"Yunus Gösteri Merkezleri Kapatılsın"

Gösteri amaçlı tutulan yunuslar, ilk üç ayda hastalanmaya başlıyorlar. Uzmanlar, yunus gösteri merkezlerinin kapatılması gerektiği görüşünde.

WWF Türkiye, yunus gösteri merkezleri ile ilgili çarpıcı gerçeklere ışık tutuyor. İşte uzmanların bu konudaki yorumları:

"Tutsak yunuslar, yakalanmalarının ilk üç ayında strese bağlı olarak bağışıklık sistemin baskılanması nedeniyle, çok yüksek ölüm oranlarına sahip.

Bunun yanı sıra, yunuslar yakalanırken tekne çarpması, pervane sürtmesi, ağda boğulma, öksüz kalan küçük yavrular gibi nedenlerle de yaralanıp ölebilirler.

Aynı zamanda, insan ile yunus temaslarında fiziksel yaralanmalar, parazitolojik, virütik, mikrobiyolojik insanlardan hayvanlara hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklar mevcuttur.

Bilimsel altyapısı olmayan yunus terapisine ve yunusların açlıkla terbiye edilerek eğlence sektörünün bir aracı haline getirilmesine göz yumulmamalıdır. Türkiye’ye yakışan, bugünün doğa koruma anlayışına uygun olmayan yunus gösteri merkezleri değil, 'yunusları doğal ortamlarında izleme' projelerinin yaygınlaştırılmasıdır.

WWF Türkiye, yunusların yakalanması, tutsak edilmesi ve ticari amaçla kullanılması, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası Bern Sözleşmesi gereğince yasak olduğuna dikkat çekiyor.

Anayasamızın 90. maddesine göre taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler, Türkiye’de kanun hükmünde. Dolayısıyla, Bern Sözleşmesi gereğince, yunusların esaret altında tutulması ve ticari amaçlarla kullanılması Türkiye’de de yasaktır. Buna karşın Türkiye, Avrupa ülkelerinin aksine, yunus gösteri merkezlerinin sayısının hızla arttığı ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma  BANABAK
Fatma BANABAK - 7 yıl Önce

Çok üzülerek yazıyorum ama malesef maneviyatın kaybedildiği bir toplumda yaşıyoruz.İnsanların bile birbirine saygılarının azaldığı bir toplum da hayvanlara verilebilecek değer bu kadar.İnsanlar maddiyatın esiri olmuş ve bu yolda para kazanmak için yapamayacakları şey yok.Bizler bizden sonraki nesile örnek davranışlar göstermemiz gerekirken bu şekilde davranarak insanlara eğlence sektörü oluşturuyoruz.Umarım bu eğlence zannedilen masum canlıların gösterilerine kimse gitmez.Umarım tüm canlıların huzur için de yaşabileceği bir toplum oluruz.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176