Ergenekon Davasında İlk Tahliye

Ergenekon davasının bugünkü oturumunda bir tahliye kararı çıktı. Mahkeme Heyeti, savunmasını yapan emekli astsubay Mahmut Öztürk'ün tahliyesine karar verdi.

Ergenekon Davasında İlk Tahliye

Ergenekon Davasında İlk Tahliye

Ergenekon davasının bugünkü oturumunda bir tahliye kararı çıktı. Mahkeme Heyeti, savunmasını yapan emekli astsubay Mahmut Öztürk'ün tahliyesine karar verdi.

Emekli astsubay Mahmut Öztürk, silahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor. 15 Haziran 2007'de gözaltına alınan Öztürk, 19 Haziran 2007 tarihinde tutuklandı. Muzaffer Tekin'in Danıştay saldırısı sonrasında arandığı dönemde intihara kalkıştığı evin sahibi olan Öztürk, savcılık ifadesinde tuğgeneral rütbesindeki bazı muvazzaf subayların dahi Muzaffer Tekin'e 'komutanım' diye hitap ettiklerini ve saygı duyduklarını söylemişti.

Duruşma, 20 Kasım perşembe gününe ertelendi

''Ergenekon'' davasına, 20 Kasım Perşembe günü devam edilecek.


Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki duruşmada, talepler ile Cumhuriyet savcısının bu taleplere ilişkin görüşünün ardından verilen ara sonrası, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, mahkemece alınan kararları açıkladı.

Başkan Şengün, bu oturumda gerek sözlü, gerekse yazılı olarak bulunulan talepler konusunda önümüzdeki oturumda karar verilmesine hükmedildiğini belirterek, bir sonraki oturumda, iddianamedeki sıraya göre öncelikle tutuklu sanıkların sorgularının alınmasına, bunların tamamlanması sonrası da tutuksuz sanıkların yine iddianamedeki sıraya göre sorgu ve savunmalarının tespitinin yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

''Dosya kapsamı, delil durumu, sevk maddeleri, cezaevinde kaldığı süre ve savunmasının tespit edilmiş olması'' dikkate alınarak, tutuklu sanık Mahmut Öztürk'ün bihakkın tahliyesine ve başka suçtan hükümlü veya tutuklu değilse tahliyesi için yazı yazılmasına karar verildiğini belirten Başkan Şengün, diğer tutuklu sanıkların mevcut hallerinin sürdürülmesinin hükme bağlandığını kaydetti.

Cevapları gelmeyen yazıların yanıtlarının beklenmesini de kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı, 20 Kasım Perşembe günü saat 09.30'a erteledi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176