Yeni yeterlik belgeleri tanıtıldı

Ziya KALKAVAN Denizcilik Meslek Lisesinde Ulaştırma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ'ında katılımıyla Yeni Kılavuz Kaptan Yeterlilik Belgeleri ve Yeni Liman Cüzdanları tanıtıldı.

Yeni yeterlik belgeleri tanıtıldı

Yeni yeterlik belgeleri tanıtıldı

22.06.2007 tarihinde Ziya KALKAVAN Denizcilik Meslek lisesinde Ulaştırma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ'ında katılımıyla Yeni Kılavuz Kaptan Yeterlilik Belgeleri ve Yeni Liman Cüzdanları ile GASM merkezi tanıtıldı. Törene Ulaştırma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ, Deniz Ulaştırma Genel Müdür Kaptan Özkan POYRAZ, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Kaptan Salih ORAKÇI, TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE, İstanbul İl Eğitim Müdürü Ata ÖZER;  Ziya KALKAVAN Okul Müdürü Yakup ERDOĞAN, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ziya KARADÜVEN  Katıldılar.

Törende ayrıca Kılavuz Kaptan Temel Eğitimini tamamlayan 9 Kılavuz Kaptan aday adayına sertifikaları verildi.

Yeni Kılavuz Kaptan ehliyetleri Kredi kartı büyüklüğünde PVCden yapılma kolay taşınabilir ve suda etkilenmeyecek şekilde yapıldı. Kıdemli Kılavuz Kaptan yeterlilik belgesi  olarak değişen ehliyetler, ilk olarak değişim için baş vuran  ARPAŞ liman pilotlarından 3 Kılavuz Kaptana törenle verildi.

Yeni Liman cüzdanları T.C. Pasaportlarında uygulanan son teknoloji ile düzenlendi. Liman cüzdanlarındaki tüm bilgiler barkod uygulaması ile Bilgisayar ortamında saklanabilecek. Bütün STCW sertifikalarI bu cüzdana işlenecek , liman cüzdanlarının süresi 5 yıllık olup, her 5 yılda bir yenilenecek.

Haber ve fotoğraflar: DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan ayhan
hakan ayhan - 12 yıl Önce

Öncelikle liman cüzdanı ile ilgili yapılan düzenlemeyi doğru buluyor,sonuclarının denizde calışanlara maddi kayıp olarak yansıyacağına inandığımı belirtmek istirorum.(limanda selam vermek yapılan hatalı evrağı düzeltmek dahi parayla.)

Sayın müsteşar ve bakanımız liman cüzdanı yerine öncelikle o cüzdanı taşıyacak, taşımak isteyen insanların sektörümüze kazandırılmasını kolaylastıracak çalışmalar yapmalı.İmtihan sistemi ve ehliyetler arasına konulan kurslar nedeni ile alt ehliyetlerden yükselim durma noktasına geldi.gemilerde Güvenilip vardiya teslim edilmeyen insanlar kaptan,b.müh olarak görev almaya basladı.Goc yeterlilikli zabitan eksikliği nedeni ile limanlarda veya demirde adamsızlıktan kalkıs yapamayan gemıler var.Denizciliğin altın çağını yasadığı su gunlerde,bır kesımın tekellesme cabaları netıcesınde,imtihan sisteminde yapılan değpişiklikler sektörü sekteye uğratmakta,kredi borcu biten firmalar gemilerini yabancı bayraga gecırmekte,buda vergi kaybına sebebiyet vermektedir.

Lütfen bu sacmalığa bir son verin ve ehliyet yukselmelerini kolaylaştırıcı hatta teşvik edici düzenlemeler yapın.

saygılarımla.

