Yat İhracatı Doludizgin

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, gemi ve yat sektöründe yıl sonu için öngördükleri 1 milyar dolar ihracat hedefini yakaladıklarını söyledi

Yat İhracatı Doludizgin

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, gemi ve yat sektöründe yıl sonu için öngördükleri 1 milyar dolar ihracat hedefini yakaladıklarını, yıl sonu için yeni hedefin 1,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

YÜZDE 696’LIK DEV ARTIŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) verilerine göre, geçen yılın eylül ayında 16,4 milyon dolarlık gemi ve yat ihracatı yapan Türkiye, bu yılın aynı ayında yüzde 695,6’lık artışla ihracatını 130,5 milyon dolara taşıdı. 


EN BÜYÜK SATIŞ NORVEÇ’E OLDU

Sektörde, ocak-eylül döneminde en fazla ihracat 200,7 milyon dolarla Norveç’e gerçekleştirildi. Bu ülkeyi, 172,2 milyon dolarla Malta, 106,7 milyon dolarla Cayman Adaları izledi.

ABD’YE YAT SATIYORUZ

BAŞARAN Bayrak, Suudi Arabistan ve Katar gibi Ortadoğu ülkeleri için servis gemileri ihraç ettiklerini belirtirken, ABD’ye ise sadece yat satabildiklerini söyledi. ABD’nin gemi ithalatı konusunda kısıtlayıcı ve korumacı bir yaklaşıma sahip olduğunu dile getiren Bayrak, ülke dışında inşa edilen gemilere ABD bayrağı çekilemediğini belirtti. 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190