MKE'ye 300 Milyon Dolarlık 'Kıyak'

TCDD'ye ait trenlerin tekerleğini Makine Kimya Endüstrisi (MKE) üretecek. Ulaştırma Bakanı Yıldırım "MKE'ye kıyak geçtik" dedi

MKE'ye 300 Milyon Dolarlık 'Kıyak'

MKE'ye 300 Milyon Dolarlık 'Kıyak'

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için askeri silah ve mühimmat üreten Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) sivil üretime de geçiyor. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları'na (TCDD) ait trenlere tekerlek üretmesi için MKE ile anlaştı. "Monoblok Tekerlek Sözleşmesi" dün Ulaştırma Bakanlığı ile MKE arasında Kırıkkkale'de imzalandı. Kırıkkale tesislerinde üretilecek tekerleklerin toplam maliyeti 300 milyon dolar olarak açıklandı. Daha önce tekerlek ihtiyacını yurtdışından karşılayan TCDD, yılda 27.5 milyon tasarruf sağlayacak.

Av tüfeği ihraç edecek
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "Makine Kimya'ya bir kıyak yaptık. Bu kıyağı Kardemir'e yapmadık, Erzincan ray bağlantılarına yapmadık, Sakarya hızlı trene yapmadık, Makine Kimya'nın 5 asırdan fazla geçmişi olduğu için hak ediyordu, yaptık. Bu ayrıcalıkla siz de rekabetçi olacaksınız, üretimde kalite sağlayacaksınız" dedi. MKE, Türkiye'de kullanılması yasak olan T-43 av tüfeklerini ABD'ye ihraç edecek. Askeri silahtan dönüştürülen T-43'lerin iç tasarımı tamamen değiştirildi. Şu anda Almanya ve İtalya'ya ihraç edilen tüfekler ABD'nin istediği bazı teknik özellikler eklendikten sonra satılmaya başlanacak.

Görünmezlik pelerini ürettik
Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi araştırmacıları, cisimleri görünmez kılan nanoteknoloji tabanlı malzeme geliştirdi. Prof. Dr. Ekmel Özbay'ın başkanlığını yürüttüğü projede doktora öğrencisi Atilla Özgür Çakmak'ın geliştirdiği teknolojisi sayesinde uçaklar görünmez olacak.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI - 10 yıl Önce

Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Türkiye Cumhuriyeti'nin hizmetleri küçümsenemez bir kurumudur. Umuyorum ki; "Ona kıyak geçtik" lafı bir sürçi-lisandır. Bu tabiri T.C. nin bir bakanına ve benimde öğrencim olan Sn. Binali Yıldırım'a hiç yakıştırmıyorum. Bu ülkede kimlere, hangi yabancılara ve onların şirketlerine ne kıyaklar çekiliyor, memleket adeta parça parça satılıyor. Kırk yılda bir doğru bir iş yapılıyor ve ona da "kıyak" deniyor. Soruyorum, bu memleket kimin ve siz kime hizmet ediyorsunuz ? Hangi ülkenin bakanı olduğunuzu unuttunuz galiba !

Üzüntülerim ve saygılarımla...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176