Önlemler Paketi Üzerinde Çalışıyoruz

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomik Koordinasyon Kurulu olarak bir önlemler paketi üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Önlemler Paketi Üzerinde Çalışıyoruz

Önlemler Paketi Üzerinde Çalışıyoruz

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomik Koordinasyon Kurulu olarak bir önlemler paketi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İsviçre İş Konseyi ve İsviçre Ticaret Odası tarafından düzenlenen 4. İsviçre-Türkiye Ekonomi Forumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hane halkı açısından iyi bir durumda olduğunu dile getirdi.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tasarruf açığı bulunduğuna ancak bunun normal olduğuna işaret eden Şimşek, harcamada çok hedefli olduklarını ve 2009 bütçesinde Türkiye'nin verimli altyapısının nasıl geliştirileceği konusunda bir çok odak noktası bulunduğunu anlattı.

Şimşek, geçtiğimiz 6 yılda eğitim, araştırma geliştirme konusunda çalışmalar yapıldığını kaydederek, "Araştırma geliştirmeye para yatırmaya başladık ve özel sektörü de bu alana para yatırmaları konusunda teşvik ediyoruz" dedi.

Rekabetçi olmak ve rekabetçi kalmak için altyapı yatırımları yaptıklarına da değinen Şimşek, verimliliğin ve inovasyonun anahtarının, rekabet olduğunu söyledi.
Bakan Şimşek, bu nedenle birçok özelleştirme yaptıklarını vurgulayarak, Türkiye'yi nasıl daha rekabetçi yapacakları ve iç rekabeti nasıl geliştirecekleri konularına odaklandıklarına dikkati çekti.

Türkiye'nin genç nüfusuna da işaret eden Şimşek, Türkiye'nin büyümesi Türkiye'nin esasında gelişmekte olan bir piyasa olduğunu ve bunun yaş durumu, gayri safi yurt içi hasılaya bakıldığında anlaşıldığını vurguladı.

Şimşek, Türkiye'nin gelişmekte olan bir pazar olduğunu ve hala büyüdüğünü belirterek, Türkiye'nin 10 yıl boyunca yüzde 6 büyüme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Şimşek, İsviçre ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinerek, iki tarafın da birbirine sunabileceği çok şey olduğunu ifade etti. Şimşek, iş açısından çok fazla fırsat bulunduğunu ve yatırım konusunda her bir tarafın birbirine nasıl yardımcı olacağına ilişkin çalışılabileceğini söyledi.

"Paket Sayın Başbakanımızın dönüşünde"

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, bankacılık sistemine ilişkin önlemlerin etkin ve yararlı olması için zamanlamasının ve içeriğinin önemine işaret ederek, "Çok spesifik belli hedeflere yönelik tabii ki önlemler alınacaktır. Genel olarak sektörün imkanlarını artıracak adımlar atılacaktır" diye konuştu.

Şimşek, mevduat güvencesine ilişkin bir soruya, "Sayın Başbakanımızın açıklamalarına ek söyleyeceğim bir şey yok" yanıtını verdi. Mehmet Şimşek, şunları kaydetti:

"Şu anda Ekonomik Koordinasyon Kurulu olarak tabii ki bir önlemler paketi üzerinde çalışıyoruz. O çalışmalar bitince Sayın Başbakanımızın başkanlığında onlar zaten sizlerle paylaşılacaktır. Bu aşamada onların detayına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmayacağım."

Spesifik önlemler konusunda bir şey söylemeyeceğini dile getiren Şimşek, "Sadece ve sadece, sayın Başbakanımızın Hindistan gezisi dönüşünde tabii ki biz hazırlıklarımızı tamamlamış olacağız" dedi.

Bakan Şimşek, likidite yönetimi anlamında birçok adım atıldığını, gerekli gördükleri zaman diğer adımları atacaklarını bildirdi.

Hükümet olarak hangi koşullarda ne tür önlemler alacaklarını belirlemiş durumda bulunduklarına ve zamanı gelince bu adımları attıklarına işaret eden Şimşek, bir gazetecinin "Paket, Başbakan'ın dönüşünde mi açıklanacak?" sorusuna, "Sayın Başbakanımızın dönüşünde..." yanıtını verdi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176