Yurtdışı Belgelendirme Düzene Bağlandı

KOMUT Gemisinin İtalya'da tutuklanması ile de gündeme gelen Bayrak Devleti'nin yurt dışı denet ve belgelendirme işlemlerinin düzene bağlanması amacıyla düzenleme yapıldı.

Yurtdışı Belgelendirme Düzene Bağlandı

KOMUT Gemisinin İtalya'da tutuklanması ile de gündeme gelen Bayrak Devleti'nin yurt dışı denet ve belgelendirme işlemlerinin düzene bağlanması amacıyla düzenleme yapıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 21.02.2012 tarih ve 2975 sayılı yazısına göre Türk Bayraklı gemilerin Uluslararası SOLAS Sözleşmesi kapsamındaki İnşa Emniyet, Teçhizat Emniyet ve Radyo Emniyet Sertifikalarına yönelik sörvey/belgelendirmesinin İdare tarafından yapılacağı durumlara ilişkin esaslar düzenlendi.

Gemi yurt dışında iken, başlangıç/ara/periodik/yıllık/yenileme sörveyleri için Gemi Sörvey Uzmanları ile yurtdışında liman devleti denetimlerinde tutulan ancak tutulma tarihinden sonra Türkiye limanlarına bir yıldan fazla süre ile uğramayan gemilere yönelik program dışı sörveyler için Gemi Denetim Görevlileri yurtdışında görevlendirilebilecek. Yazıda buna ilişkin esaslar yer alıyor.

Bu esaslara göre;

-Türk bayraklı gemilerin sahibi ve işleticisi İnşaa, Teçhizat ve Radyo Emniyet Sertifikalarına yönelik sörvey ve belgelendirme talepleri, geminin bağlama limanının bağlı olduğu Gemi Sörvey Kurulu Başkanlığına sertifikaların geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 30 gün önce yapılacaktır.

-İnşaa Emniyet Sertifikası, Teçhizat Emniyet Sertifikası ve Radyo Emniyet Sertifikası sörveyleri için, sörvey tipi ve geminin kondisyonuna bağlı olarak birden fazla GS Uzmanı görevlendirilebilir.

-Görev süresi gün olarak, sörveyin tipine, kapsamına ve görevlendirilecek GS Uzmanı sayısına bağlı olarak Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğünce belirlenecek.

- Görevlendirilecek GS Uzmanı ya da uzmanlarının vize, ulaşım ve yol dahil harcırah giderleri gemi sahibi ya da işleticisi tarafından giderilecek.

-Sörvey süresinin uzaması durumunda uzayan görev süresinin harcırah bedeli gemi sahibi veya işleticisi tarafından karşılanacak.

 Türk Bayraklı Gemilerin Yurtdışı'ndaki programdışı sörveyleri için gemi sörvey uzmanlarının görevlendirilmesi esasları ise; şu şekilde belirlendi:

-Türkiye'deki limanlara 1 yıldan fazla süre ile uğramayan Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yurtdışında uygun zaman ve yer planlaması yapılarak programdışı denetim yapılacak.

-Programdışı Denetim için görevlendirilecek GS Uzmanları, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile ve gerekli görülmesi durumunda geminin en son belgelendirilmesinin yapıldığı Liman Başkanlığı'ndan en az 2 denetim görevlisi belirlenecek.

-Görev süresi gün olarak geminin teknik durumuna göre belirlenecek.

-örevlendirilecek GS Uzmanı ya da uzmanlarının vize, ulaşım ve yol dahil harcırah giderleri gemi sahibi ya da işleticisi tarafından giderilecek.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

Armatör, gemicinin maaşını versin, yakıtçıyı ödesin, liman masraflarını ödesin, ödesin, ödesin, ödesin.... bırını ödeyemesse armatör dünyanın en kötü adamı olur.

- 7 yıl Önce

Gemin Türk Bayraklıysa yandın arkadaş. Biri çıkıp bana Türk Bayrağının avantajlarını saysında görelim. Tam tersi müsteşarlık arkasında durmaz, seni heryerde yalnız bırakır, adamlar bir e mail ile gemilerine sahip çıkarken, bizde borazan çalsan nafile. En son örnek komut gemisi örneğidir. iş işten geçtikten sonra yönetmelik çıkartıyorlar. Peki bu arkadaşın hakkı ne olcak, yazık değilmi.Armatörler Birliğinden bir Armatör.

(Neden ad yazmadım. Adımı yazsam kendini bilmez biri çıkıp bir şeyler yazacak. bu siteler de yapılan yorumlar her zaman insanları karşı karşıya getirmiştir. 2 aylık denizci gemide deniz tuttuğundan veya işi bilmediğinden gemiden çıkartmış olabilirim. Bu adam buradan bana karşı olan hırsını almak için olurolmaz şeyler yazabilir, beni karalamaya çalışabilir. Karşımda iki büklüm olan bu gibi şahıslara perde arkasından bu fırsatı vermek istemem.)- 7 yıl Önce

son olarak eklemek istiyorum. gemiye gidecek sörveyin vize sini nasıl alsın armatör.

kamil  kamiloğlu
kamil kamiloğlu - 7 yıl Önce

Navlunlar yerlerde sürünür, armatör kılı kırk yararak sesap yaparken, sen psc olarak aldığın uzmanlara yeterli maaş veremeyip ek hizmetlerle üç baş daha fazla alsınlar diye bu kuralları getirirsen, nasıl tutacaksın bu gemileri Türk Bayrağında düşündünüz mü hiç ?

- 7 yıl Önce

"son olarak eklemek ıstıyoruım" demıs ama edıtor yayınlamamış

- 7 yıl Önce

komut gemısı armatoru nun bu piyasaya faydası çok olmuştur. en azından yasalara aykırı sefer menlerinden kurtardı armatörleri. birde bu sörvey olayına önayak oldu. ama adamı idam ettiniz.

Hakan Kaptan
Hakan Kaptan - 7 yıl Önce

Turk Bayraklı gemi Türkiye'ye uğramıyorsa çok iyiydi, bu kalan son avantajıydı Türk Bayraklı geminin buda artık yok edildi. Tük Bayrakli geminin hiç bir avantajı kalmadı. Kimse Beyaz Bayrak dan söz etmesin, 2011 de en çok denetlenen gemi sayısı yine bizim gemilerde.

- 7 yıl Önce

Beyaz bayrak dan söz etmişsiniz.

Bu bayrağın rengini korumak Türk Denizcileri ile mümkün olmaz.

Prd Türk Denizciler derken gerçek denızcılerden bahsetmıyorum. birileri parayla ehliyet dağıtıyor ya, macera için her önüne gelen alıyor, sonra ver elini .... tin gemisi. seni duman ediyor sonra alıp valizini gidiyor.eee nasıl olacak bu iş. bakanlıkda seni suçluyor. NEDEN ADAMI YETİŞTİRMEDİN ?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176