Yunus "kıyımı" isteniyor

Yunus balıklarının Karadeniz'de doğal dengeyi bozduğu ileri sürülerek, doğal dengenin sağlanana kadar avının serbest bırakılması istendi.

Yunus

KARADENİZ'DE YUNUS BALIĞININ AVLANMASI İSTENDİ

Giresun'un Piraziz İlçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Aslan, yunus balıklarının Karadeniz'de doğal dengeyi bozduğunu savunarak, doğal denge sağlanana kadar avının serbest bırakılmasını istedi.

Aslan, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde 1970 yılında yunus balıklarına getirilen avlanma yasağından sonra, Karadeniz'de yunus balığı sayısının doğal dengeyi bozacak seviyede artış gösterdiğini öne sürdü.

Karadeniz'in, özellikle avlanma sahası dar olan Türk karasularının yunus balıklarına artık yetmediğini belirten Aslan, 35 yıl öncesine kadar avlanma alanı olan Piraziz-Gülyalı kıyılarında 10 dolayında yunus balığı varken, bugün bu sayının binleri aştığını söyledi.

Aslan, yunus balığına av yasağı getirilmeden önce balıkçıların günde ortalama 100 kilogram balık avlarken, bugün bu miktarın 10 kilogramın altına düştüğünü, yetişkin bir yunus balığı günde ortalama 30 kilogram balık tükettiğini söyledi. Aslan, aç kalan yunusların ağlara saldırarak parçaladığını da kaydetti.

Aslan, yunus balığı avı serbest bırakılmazsa Karadeniz'de balıkçılığın biteceğini ileri sürdü.

Kaynak: Haberx.com

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozlem  Kacar
Ozlem Kacar - 14 yıl Önce

Avlanan balik miktarindaki dususu cevre kirliligi ve yasak balikcilikta arasak daha dogru olmaz mi?

- 14 yıl Önce

Ne yazıkki Özlem hanımım dedikleri sonuna kadar doğru. Ülkemizdeki deniz kirliliği ve yasak avlanma bitmedikçe balık artışı da görülemez ne yazıkki....

AZİZ FIÇICI
AZİZ FIÇICI - 10 yıl Önce

İnsanlar kendini doğanın sahibi sandığı için Yunus balıklarınıda düşman ilan ediyor. Karadenizdeki balıklarda Yunuslarında hakkı var.Yunuslarda hayatlarını idame etmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Kasti olarak balıkçıların ağlarını yırtmıyorlar. Olaya bu dünyada beraber yaşadığımızı ve herşeyin bizim olamdığını kabul ederek başlamalıyız...

T.HAYDAR AYDOGDU
T.HAYDAR AYDOGDU - 10 yıl Önce

BALIKCILIK KISMET İSİDİR TANRI İSTERSE RISKINI VERIRIR SADECE

BALIKCININ DEGIL BALIGINDA RISKINI TANRI VERIR.

SİZLERE SOYLEYECEK SOZUM YOK GOZUNUZ DOYSUN

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190