Yıldırım'dan eleştirilere yanıt

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta'da meydana gelen uçak kazasının ardından ILS cihazı olmamasına yönelik eleştirilere yanıt verdi

Yıldırım'dan eleştirilere yanıt

Yıldırım'dan eleştirilere yanıt

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta'da meydana gelen uçak kazasının ardından ILS cihazı olmamasına yönelik eleştirilere yanıt verirken, ''ILS, bir mucize olsaydı, tüm meydanlar için gerekli bir alet olsaydı, dünyanın en gelişmiş, en zengin ülkelerinin meydanlarında da olması gerekirdi'' dedi.

Kazanın ardından, havaalanında  ILS cihazının olmamasına yönelik tepkiler oluşmuş, cihazın olmadığı üç havaalanıyla ilgili haberler medyada yer almıştı. (AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet  Ulusoy
Mehmet Ulusoy - 11 yıl Önce

Sn.Bakan yaniliyor.Modern ve buyuk havalimanlarinda en gelismis ILS vardir.Hem de daha iyi kategoride.Bizde olanlar CAT 2.Avrupa Amerika ve bazi gelismis ulkelerin bazi havalimanlarinda ihtiyactan dolayi CAT 3 ILS vardir.CAT 3 ILS en kotu hava kosullarinda yani 0 goruste alana ucagi emniyetle indirir.CAT 2 ILS ile inis icin belirli bir ufki gorus gerekir.Gelismis ulkelerin sivil tum havalimanlarinda ILS vardir.

Ahmet Guruda
Ahmet Guruda - 11 yıl Önce

Teknik ayrıntılarda kaybolup gidenler için basitçe anlatmak gerekirse; ils, uçağın piste yaklaşma yönünde havaya radyo dalgaları gönderen bir aletler topluluğudur.localizer, yaklaşma doğrultusunu belirler. lazer gösterileri gibi düşünülebilir, bir doğrultuda sürekli yayın yapar. uçak o dalgayı sürekli takip ederse karşısına pist çıkar.glide path, yine radyo sinyalleriyle havada görünmez bir huni oluşturur. yatay ve dikey eksenlerde belirli bir açıyla havaya yayın yapar. uçak bu radyo dalgaları arasında kaldığı sürece iniş için en uygun açıyla piste doğru alçalmış olur.marker denilen zamazingo da pistin başlangıcına ne kadar mesafe kaldığını pilota bildirir.bu üç alet bir araya geldiğinde havada hayat daha kolaydır. instrumental landing system* adı verilen bu sistemin yokluğu geçerli bir kaza nedeni değildir, varlığı ise pilotun işini kolaylaştırır, piste inişi bir atari oyununa çevirir.hiçbir şekilde bir kazanın nedeni şeklinde açıklanamaz, bu aletin yokluğu inişi daha zor hale getirebilir ama "nispeten zor" hale getirir, zaten birçok yere günde defalarca ils yerine vor dme ya da ndb yaklaşma yapılmaktadır, cehaletin bu kadar çabuk yayıldığı başka ülke yoktur herhalde. tekrarlamak istiyorum, bu sistem inişi çok daha güvenli ve kolay hale getirir ama yokluğu kazaya sebebiyet verir demek çok afedersiniz ama angutluğa davetiye vermek, "gel otur bir çayımı iç" demektir.instrument landing system (ils) otomatik olarak uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve iniş yapmasını sağlar. bu sistemde pilot devreden çıkmaz, sadece verileri sürekli kontrol altında tutar.

cihazın maliyeti, özelliğine göre değişir. işlevine göre bu cihazlar 150-200 bin dolar ile 500 bin dolar arasındadır.

pilotlar için inişlerde büyük kolaylık sağladığı belirtilen sistemin 3 ana tesisi bulunuyor. söz konusu 3 tesisin işleyişi ise şöyle anlatılıyor:

localizer: bir piste ils yaklaşması yapan uçakların, pistin merkez hattı doğrultusunda yaklaşmalarını sağlar. pist sonundan itibaren 1000 feet (300 metre) mesafededir. localizer vericileri 25 nm’ye kadar sinyal yayınlar. yani uçak pist uzantısından 25 nm’den itibaren sinyali almaya başlar.

glide path: pilotlara açısal bilgi verir. iniş yapacak uçaklara piste en uygun süzülme açısı (yaklaşık 3 derece) içinde alçalmalarını sağlar.

markerler: ils de kullanılan markerler, alçalma yapan uçakların pilotlarına pist başına ne kadar mesafede olduklarını bildirir. dış, orta ve iç olmak üzere 3 marker vardır. dış marker, pist başına yaklaşık 4nm (7240) metre mesafededir. orta marker, pist başına 3500 feet (1050 metre) mesafededir. iç marker de pist başından 50 feet (15 metre) uzaklığa yerleştirilir.

ils’ler kendi aralarında, uçağın 60 metreye kadar alçalabildiği cat 1, 30 metreye kadar alçalabildiği cat 2 ve sıfır seviyesindeki cat 3 olmak üzere 3 kategoriye ayrılıyor.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176