Kpt Ahmet KÖSEOĞLU
Kpt Ahmet KÖSEOĞLU - 12 yıl Önce

Gemilerimiz için Bölge müdürlüklerimizde GSK uzmanları olsun diğer ofis personeli olsun işleri yetiştirebilmek için yırtınıp duruyorlar. Bir heyecan ile alınan Genç GSK uzmanı arkadaşlar da gerek yaşam ve iş şartlarının zorlaşması gerek se kadroya geçirilmemeleri sebebi ile görevlerini bıraktılar. Eksilen personel ile artan iş hacmini karşılamanın yolu yoktur. Kimse limanda işler gayet hızlı gidiyor demesin. Bir de şu zamanlarda ortaya çıkan ve giderek derinleşecek olan manning krizi var ki, buradan da takip ettiğiniz gibi kısır çekişmeler , tekel yada oluşturma iddaaları , kendime ait okul açayım adamımı kendim yetiştireyim inatları ile ilgili iddialar bizi bir adım ileri götürmüyor.

Gemide çalışan personelin kalitesi düştü diyoruz , adam yok diyoruz , ehil insanların hepsi denizdeki yaşam standartlarının düşmesi sebebi ile karaya geçti diyoruz ama dinleyen eden yok. zaten seçim süreci ile kimsenin gram hareketlenmesi de sözkonusu değil.

Fazla değil iki sene sonra türk donanması 2-3 milyon ton'a düşünce vatan millet sakarya nidaları ile hareket edenler ne cevap verecekler yabancı bayrakta çalıştırdıkları gemileri için.

Ulaştırma Bakanımızın imkanı olur ise , fırsat bulur ise bir şura toplaması , eğitim sektörünü yönetenleri , destekleyecekleri , denizde çalışanları , karadaki denizcileri toplayıp biraz dert dinlemesi gerekli. 3000GRT altındaki bir gemiyi akdenizin dışına çıkaracak adam bulamıyoruz. Okul yok , Gemici/ Usta gemici için ne bir eğitim planı , ne bunun uygulanan bir standardı , ne de bununla ilgili bir planlama var. ( Aynı şey yağcı , silici için de geçerli ) . Karada boşta gezen , eğitimi olmayan , cahil insana -sana bir gemici kağıdı çıkaralım da gemiye git bari... şeklinde bir yaklaşım ile ne yaptığımız modern gemileri yürütebilir ne de yaptığımız modern gemiler ile yurtdışında övünebiliriz.

Sektördeki eğitim seviyesinin yükselmesi uzak ya da yakın yolda limanlarda Türk insanının prestijini arttıracaktır . PSC lerde gri , siyah bayrak çırpınışlarımıza gerek kalmayacak ,hep beyaz bayrak olamayı başarmamızı sağlayacaktır . Gemi inşaa sanayimizi daha kalite üretime yönlendirecektir. ( Halen asker emeklileri ve pratikten gelen insanlar tersanelerde commisioner olarak çalışmakta ve gemiler bu insanların görüşleri ile donatılmaktadır. )

Zabitan dışındaki personel için eğitim kurslar ile değil liseler ile verilmeli ya da GASM türü yapılanma ile büyük eğitim merkezleri oluşturulup gerçek STCW eğitimleri , gemici usta gemici yağcı ve silici meslek eğitimleri tam olarak verilmelidir.

Yükselmeler için insanların önü açılmalı kafası çalışan ve denizi seven insanların şevki , hevesi saçma sapan sınav soruları , evrak değişiklikleri , intibaklar ile kırılmamalıdır.

cumhur tekneci
cumhur tekneci - 12 yıl Önce

24 yıldır Türk gemilerinde zabitlik ve kaptanlık yaptım.

2000 yılında ehliyetlerimizin yeterlilik leri çıkarılan bir kanunla düşürülünce ( n e düşme 25000 gros dan 3-5000 gros a)

Bir çok denizci arkadaşım denizi bıraktı.Bunun neticesind açılan

okullardan mezun olan gençlerin bu işi 3-5 yıldan fazla yapmadığı anlaşıldı. Denize olan sevgi gasp edilen haklar yüzünden bitti. Bu tekelleşme inadı ve dünyadaki denizciler uygulanan yaptırımlar , gereksiz prosedürler ve komik coast guard denetimleri (avrupalılarda olduğu gibi) türk denizcilerinin denizde çalışma isteğini bitirmiştir. Bugun bir tane dahi dünya denizlerinde çalışan bir avrupalı denizci göremezsiniz.Artık biz Türklerde yavaş yavaş soğutulduk bu meslekten. Sosyal hakların zayıf olması da buna katkı sagladı.

