Yardımcıların Tankerini Korsanlar Kaçırdı

Hindistan'ın Bombay Limanı'na giden ''Karagöl'' isimli Türk bayraklı gemiyi Yemen açıklarında korsanların ele geçirdiği bildirildi.

Yardımcıların Tankerini Korsanlar Kaçırdı

KORSANLAR YİNE BİR TÜRK GEMİSİNİ ELE GEÇİRDİ 
 
Hindistan'ın Bombay Limanı'na giden “Karagöl” isimli Türk bayraklı gemiyi Yemen açıklarında korsanların ele geçirdiği bildirildi.

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 16.02'de merkezde bulunan İNMARSAT-C (Uydu teleks) cihazına “Yemen'in 16 mil açığında YDC Denizcilik A.Ş'ye ait Türk bayraklı Karagöl isimli tankere deniz haydutlarının saldırıda bulunduğu” ihbarının yapıldığı kaydedildi.


Açıklamada, ihbarın ardından NATO'nun Dubai'de bulunan İngiliz savaş gemileriyle irtibata geçilerek konu hakkında bilgilendirme yapıldığı ve olaya müdahale edilmesinin istendiği kaydedildi.

Gemide 14 Türk personelin bulunduğu, geminin 4 bin 500 ton kimyasal madde ileHindistan'ın Bombay Limanı'na gittiğinin belirtildiği açıklamada, konuyla ilgili çalışmaların Denizcilik Müsteşarlığınca, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla koordinasyonuyla yürütüldüğü bildirildi.

">Ship Picture KARAGOL

YORUM EKLE
YORUMLAR
RIDVAN SOYUSLU
RIDVAN SOYUSLU - 11 yıl Önce

2008 yılında bu olayların artarak devam etmesini hayretle izliyorum. Ben de defalarca o bölgelerden geçmiş bir denizciyim. Ellerin de otomatik silahlar, roketatarlarla gelen korsanlara karşı gemiciler ne yapabilir. Hepimizn başına gelebilecek olaylar. Zaten gemide verilen eğitimlerde kurbanlık koyun gibi bekle zaten yapacak bişey yok. Uzak sulardasın kim yardım edecek. Bu kadar yoğun bir trafğin olduğu bölge de bu kadar aciz kalınıp dört tane çapulcuya bu bölgenin teslim edilmesi yazık.

Bizim beklediğimiz derhal Türk hükümetinin bu bölgede Türk gemilerinin güvenliğini sağlaması için gerekli adımları atmasıdır.

Allahtan gemici ailelerine sabır diliyorum allah yardımcınız olsun. Bu insanların ne halde olduğunu düşünün hiçbirşey insan hayatından önemli değil. Verin parayı daha sonra gidip güvenlik tedbirlerini alın bir daha böyle olay olmasın

saygılar.

hüsamettin canbilen
hüsamettin canbilen - 11 yıl Önce

Uluslararası denizcilik örgütü somali sahillerinden en az 200 mil açık geçilmesini tavsiye etmektedir.Bu uyarıları ve korsan saldırısı olduğunu bildiğiniz bölgede tedbir almadan ve bilgi almadan giderseniz başınıza çok şey gelir. Adeta kör gözüne parmak sokar gibi tarji komik bir olay.Personele ve değerli ailelerine sabır dilerim.İnşallah salimen yurda dönerler.

Bize bir şey olmaz biz Türküz palavraları pek işe yaramadı.

Müslüman kardeşlerimiz yine geçmişte olduğu gibi arkaya dolanıp 2 puan aldılar.Eşşeği sağlam kazığa sonra Allaha emanet edeceksin.Ne köprüüstünde asılı duran kuran-ı kerim nede ayet levhaları sizi kurtarır.Oradaki yazılanları okuyup anlıyacaksın ve tedbirli olacaksın aklını kullan diyor.

s.senada
s.senada - 11 yıl Önce

somali li yetkililer neden çekimser

lütfen somali büyükelçisini ülkeden hemen

çıkarmamız gerekirdi bu resmen somalili

yetkililerin nezdinde bir soygun bu adamların

arkasında devlet içinden güç olmazsa kesinlikle

böyle bir hareketi yapamazlar.

yada somalide devlet diye birşey kalmamış

bizimde tanımamamız gerekir ülkemizdeki

somalilileri acil sınır dışı etmemiz hiç

olmazsa misilleme gibi gözükür öncelikle somalili

yetkililer.saygılarımla

suatatalar
suatatalar - 11 yıl Önce

husamettin bey,aden körfezinin cıkışı yaklaşık 180 mildir,ve burasıda körfezin en geniş yeridir.nasıl 200nm acıktan gececeksiniz.suveyş kanalını kullanan her gemi buradan gecmek zorundadır,ve dikkat ediniz olay yemene 18nm acıkta olmuştur,yani kaptan somali sahillerinden sakınmak için zaten kuzeyli seyretmiştir,adamlar yemen sahillerine kadar gelebildiğine göre o körfezde artık hiçbir gemi güvende değildir,ve gemice alınabilecek hiçbir önlem bu olayların önüne gecemez,adamlar önceden palalarla gelirmiş,şimdi ellerinde uzun namlulu otomatik silahlar hatta roket atarlar var,gemice bunlara ancak yangın hortumlarıla su püskürterek karşılık verebilirsiniz,e buda nekadar caydırıcı olur.

Hüseyin Azbilen
Hüseyin Azbilen - 11 yıl Önce

Sn Hüsamettin Canbilen'i YEMEN Bölgesinde tedbir alarak geçen TÜRK Gemilerine davet ediyorum.Köprüüstünün camlarının tamamı kırık , saclarında kevgir gibi delikler var, kırlangıcında RPG patlamış gemiyi gözünüzün önüne getiremiyorsunuz galiba.Ne tür tedbirler alınmalı biraz açıklar mısınız komutanım..ozgur karatas
ozgur karatas - 11 yıl Önce

karagol gemısınde 8 ay 3.kaptan olarak çalıştım tüm personel arkadasımdır aılelerıne sabır dılıyorum onlar kadar uzuldum derımkı somalı buyukelçiliğini derhal kapatalım

BILEN AZBILEN
BILEN AZBILEN - 11 yıl Önce

SOMALI SAHILLERINDE 200 MIL ACIK GECILECEK BOLGE SOMALI NIN DOGU BOLUMUDUR VE BU MESAFE 300 MILE CIKARILMISTIR.

ADEN KORFEZI GENISLIGI ZATEN 200 MILDEN AZDIR. DOLAYISI ILE ADEN KORFEZI ICERISINDE GEMIYI YEMEN TOPRAKLARINDAN, KARADAN GOTUREMEDIKTEN SONRA, SOMALI SAHILLERINDEN 200' ACIK GECMEK GIBI BIR ALTERNATIF YOKTUR.

BOLGEDE EYLUL/08 BASI ITIBARI ILE NATO GUCLERINCE BELIRLENMIS GUVENLIK KORIDORU OLUSTURULMUSTUR VE TUM GEMILER BU KORIDOR ICERISINDE SEYREDEREK BOLGEYI GEMIS SURATINE BAGLI OLARAK DOGU-BATI YONUNDE EN AZ 1.5 GUNDE GECMEKTEDIR.

BU BILGILER ISIGINDA, BOLGEDEN GUNDE ONLARCA GEMI GECTIGIDE GOZ ONUNE ALINARAK, KORSANLARIN GUN ICERISINDE SALDIRDIGI 2-3 GEMIDEN BIRI OLMAK SANS VEYA TESADUF OLMAKTAN BASKA BIR SEY DEGILDIR.banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176