Marmara depremi için tarih verdi

Norveç Bergen Üniversitesi Jeodinamik Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jens Havskov, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki "gizli fayların" Van depremine yol açtığını savundu ve...

Marmara depremi için tarih verdi

Jens Havskov büyük Marmara depreminin 30 yıl içinde gerçekleşeceğini ileri sürdü

Norveç Bergen Üniversitesi Jeodinamik Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jens Havskov, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki "gizli fayların" Van depremine yol açtığını savunarak, "Doğu Anadolu fay zonu, tektonik açıdan karışık bir bölge içerisinde yer almaktadır" dedi.

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Son Büyük Depremler Neden Tahmin Edilmedi?" konferansı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Havskov, depremlerde uzun ve kısa süreli tahmin yöntemleri kullanıldığını belirterek, Doğu Anadolu bölgesinde aktif bulunan faylar olduğunu söyledi. Havskov, "Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan gizli faylar Van depremine yol açtı. Doğu Anadolu fay zonu, tektonik açıdan karışık bir bölge içerisinde yer almaktadır. Bu durum da bölgedeki depremlerin tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır" diye konuştu.

Havskov, Türkiye’nin deprem açısından hareketli bir bölgede bulunduğunu hatırlatarak, depremlerin büyüklüğünün ölü sayısıyla doğru orantılı olmadığını, depremin yüzeye yakınlığı ve kalitesiz yapılaşmanın can kaybı ve hasarı artırdığını söyledi.

Depremlerin kesin tarihlerinin önceden belirlenemeyeceğini vurgulayan Havskov, "Depremler açısından kısa süreli ve uzun süreli tahminler var. Kısa süreli tahminlerde parametreleri toparlamak maliyetli bir iş olabiliyor. Kısa dönem tahminlerinde Radon gazında muhtemel bir artış görülebiliyor. Yine aynı şekilde 2011 Japonya depreminde elektron muhtevasında artış yaşandığı ortaya çıktı. Depremlerde kesin tarihi önceden belirlemek imkansızdır. Kesin tarih veren ve kamuoyunu yanlış yönlendiren bilim adamları işlerinden olabilirler" dedi.

1975 Çin Depremi’nde tahmin yöntemiyle 3 gün önce tahliye işleminin yapıldığını kaydeden Jens Havskos, deniz, kara ve farklı hayvan davranışlarının değişiminden sonra tahliye işlemi gerçekleştirildiğini ve 150 bin can kaybının önlendiğini anımsattı.

Havskov’a Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak tarafından plaket verildi.

"BÜYÜK DEPREM 30 YIL İÇİNDE MARMARADA MEYDANA GELECEK"

Prof. Dr. Jens Havskov, konferansta beklenen Marmara depremi ile ilgili de görüşlerini açıklayarak "İstanbul hazır olmalı" dedi.

Son zamanlarda yaşanan büyük depremlerin Marmara'da bulunan fay hatlarını etkilediğini dile getiren Havskov, 99 depreminin ardından Marmara fay hattının küçük kırılmalar yaşadığını büyük kırılmanın ise 30 yıl içerisinde gerçekleşeceğini dile getirdi. Depreme dayanıklı evler konusunda insanları uyaran Havskov, "Gerçekleşmesi beklenen bir deprem için hazırlıklı bulunulması gerekir yoksa bu kez yaşanacak Marmara depremi daha büyük kayıplara neden olabilir" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
arda şahin
arda şahin - 8 yıl Önce

arkadaşım senin işin gücün yok veya çok boş zamanın var harhalde ,devamlı muhalefet yapıp duruyorsun ,bir yazında dahi mantıklı ve ele tutulur tek bir kelime yok ,artık senin bu yazılarından midemiz bulanmaya başladı ,hatta bulandı kusuyoruz.

Oceangoing Piracy
Oceangoing Piracy - 8 yıl Önce

Muhakkak Bir Yorumumda İşine Gelmeyen Bir Noktaya Temas Etmişimdir...Balıkçı Mısınız?

Prof.Dr. Aydın ŞALCI
Prof.Dr. Aydın ŞALCI - 8 yıl Önce

Bu yeni bir haber ve bilgi değil. Yaklaşık 10 yıldır Türk bilim adamları aynı şeyi söylüyor. Yabancı söylediğinde, söz daha mı değerli oluyor ?

Oceangoing Piracy
Oceangoing Piracy - 8 yıl Önce

Ben Mi Yaşlandım, Göremiyorum...Vatan Gazetesinin İşgüzarlığı...Telefonla Arayıp; Tarih, Haberin Neresinde Yazıyor Demek İsterdim...Tarih Ne Demek?

23 Kasım 2011 Çarşamba...

Oceangoing Piracy
Oceangoing Piracy - 8 yıl Önce

Sayın Editör, Bu Konu Başlığı Altında Yazmış Olduğum Diğer Yorum Yayınlanmadı, Yayınlanacağını Da Sanmıyorum, Benim Açımdan Problem Teşkil Etmez, X kişinin Duygu ve Düşünceleri Benim İçin Çok Önemli Değildir...Kim Bilir Belki De Siz Yazdınız Bunu Çakma İsim Soyad İle Centilmence Bide...Size Nereden Sardım Değil Mi?Taraflı Yayın Yaptığınız İçin...İşinize Geleni Yayınlayın İşinize Gelmeyeni Yayınlamayın...ÖNEMLݝ UYARI: Kişileri hedef alan, muhatabını küçük düşürücü, yapıcı değil kırıcı olan, saygı kuralları içerisinde kaleme alınmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.Adam Orada Ne Yazmış Bak Bakayım, Hem De Bana Hitaben... Kurallarınızı Size Hatırlatıyorum, Uyarıyorum Sonunda Da Kötü Mü Oluyorum...Peki...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176