Yunuslar ıslıkla haberleşiyor

ABD'nin Florida eyaletindeki St. Andrews Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, yunuslar kendi isimlerini ıslıkla çalarak iletişim kuruyor.

Yunuslar ıslıkla haberleşiyor

Yunuslar üzerinde yapılan bir araştırma, bu deniz memelilerinin insana düşünülenden de yakın olduğunu ortaya çıkardı.

ABD'nin Florida eyaletindeki St. Andrews Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, yunuslar kendi isimlerini ıslıkla çalarak iletişim kuruyor.
 
Florida Sarasota Körfezi'nde şişeburunlu yunuslar (Ziphius cavirostris) üzerinde yapılan araştırmada, bu hayvanların da insanlar gibi birbirlerini ve diğer aynı türlerin üyelerini ayrı kimliklerle tanıyabildikleri ortaya çıktı.
 
Her yunusa 'imza ıslığı'...
 
Araştırmanın başındaki Deniz Memelileri Araştırma Birimi'nden Vincent Janik, şişeburunlu yunusların dünyanın yeni sesleri en hızlı öğrenen hayvanlarından birisi olduğunu belirtti.
 
Dr. Janik, her hayvanın doğumundan birkaç ay sonra, bireysel olarak tanınmasını sağlayacak bir kişisel 'imza ıslığı' geliştirdiğini kaydetti.
 

Ya da isim...
 
Bilim adamları, Sarasota Körfezi'nde bir grup yunus üzerinde 30 yılı aşkın bir süredir yürütülen araştırmalarda, yunusların bireysel, aileleriyle bağları ve sosyal etkileşimlerinin ayrıntılı resmini çıkardı.
 
Çalışmayı yürüten araştırmacılar, bu memelilerin bireysel olarak çıkardıkları seslerle 'imza ıslığı veya isimleri' olduğu düşünülen sesleri kaydetti.
 
Tanımadıklarına tepki vermiyorlar
 
Bir grup hayvanı ağla çevreleyen bilim adamları, denizaltı hoparlörleriyle imza ıslıklarına benzeyen sesler yayınladı ve diğer hayvanların yakınlarının kapatılmalarına nasıl tepki vereceğini araştırdı.
 
Araştırmacılar, yakınlarının ve tanıdıklarının ıslıklarını duyan diğer yunusların hemen tepki verdiklerini, tanımadıkları yunusların ıslıklarıyla ise ilgilenmediklerini tespit etti.
 
Araştırmacı Janik, şişeburunlu yunusların insandan başka kimlik bilgisini karşısındakine ileten tek hayvan olduğunu söyledi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190