Zehirli Örümcekler Gemiyle Mi Geldi?

Ulus'ta Bir Villanın Bahçesinde Karadul Kadar Öldürücü Afrika Örümcekleri Bulundu. Örümcekler Afrika'dan Türkiye'ye nasıl geldi?

Zehirli Örümcekler Gemiyle Mi Geldi?

Zehirli Örümcekler Gemiyle Mi Geldi?

Ulus’ta bir villanın bahçesinde karadul kadar öldürücü Afrika örümcekleri bulundu.

ÖRÜMCEK uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu, İstanbul Ulus’ta bir villanın bahçesinde "Segestria Florentina" türü örümceğe rastladı. Karadul kadar zehirli olduğunu belirttiği örümceğin diğer tehlikeli örümcekler gibi Afrika kökenli olduğunu söyleyen Ulaşoğlu, "Bu örümcekler büyük ihtimalle Afrika’da gemilere ya da yüklerine bir şekilde girerek Akdeniz’i aşıp Türkiye’ye ulaşıyorlar" dedi. Segestria Florentina’nın bir kerede 40 ile 250 arasında yumurta bırakabileceğini, bu şekilde çoğalabileceklerini de söyleyen Derya Ulaşoğlu, bahçelerin ilaçlanması, pencere kapı girişlerinin kontrol edilmesi, böcek önleyici yapışkanlar kullanılması gerektiğini belirtti.

Zehir Danışma Hattı

Ulaşoğlu, 9 Eylül Üniversitesi bünyesinde Zehir Danışma Hattı bulunduğunu, böcek ısırmalarında doktorların en azından (0232) 412 39 39 numaralı telefonu aramaları için hastalarına ısrar etmesi gerektiğini söyledi. 

Alıntı: Haberler.Com

DenizHaber'den Uyarı: Bu haberin içerdiği bilgiler sonucu yanlış bir kanıya sahip olmamanız açısından "Örümcek Haberinde Medya Alet Mi Oldu" manşetli haberimizi okuyunuz. Adresi:

//www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst&id=7701&links=1

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat  karahan
Murat karahan - 12 yıl Önce

Bu tür Türkiyedeki biyoçeşitliliğin bir parçası. Tübitak'ın taksonomik veritabanında bulunuyor. 1967 basım bir eserde literatüre geçmiş. Isırığı en fazla acı verici olarak tanımlanıyor. Yok Afrika örümceği, yok öldürücü diye yorumlar nasıl yapılabiliyor aklım almıyor. İnsanı nerede 20 dakikada öldürüyormuş? Ancak böcekleri öldürecek kadar zehri var. Bu açıdan bence faydalı bile.

Birileri kendisine panik pazar üretti, şimdi bir ayda 300 evi ilaçlar köşeyi dönerler. Lütfen kendiniz bakın.

www1.gantep.edu.tr/~varol/tr/zehtur.htm

biow.tubitak.gov.tr/present/taxonForm1.jsp?taxon=33395banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176