iş düştüğünü, bu yönde çalışma yapıldığını ve sonbahara doğru limanlar meselesinde krizi aşacak bir formulün ortaya çıkabileceğini söyledi.

Ali Babacan Kıbrıs sorununun ayrı mecrada, Avrupa Birliği ile müzakerelerin ayrı bir mecrada değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Babacan, müzakerelerin Kıbrıs yüzünden kesilmesi ve Türkiye'nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşması halinde, Rum kesiminin bunun altından kalkamayacağını savundu.

Babacan böyle bir durumdan bütün dünyanın etkileneceğini de söyledi ve Kıbrıs engelinin aşılması için birlik içinde ciddi faaliyetlerin olduğunu belirtti.

Ekonomideki son gelişmeleri de değerlendiren Ali Babacan Amerikan Merkez Bankası’ndan faizin daha da artacağına ilişkin sinyaller geldiğini, Japonya'nın faiz arttırımına gideceğini bütün bu gelişmelerden Türkiye'nin de etkilendiğini söyledi.

Gelişmekte olan diğer ülkelere göre Türkiye'ye etkinin biraz fazla olduğunu kabul eden Babacan “iç gelişmeler bu durumu etkilemiş olabilir” diye konuştu. Babacan dış gelişmelere, iç gelişmelere karşı bütçe disiplininden taviz vermeden hareket edileceğini ve bu dalganın en hafif şekilde atlatılacağını savundu.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190