Pilottan Kuleye: "Güzel kardeşim..."

Atatürk Havalimanı’nın kulesinde görevli kadın kontrolör, öncelik isteyerek ‘iniş için’ temasa geçen ve kendisine anonsta ‘güzel kardeşim’ diye hitap eden pilota sert çıktı...

Pilottan Kuleye:

‘Güzel kardeşim’ tartışması

Atatürk Havalimanı’nın kulesinde görevli kadın kontrolör, öncelik isteyerek ‘iniş için’ temasa geçen ve kendisine anonsta ‘güzel kardeşim’ diye hitap eden pilota sert çıktı...

Yoğun hava trafiği sebebiyle Atatürk Havalimanı’na iniş sırası beklerken ‘tur atan’ Türk Hava Yolları’nın Bükreş-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının pilotu ile kuledeki kadın trafik kontrolörü arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kadın görevli anonslarda kendisine, “güzel kardeşim” diye hitap eden pilota “Ben sizin güzel kardeşiniz değilim” diyerek sert çıktı.
THY’nin yaklaşık bir ay önceki Bükreş-İstanbul seferini yapan 1444 sefer sayılı uçağı öğle saatlerinde iniş sırasında 3’üncü olduğu için havada beklemeye başladı.
Pilot, öncelik isteyerek “iniş için” kuleyle temasa geçince ilginç bir diyalog yaşandı.
İnternette havacılık haberleri yayımlayan ‘airkule.com’ adlı sitede dün yer alan kule ile pilot arasındaki diyalog şöyle gelişti:

Pilot: En geç 10 dakika içinde inmem gerekiyor. Yakıtım bu kadar. Sabiha Gökçen’e davet ediyorum vermeyecekseniz.
Kule: İnişte 3 numarasınız. Emergency deklare ediyor musunuz?
Pilot: Efendim emergency yok. İşte yakıtım bu, en fazla 9 dakika bekleyebilirim. Fazla yakıt almıyoruz biliyorsunuz.
Kule: Emergency deklare etmiyorsanız Gökçen’e sizi yönlendireyim.
Pilot: Eğer yakıtla müsaitseniz emergency deklare ediyorum. 9 dakikalık bekleme yakıtım var. İnelim, müsait değilseniz Sabiha Gökçen’e iniyorum, tamam.

Kule: Anlatın efendim, rapor edin. Müsait değil. Sağdan uçuş başı 090.
Pilot: Efendim ‘emergency yakıtı’ kabul etmiyorsunuz. tamam.
Kule: Efendim, ‘emergency’ deklare ediyorsanız, sizi 06 için vektörleyeceğim.
Pilot: Güzel kardeşim daha ne söyleyeyim size ‘yakıtım bu’ diyorum. O saat geldiği zaman ‘emergency yakıtı’nın saati. Anlamıyorsunuz herhalde. 9 dakika sonra emergency yakıtına düşüyorum.
Kule: Efendim emergency deklare ettiğinizi belirtirseniz sizi alacağım ben de diyorum.
Pilot: Sevgili kardeşim bir daha söylüyorum. Şu anda 8 dakikaya indim. 8 dakika sonra emergency yakıt ilan ediyorum. 5 geçe emergency yakıt ilan etmiş olacağım.
Kule: Efendim ben ‘emergency deklare ediyorum’ cümlesini bekliyorum sizden. Emergency yakıt ayrı bir şey. ‘Ben de sizin güzel kardeşiniz değilim’ bu arada.
Pilot: Lütfen rapor eder misiniz? Ben 5 geçe emergency yakıta düşüyorum. Şimdi de beklemedeyim tamam.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KÜRŞAT YILMAZ
KÜRŞAT YILMAZ - 10 yıl Önce

KULENİN TAMAMEN ŞIMARIKLIĞIDIR ..PİLOT ANLAŞILMADIĞI İÇİN TEPKİSİNİ KİBAR BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRİYOR ..KULEDEKİ BAYAN ELLERİNİ TÖRPÜLERKEN DURUMUN ACİLİYETİNİ ANLAYAMIYOR VE KONUŞMALARI MAHALLE AĞZINA ÇEVİRİYOR ...YAZIK KULEDEKİ BAYANI İŞE ALANA...YAZIKLAR OLSUN Kİ BÖYLE AYMAZ İNSANLARI İŞE ALIYORLAR

deniz b
deniz b - 10 yıl Önce

Bence hergün kuleyle uçak arasında geçen sıradan bir konuşma. Kuledeki bayanın terbiyesizliği vurgulanmak isteniyorsa ayrı. Yazılı ve görsel basında bu kadar yer almasını anlayamadım.

