Yunan gemisi demirde oturdu

Yunanistan bandralı 224 metre boyundaki, 66 bin 560 ton kömür yüklü ARIADNE isimli yük gemisi, Ahırkapı demir bölgesinde sabah saatlerinde karaya oturdu.

Yunan gemisi demirde oturdu

Yunanistan bandralı 224 metre boyundaki, 66 bin 560 ton kömür yüklü ARIADNE isimli yük gemisi, Ahırkapı demir bölgesinde sabah 08:45'de karaya oturdu.

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü" Gece 01:10 sularında Ahırkapı C bölgesine demirleyen Yunan bandralı yük gemisi ARIADNE, sabah 08:45'te demirde bulunduğu bölgede karaya oturduğunu genel müdürlüğümüze bildirmiştir. İlk incelemeleri yapmak üzere derhal Kurtarma-2 römorkörümüz ile Kıyı Emniyeti-10 hızlı tahlisiye botumuz olay mahalline sevk edilmiş, Yapılan ilk incelemelerde her hangi bir çevre kirliliğine rastlanmamış olup, gemi şu anda Kurtarma - Yardım talebinde bulunmamıştır." ifadesi kullanıldı.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ergun  CITLAK
Ergun CITLAK - 13 yıl Önce

Tum kalbimle C-5 demir bolgesinde oturmamis oldugunu dilerim.Zira oyle ise bu dorduncu vaka olacak ve biraz da ayip olacak dogrusu.

Umarim degilldir.

Kaptan Ergun CITLAK

YDO Mezunu

ergün engin
ergün engin - 13 yıl Önce

Bence hiç ayıp olmayacak.. Bu bir ekonomi sonucda. Bizi de pilot Braila/Romanyada oturtmuştu.. Herkesin bir bildiği var sonucda. Bu kadar yatırım boşunamı yapılıyor. ABD bile limanlarına giren gemilerin ambarlarını temiz bulmuyor ve yükü vermiyor. Kendileri saçma sapan bir temizlik yapınca nedense bir anda ambarlar pırıl pırıl oluyor. Sonucda ekonomisini döndürmek için herkes bir şeyler yapıyor. Yapmayan devamlı krizlerle baş başa kalıyor... 94/5 Nisan, sonrası ise kafaya atılan kitaplar vs.vs.vs.vs.

Ergun  Citlak
Ergun Citlak - 13 yıl Önce

Sayin Ergun Engin Bey,Ayip olacak ifademi neden kullandigimi aciklamak ihtiyaci hissediyorum.Haberde Ahirkapi C demir bolgesinde geminin oturdugu bildiriliyor.En son aralik 2004 senesinde MT British Enterprise tankeri C5 ahirkapi demir yerinde oturmustu.

Sizinde bildiginiz gibi Charlie demir sahasi yanici ve patlatici yuk tasiyan gemilere 1990 senesi sonundan itibaren demirleme yeri olarak gosterildi.C5 demir yerini anlamli kilan nokta bu demir sahasinda 2001, 2003 ve 2004 senesinde tam uc gemi oturdu.

Sebebi ise burada 6,1 metre de gizli bir topugun bulunmasi.

Acikladiginiz gibi bu tur olaylarin olmasini ekonomi girdi oluyar diye aciklamak pek rasyonel degil.Zira bu bolgede olusacak her hangi bir aza cevre felaketine yol acacaktir.2001 senesinde oturan gemi, Marshall Vasilevkiy gemisi tam 52.000mt HFO tasiyordu.Bu gemiden olusacak deniz kirliligini dusunebiliyormusunuz.Bunun sonuclarinin, Ispanya aciklarinda batan Prestige gemisi ile karsilastirmak mumkun.Turizm , balikcilik ve temizleme operasyonlari sonucu harcanan para 1milyar dolari acmis durumda.Turkiye’nin kendi imkanlari ile bu capta bir felaketi karsilayacak gucu yoktur.

Bunu bilerek savunmak , 19yuzyilda ticaret gemilerine sahilde yakilan aldatici isiklarla karaya oturtup sonrada yukunu calan hirsizlarla pek frkli bir zihniyeti yoktur.Bahis konusu Yunan gemisi C10da oturmistur.Bu bulge Bakirkoy limaninin tam karsisindadir ve haritada derinligi 12ile 17 metre arasindadir.Eger soylendigi gibi bolgede Agustos 1999 depremi ile topuklar olusmussa idare yada ilgililerin acil onlen almasi gerekirdi.Bu cok ciddi bir meseledir.Bu bulgede oturup ciddi bir yara alabilecek LPG yada LNG gemilerini varligini dusunmek bile istemiyorum.Zira o bolgede yasayan insanlar ciddi bir tehdid altinda kalacaktir.5 nisan 1994 tarihi ile kastettiginiz 5 nisan 1994 ekonomik istikrar programidir, anlayamadim..Selamlar,

Kaptan Ergun Citlak

YDO mezunubanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190