Yıllardır denizi katletmişler

Çevre ve Orman Bakanlığı, Çevreyi Kirleten ve Turizmi Olumsuz Etkileyen Balık Çiftliklerinin Kapatılma İşlemlerine Başladı.

Yıllardır denizi katletmişler

Yıllardır denizi katletmişler

Çevre ve Orman Bakanlığı, çevreyi kirleten ve turizmi olumsuz etkileyen balık çiftliklerinin kapatılma işlemlerine başladı.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, balık çiftliklerine ilişkin yasal düzenlemenin Çevre Yasası'nın onaylanmasıyla 13 Mayıs 2006'da başladığı belirtilerek, bu tarihten itibaren bazı balık çiftliklerinin varlıklarını sürdürmelerinin mümkün olmadığının belirtildi. Balık çiftliklerinin mevcut halinin hem kıyı hem de deniz kirliliğine neden olduğu duyurulan açıklamada, bunun turizme de ciddi zarar verdiği aktarıldı.

Açıklamada, yasanın, sektöre 13 Mayıs gününe kadar izin verdiği ve kendilerine bu tarihe kadar belirtilen şart ve esaslara uygun yerlere taşınmasının tebliğ edildiği ifade edilen açıklamada, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da konuyla ilgili sektöre her türlü kolaylığı sağlayacağının duyurulduğu belirtildi.


"Kapatılma sürecinin başlatıldığı 13 Mayıs 2007 tarihinde itibaren çiftliklere kesinlikle yeni yavru konularak üretimin devamına izin verilmeyecektir" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Söz konusu mevzuat kapsamında Bakanlık olarak yapılan çalışmalar sonucunda Muğla, Aydın, İzmir, Antalya, Trabzon, Ordu, İstanbul, Mersin, Rize, Edirne, Hatay, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere 13 ilde toplam 258 adet balık çiftliği bulunduğu tespit edildi. Bu tesislerle ilgili tebliğin 3'üncü maddesi kapsamında, derinlikleri, kıyıdan uzaklıkları ve akıntı hızına ilişkin, verilerin bulunduğu 211 adet rapor Bakanlığımıza sunulmuştur. Raporların değerlendirilmesi sonucunda 131 adet balık çiftliğinin durum raporu tebliğin 3'üncü maddesine uygun bulunmamış ve bu balık çiftliklerinin tebliğ uyarınca kapatılma işlemleri başlatılmıştır. Bununla birlikte Bakanlığımıza rapor sunmayan 35 adet balık çiftliği de tebliğin 4'üncü maddesine göre kapatılacak tesisler içindedir. Bu bağlamda yapılan tetkikler sonucu kapatılması gereken balık çiftliği sayısı 166'dır. Bu itibarla balık çiftliklerinin yüzde 51'i Muğla'da, yüzde 30'u İzmir'de yüzde 6'sı Aydın'da ve yüzde 13'ü de diğer illerde bulunmaktadır. Kapatılacak balık çiftliklerinin üretim kapasitesi toplam üretim kapasitesinin yüzde 40'ının altındadır.

Alıntı: Haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176