Her yıl değişen düzenlemeler kurslar maaşlarımız ve ailemizle geçirmemiz gereken izinleri buralar harcamak zorunda kaldık.

Lafın kısası bu meslek artık bana göre yapılmaz olmuştur.

Allah kimseyi denize muhtaç etmesin.

Devlet bu işlerde her türlü kolaylığı olanağı sağlamaz ise bizim

gemiler daha çok yabancı bayraga cevrilir ve filipinli denizciler ile dolar taşar.

saygılarımla

cumhur tekneci

kaptan

hakan ay
hakan ay - 12 yıl Önce

böyle göstermelikle bu iş yürümez yeni düzenlenen ehliyetlerin göstermelik olarak neden acaba sadece pilot kaptanlara veriliyor denizciliği sadece onlarmı temsil ediyorlar sanki pilotluk yaparken hiçbirisi ehliyetmi kullanıyor bakın bizim yeni ehliyetlerimiz bunlarmı diyecekler çıktıkları gemilerde madem değişik tanıtma yapmak istiyordunuz ozaman deniz sektrörünün her kolundan tabiki denizci kaptanlar olur bu kişiler her koldan bir temsilci kaptan yada zabit seçip tanıtım yapılsaydı ayrım yapılmadan daha iyi olmazmıydı,ama onlara kalırsa tabiki olmas çunku bu ısı onlardan abska kımse yapmıyor kanısındalar cunku gerceklerı gormek ıstemıyorlar ama maalesef bu ısı yapanlar hep yuksek okullu degıl unutmasınlar gelecekte onalrın elınde degıl denız buyuk herkese yeter ama onlara kalmas asla kalmayacakta boyle yagdanlıklıklar oldugu surecede turk denızcılıgı bır adım ılerı gıdememez

- 12 yıl Önce

ben 1996 yılında 1300 dolar ücret alıyordum 1997 yılında amerıcada inmek zorunda kalım.cünkü firmam beni geri çekmedi ve ucak bileti pahalı diye ve bende kızdım indim 9 ay hizmet veriyosun adamlar 500 doların lafını yapıyorlar şimdi bakıyorum o zaman kı ucret bile ödenmiyor bu nasıl bir iştir anlamak mumkun diil.nasıl oluyordabu maaş hiç artmıyor.vallahiben gemilere çıkmak istıyorum yine ama işimide iyi biliyorum halen daha aynı ucret veriliyor. bizden beraberlik olyapmamız isteniyor bazı arkadaşlar yazıyor.ben indim gemiden ama kimse inmedi nasıl olucak yineolsun yine inerim varmı inebilecek arkadaş benimle beraber hadi bırakın bakalım işi limanda bırakın gemiyi varmı yapabilecek.onlarda biliyor işsizlik revaçta yapablen yapıyor işte bnim gibi teşekkürler gemici arkadaşlarım

aydın  karamaden
aydın karamaden - 10 yıl Önce

denizle hep bütün yaşamak istedi 1994 yılın da tersaneye başkadım 1996 yılında liman cüzdanımı cıkartdım askerden önce bir dönem calışdım sonra iş paşvuruların da yeni yeni degişikler 3 yıldır sefere gitmiyorum iş var ama yeniden liman cüzdanı cıkartmam gerekecek galiba her işi bir yana koyalım da kaptanlardamı limandakiler kim yaptırıyor bunları avrupamı bizim meslek vatandaş filipinlilerde aynısımı acsba

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176