Liman sorununa AB formülü

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki limanlar sorununu aşmak için yeni bir formül geliştirdi.

Liman sorununa AB formülü
Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki limanlar sorununu aşmak için yeni bir formül geliştirdi. Komisyon, sorunun çözümü için Avrupa Birliği Adalet Divanı’na (ABAD) gidilmesini önerdi. ABAD'ın karar almasının en az iki yıl süreceğini vurgulayan Avrupa Komisyonu 'bu Türkiye’ye de zaman kazandırır' görüşünü savundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, AB’ye üye olduktan sonra Birlik ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde Türk limanlarının gemilerine açılması gerektiğini savunuyor.

Türkiye ise, KKTC’ye yönelik izolasyonlar kalkmadan Rum Kesimi lehine adım atmak istemiyor.

Avrupa Komisyonu yetkilileri, Türkiye’nin limanları açmamasının kısa vadede ciddi bir krize yol açacağı görüşünde.

'İki taraf arasında hukuki ihtilaf var' noktasından hareket eden Komisyon, bu ihtilafın çözümü için ABAD’a başvurulmasını önerdi.

"Karar Türkiye'ye zaman kazandırır"

Komisyon, Türkiye ile AB arasındaki karar organı olan Ortaklık Konseyi’nde bu yönde bir karar alınması konusunda Ankara’nın nabzını yokladı.

Ankara ile temasa geçen Komisyon yetkilileri “bu yıl kimse sorun yaşanmasını istemiyor” diyerek, ABAD’a gidilmesinin krizin en azından bir süreliğine ertelenmiş olacağına işaret etti.

ABAD’ın karar almasının en az iki yıl süreceğini vurgulayan Avrupa Komisyonu 'bu Türkiye’ye de zaman kazandırır' görüşünü savundu.

Rumlar Gümrük Birliği Anlaşması uyarınca Türkiye’nin limanları açması gerektiğini savunuyor. Bu görüş AB içinde de destek buluyor.

Ankara limanların açılmasına karşı

Türkiye ise limanlar konusunun hizmetler alanına girdiğini, Gümrük Birliği'nin ise hizmetleri kapsamadığını öne sürüyor.

Ancak bu tezin güçlü hukuki dayanaktan yoksun olduğu Türk tarafınca da biliniyor. ABAD’ın Türkiye aleyhine karar alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu nedenle Komisyon’un önerisinin Ankara tarafından kabul edilme şansı düşük gözüküyor.

Rumlar müzakerelerin başlaması kararının verildiği 3 Ekim öncesinde limanların açılmamasının müzakere sürecini etkileyeceği yönünde AB’den karar çıkarmıştı.

Başbakan Erdoğan’ın ise AB KKTC’ye verdiği sözleri yerine getirmeden limanlar konusunda en ufak adım atılmaması yönünde talimatı var.

Ankara limanların açılmaması durumunda Gümrük Birliği ile ilgili birkaç başlık altında müzakerelerin açılmayacağı, müzakere sürecinin genelinin ise etkilenmeyeceği beklentisinde.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
capt.alev tunç
capt.alev tunç - 13 yıl Önce

KKTC lehine ambargo ve izolasyonlar kalkmadan limanların açılması büyük hata olur, verilen sözler, hatta zamanında yapılmış anlaşmalara bile uymamış AB'nin bunda israrı ancak; "hukuk, güçlü olanın haklarını savunur" ilkesi ile bağdaşır. Türk Halkı böyle bir kararı içine sindiremez, en azından bu kararı verenleri cezalandırır...seçimlere de az kaldı...saygılarımla,kpt.alev tunç

Denizci
Denizci - 13 yıl Önce

Valla ben armatör olsam kesinlikle lobi çalışması yapar, Rum gemilerinin Türk limanlarına girmemesi için elimden geleni yapardım. Limanlar açılırsa hem navlunları rum gemilerine kaptıracaksınız, hem de navlun piyasası düşecek. Tabii ki, biz denizden ekmek yiyenlerede bu olumsuzluk zamanla yansıyacak. Adamların asıl problemi Bakü-Ceyhan hattından akacak petrolü taşıyamamak.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176