ali kus
ali kus - 10 yıl Önce

ayrıca "deniz b"'nin yorumuna atfen eğer hergün bu şekilde olaylar yaşanıyorsa biz uçaklarda kelle koltukta gidiyoruz.Yakıtların ucu ucuna yeteceği ve varış limanında havadaki yoğun trafikte yeterli olmadığı gerçekse ben uçağa falan binmek istemiyorum. bunu nasıl bukadar doğal karşıladığınızı anlamadım.Ayrıca kürşad bey burada mahalle ağzı kullanan sadece kule görevlisi değil, öncelikle pilottur. yorumunuzda kule görevlisi hakkında da bilip bilmeden söylediğiniz laflar hiç hoş değildir.

Hilal Şahinöz
Hilal Şahinöz - 10 yıl Önce

Bu haberde sadece kule görevlisinin sözlerine ve cinsiyetine takılıp kalan yorumcuyu kınıyorum.Uçağın ucu ucuna yakıtının olması ve bütün bunlardan bihaber uçup duran yolcuların durumu hiçmi önemli değil??Tırnak törpülemeye takılıp kalacağınıza iyi yönetilmeyen hava yolu şirketinin hayat törpüsüne takılıp kalsak nasıl olur??

KÜRŞAT YILMAZ
KÜRŞAT YILMAZ - 10 yıl Önce

ARKADAŞLARIN YORUMLARINI OKUDUM MESELE CİNSİYETE İNDİRGEMEK DEĞİLDİR.BAYAN ELBETTE KULEDE ÇALIŞABİLİR ERKEKTE ÇALIŞABİLİR ANCAK ŞIMARIKÇA VE FÜTURSUZCA KİŞİ ÇALIŞAMAZ BURDA SÖZ KONUSU BAYANIN KONUŞMA BİTTİKTEN SONRA "BU ARADA BEN SİZİN KARDEŞİNİZ DEĞİLİM" DEMESİ DİREK KURUMA YAKIŞMAYAN MAHALLE AĞZIDIR.AYRICA O UÇAKLARIN DEPOSU YETERLİMİDİR Kİ FAZLA FAZLA YAKIT ALSIN ÖNCELİKLE BUNLARI SAPTAYALIM.O MESELE AYRICA ARAŞTIRILIP TARTIŞILIR.ZATEN HABER OLMASI YAKITLA İLGİLİ DEĞİLDİR.KULENİN ŞIMARIKLIĞI VE AYMAZLIĞIDIR.

- 10 yıl Önce

ben anlamadım.güzel kardeşim hitap şekli.. kardeşiniz değilim mahalle ağzı..ilginç

YAMAN ULUFER
YAMAN ULUFER - 10 yıl Önce

UCAKTA YAKIT YOK, PILOT BAGIRIYOR YAKITIM BITIYOR DIYE DIGER TARAFTANDA KULEDEKI HANIMEFENDININ SAHSINA MUNHASIR CEVAPLARI.

PEKI YA O KADAR YOLCU ? NEYDEN HABERLERI VAR ? NEREYE DOGRU GITTIKLERINI BILIYORLAR MI ? ÖLÜME ? SEBEP ? THY UCAGINA BELKIDE KRIZ NEDENI ILE FAZLA YAKIT KOYMAMIS, KAPTAN BU YUZDEN INIS ICIN ONCELIK ISTIYOR AMA KULE ISE TUTTURMUS PROSEDURLER DIYE. PEKI BU UCAK ALLAH KORUSUN DUSSE NE OLACAKTI ? KIME CAMUR ATILACAKTI ? UCAGA MI ? PILOTA MI ? YOKSA ALANDAKI SISTEMLERE MI ?

YAZIK ! THY'DE BILE BU OLURSA NEDEN OZEL HAVA YOLU SIRKETILERININ YANINDA AYRI BIR YERE KOYUYORUZ ONU ? NEDEN UCU UCUNA YETECEK YAKIT KOYUYORSUN UCAGA ? TANKI O KADAR ISE NEDEN DAHA BUYUK UCAK VERMIYORSUN O HATTA ? TASARRUF TEDBIRLERIN INSAN HAYATINDAN DAHA MI DEGERLI ? PARDON UNUTTUM BURASI TURKIYE VE BURDA HER FELAKET IKI GUN KONUSULUR UCUNCU GUN UNUTULUR.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176