Kış şartlarında zorlu hayvan bakımı

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Sadıközü mahallesinde etkili olan çetin kış mevsimi, geçimlerini sağladıkları büyükbaş hayvanların bakımı konusunda vatandaşları hayli zorluyor.Mahalle Muhtarı Muhsin Ünlüce, kış aylarında...

Kış şartlarında zorlu hayvan bakımı

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Sadıközü mahallesinde etkili olan çetin kış mevsimi, geçimlerini sağladıkları büyükbaş hayvanların bakımı konusunda vatandaşları hayli zorluyor.

Mahalle Muhtarı Muhsin Ünlüce, kış aylarında zor şartlar altında büyükbaş hayvanlarına bakı yaptıklarını, bunun aylarca sürdüğünü anlattı. Kırsal kesimlerde hayvancılık ile uğraşan vatandaşların, kış mevsiminde havanın soğuk ve kar yüzünden merkeze ulaşımın güç olması gibi nedenlerden dolayı zor şartlar altında hayvanlarına bakmaya çalıştığını belirten Ünlüce, "Benim ahırında 20 ineğim var. Kış mevsiminde hayvanlar aylarca içeride kalıyor. Karın çok yağdığı zamanlarda yollar kapandığı için veterinerler köylerine gelemiyor. Kışın hayvanlarını sulamak için donan sular üzerindeki buzları kırmak zorunda kalıyoruz. Ahır içi çamur olduğu için bakım hayli zor oluyor. Diğer tarafta hayvanların dışkısını el arabasıyla uzağa götürüyorum. O biraz zor oluyor. El arabası ile balya getiriyorum. Kar olmadığında kırda yayılıyor inekler ama kar olduğu için şimdi ahıra kapattık. Yaklaşık mart ayına kadar bu şekilde bakmaya devam edeceğiz. Mesela bir ineğimiz hamileyken veteriner çağırmaya kalksak veteriner gelemiyor. Yol sıkıntı oluşturduğu için. Hayvanları dışarıdan suluyoruz sürekli akan çeşmelerden. Damda sulamıyoruz. Akan su donuyor. Donan yerlerini kırıyorum. Haliyle zor oluyor tek olduğum için. Yardımcım olsa daha kolay olur” diye konuştu.

Kaptan Haber Ajansı

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176