Yanan gemi Nova'da sızıntı yok

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürü Ali Kurumahmut "İzmit Körfezinde önceki gün yanan Nova isimli gemide zehirli atık veya kimyasal bir sızıntı yoktur" dedi.

Yanan gemi Nova'da sızıntı yok

YANAN GEMİ NOVA'DA SIZINTI YOK

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürü Ali Kurumahmut; "İzmit Körfezinde önceki gün yanan Nova isimli Comoros bayraklı gemide zehirli atık veya kimyasal bir sızıntı yoktur" dedi.

Önceki gün İzmit Körfezi Poliport 4 nolu rıhtımda bilinmeyen bir sebebten dolayı yanan Comoros bayraklı Nova isimli gemi, önce bölgede hizmet veren DEKAŞ ait 3 römorkör tarafından müdahale edilerek açığa çekilmiş, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri römorkörlerinin desteği ile gemideki yangın söndürülmüştü. Ayrıca gemide yakıt sızıntısı olma ihtimaline karşın Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma işletmeleri tarafından geminin etrafına bariyer çekilmişti.

Bugün bazı basın-yayın organlarında "Yanan gemide zehir sızıntısı" başlıklı çıkan haberden dolayı açıklamada bulunan Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Ali Kurumahmut çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

DenizHaber.Com'a özel açıklamada bulunan Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Ali Kurumahmut "Bazı basın-yayın organlarında yanan Comoros bayraklı Nova isimli gemide zehir sızıntısı olduğuna dair haberler yer almıştır. Bu haberlerin hiç biri doğru değildir. Balık adamlar tarafından yapılan su altı sörveylerinde herhangi bir maddenin denize karışmadığı ve hiç bir şekilde bir sızıntının olmadığı raporlarla tespit edilmiştir" dedi.

Bununla beraber gemideki yangının söndürüldüğünü ifade eden Genel Müdür Kurumahmut "Geminin sualtı ve suüstü sörveyleri tamamlanarak gemi yüzdürülmüş ve Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri römorkörleri tarafından emniyetli bir yere demirletilmiştir" ifadesini kullandı.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190