Yazarımız Fatih Yılmaz'ın Kitabı Yayınlandı

Gemi İnşa Mühendisi ve Yazar Fatih Yılmaz’ın ‘Denizcilik ve Gemi İnşa Sektörü’ adlı kitabı Mersin Deniz Ticaret Odası Kültür Yayınları’ndan Çıktı.

Yazarımız Fatih Yılmaz'ın Kitabı Yayınlandı

FATİH YILMAZ’IN KİTABI MDTO YAYINLARI ARASINDA YERİNİ ALDI

Gemi İnşa Mühendisi ve Yazar Fatih Yılmaz’ın ‘Denizcilik ve Gemi İnşa Sektörü’ adlı kitabı Mersin Deniz Ticaret Odası Kültür Yayınları’ndan Çıktı.

Gemi İnşa Mühendisi Fatih Yılmaz’ın 2008 yılından itibaren çeşitli kaynaklarda ve Mersin Deniz Ticareti Dergisi’nde yayınlanan makaleleri, MDTO tarafından kitap haline getirildi.

Ülkemiz denizciliğinin ve özellikle gemi inşa sanayiinin mevcut durumunu yansıtan ve denizcilik endüstrisinin geliştirilmesine yönelik proje ve önerilerle zenginleştirilmiş 36 ayrı makaleden oluşan derleme yayın denizcilik sektörünün ilgisine sunuldu.

Editörlüğünü Esra Kayadelen'in, kapak ve iç tasarımını H. Mehmet Acar'ın yaptığı ve KTÜ Gemi İnşaatı Mühendisliği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Orhan Durgun, İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi merhum Prof. Dr. Necmettin Akten, Denizcilik Bankası Emekli Genel Müdürlerinden Ali Can, Pendik Tersanesi Eski Müdürlerinden Şükrü Yücekaya ve İTÜ Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şebnem Helvacıoğlu'na ait önsözlerin de yer aldığı 200 sayfadan oluşan kitapta; uluslararası denizcilik kurallarından denizcilik finansmanına, gemi mühendisliği mesleğinden tersane iş kazalarına, verimli çalışma modellerinden teşvik sistemlerine, Türkiye’nin denizcilik hedeflerinden yerli gemi dizel motoru üretim çalışmalarına kadar, tamamı denizcilikle ve gemi sanayii ile ilgili makaleler yer alıyor.

Amaç: "Türkiye'nin denizcilikte bir ekol, bir marka ülke olması"

Kitabında, bünyesinde barındırdığı birçok alt sektörün üretken ve emek yoğun yapısıyla denizcilik sektörünün tarih sahnesinde birçok ülkede sanayileşmenin ve iktisadi kalkınmanın itici gücü olarak rol oynadığını ve özelliklede atıl işgücünü harekete geçirmede stratejik bir kaynak olarak kullanıldığını belirten Fatih Yılmaz denizcilik sektörünün ülkenin işsizlik ve cari açık probleminin çözümü açısından da ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor. Denizciliğin mevcut ve potansiyel tüm kaynaklarını “istihdam” ve “yüksek katma değer” odaklı olarak organize etmek gerektiğini ifade eden Fatih Yılmaz, Kitabında bahsettiği yapısal dönüşüm projelerinin ve önerilerin amacının da; Türkiye'nin denizcilik ve gemi inşa sanayiinde sürekli gelişerek dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline gelmesi, her iki sahada da bir ekol, bir marka ülke olabilmesine katkı sağlamak olduğunu belirtiyor.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin KUDU
Engin KUDU - 6 yıl Önce

Çalışma azmi ve memleket sevdasını mesleğine yansıtabilmiş, birikimlerini akademik seviyeye taşıyabilmiş kardeşimiz/mesai arkadaşımızın değerli çalışmasını tebrik eder başarılarının devamını dileriz...
Engin KUDU Gemi Sörvey Uzmanı/Kocaeli Liman Başkanlığı

murat birecik
murat birecik - 6 yıl Önce

değerli kardeşim,

takdir ve teşekkürlerimle...

murat birecik
(gemi inşa delikanlısı)

tamay çetin
tamay çetin - 6 yıl Önce

Sevgili Kardeşim Fatih YILMAZ'ı, denizcilik camiasına kazandırdığı bu değerli kitabından dolayı tebrik ediyorum. Denizcilik sorunları çözmek için güçlü kalemini kullanmasına devam etmesi dileği ile.

Tamay ÇETİN

Cahit İstikbal
Cahit İstikbal - 6 yıl Önce

Ülkemizin tüm sektörlerde özgün fikirlere ihtiyacı bulunuyor. Konuyla ilgili kaynaklardan ve literatürden haberdar ama bunlara bağımlı olmadan kendi düşüncesini, tarzını ve çözümünü ortaya koyabilen, farklılık yaratabilen yazarlar, fikir adamları, yazılar... Fatih Yılmaz bu anlamda çalışmalar yapan değerli bir kardeşimdir. Kendisini tebrik ediyor güzel çalışmalarının devam etmesinive yapılanlardan da yararlanılmasını diliyorum.

Cihat Yavuz GULER
Cihat Yavuz GULER - 6 yıl Önce

Sevgili kardesim Fatih YILMAZ ' i tebrik eder, yazilarinin devami dilegi ile yeni yazilarini bekliyoruz.

Jale Nur ECE
Jale Nur ECE - 6 yıl Önce

Sektöre değerli katkılar sağlayan ve takdir edilecek çalışmalar yapan değerli arkadaşım Fatih Yılmaz\'ı içtenlikle kutlarım. Sektör ve denizcilik için daha çok katkı sağlayacak çalışmalarının ve başarılarının devamını dilerim. Jale Nur ECE

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190