Yakıt-1 Tankeri Yüzdürülecek mi?

Yakıt-1'de uygulan operasyon dört aşamada gerçekleştiriliyor. Can emniyeti sağlandı, Geminin parçalanması, yakıtın dağılarak Marmara denizini kirletmesi önlendi.

Yakıt-1 Tankeri Yüzdürülecek mi?

Yakıt-1 Gemisinde Alınan Karar Doğru Çıktı.

06.11.2004 tarihinde kuvvetli lodos nedeniyle sürüklenerek makine dairesinden yara alan ve yaşam mahalline kadar suyla dolup Samatya açıklarında karaya oturan TDİ’ye ait YAKIT-1 isimli tankerin bulunduğu yerde, kayalara vurarak parçalanmasını ve içinde bulunan 85 ton yakıtın Marmara denizini kirletmesini önlemek için TDİ ile KEGKİ’nin müştereken gerçekleştirdikleri operasyon neticesinde, hedeflenen deniz kirliliği; geminin içinde bulunan yakıtın alınmasıyla önlendi.

 

Sıra geminin yüzdürülmesinde

KEGKİ yetkilileri, bu kazada öncelikle can emniyetini sağlamak amacıyla başarılı bir operasyon gerçekleştirerek gemide bulunan 6 kişiyi kurtardıklarını, planlanan operasyonda ise birinci adım olarak, geminin kayalara vurarak parçalanmasını ve akabinde oluşacak olan deniz kirliliğinin önlenmesine ilişkin gemide bulunan yakıtın alınmasının gerçekleştirildiğini ve sıranın planın ikinci aşaması olan geminin yüzdürülmesine geldiğini belirtdiler.

KEGKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre ‘Gemideki yakıtın çıkartılmasında teklif verdiklerini ancak teklifin yüksek bulunması nedeniyle görev verilmediğini’ belirten Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Yetkilileri ‘TDİ tarafından geminin yüzdürülmesinin, talep edilmesi halinde mevcut teknik imkanlar ve deneyimli personel ile emniyetli bir şekilde bunu gerçekleştireceklerini’ beyan ettiler.

DENİZHABER

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190